Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Merkez Bankası Faizi Yeni Rekor Düşük Seviyeye İndirdi

Endonezya Merkez Bankası, Şubat ayı para politikası toplantında kilit kredi faiz oranını yüzde %3,50’ye indirdi.
Endonezya Merkez Bankası Faizi Yeni Rekor Düşük Seviyeye İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Endonezya Merkez Bankası (BI-Bank Indonesia), beklentilerle uyumlu olarak Şubat ayında yaptığı para politikası toplantısında gösterge kredi faiz oranını 25 baz puan düşürerek %3,50’ye çekti.

Böylelikle Kasım 2020’de %3,75 seviyesinde rekor düşük seviyeyi gören kilit faiz oranı, Şubat toplantısında yeni düşük seviyeye indirildi.

Endonezya Merkez Bankası diğer oranlarında da indirime giderken Başkan Warjiyo, birçok ülkede aşılamanın başlatılmasıyla birlikte küresel ekonomik toparlanmanın düzeldiğini söyledi.

Endonezya Merkez Bankası Pandeminin Başlangıcından Bu Yana 6 Kez Faiz İndirdi

Bugünkü kararla Endonezya Merkez Bankası, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinin durgunluktan çıkmasına yardımcı olmak için COVID-19 salgınının başlamasından bu yana altıncı kez faizleri düşürdü.

Endonezya Merkez Bankası Faiz Şubat Toplantı
Görsel Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte Endonezya MB, 2021 GSYİH görünümünü önceki %4,8 ila %5,8 aralığından düşürerek %4,3 ila %5,3 aralığına çekti. 2021 cari açık tahminini GSYH’nin %1 ila %2’si arasında tutan kurum, 2021 enflasyonunu da %2-%4 hedef aralığında gördü.

Endonezya’da enflasyon Ocak’ta 3 ayın en düşüğüne gerilerken arka arkaya 8. ayda hedefin altında kalmışken gelen hedef dikkat çekti.

Tüm bunların yanında önceki açıklamalarıyla tutarlı olarak ekonomik toparlanmayı desteklemek için tüm politika araçlarını kullanmayı taahhüt etti.

Endonezya Merkez Bankası’nın kararının ardından rupi dolar karşısında hafifçe yükselerek TSİ 10.50 sularında 14,025 seviyelerine işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu