Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’e Hazırlanan Endonezya Merkez Bankası Aralık’ta Duraklamayı Seçti

Endonezya Merkez Bankası, faizi rekor düşük seviye bırakırken kararın toparlanmayı destekleme çabalarının yanında öngörülen düşük enflasyon ve sürdürülen dış istikrarla tutarlı olduğunu söyledi.
2021’e Hazırlanan Endonezya Merkez Bankası Aralık’ta Duraklamayı Seçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Endonezya Merkez Bankası, tahminler doğrultusunda ve bir önceki toplantıda 25 baz puanlık indirimi takiben kilit kredi faiz oranını yüzde 3,75’te rekor düşük seviyede bıraktı.

Kasım ayında Endonezya Merkez Bankası 2020’nin beşinci faiz indirimi yapmış, Başkan Perry Warjiyo da; “bu, ulusal ekonominin toparlanmasını hızlandırmak için bir takip adımı” demişti.

Bugünkü açıklamada ise oranları sabit tutmanın; kararın ekonomik toparlanmayı destekleme çabalarının yanında öngörülen düşük enflasyon ve sürdürülen dış istikrarla tutarlı olduğunu söyledi.
Endonezya MB Faiz
Kaynak: Trading Economics

Kurumun, ulusal ekonomik iyileşme iyimserliği inşa etmek için politika sinerjisini güçlendirdiği ve çeşitli takip politikalarını desteklediği belirtildi. İleriye dönük olarak Endonezya MB’nin tüm politika araçlarını ulusal ekonomik toparlanmayı desteklemeye yönlendirmeye devam ederken, enflasyonu kontrol etmenin yanı sıra rupi döviz kuru istikrarını ve finansal sistem istikrarını da koruyacağı aktarıldı.

Küresel ekonomik iyileşmelerin sürdüğü 2021’de hızlanması beklenirken Küresel ekonomik kazanımların, artan hareketliliğin ve başta Amerika Birleşik Devletleri ile Çin olmak üzere çeşitli ülkelerde devam eden politika teşviklerinin etkisinin ortasında ortaya çıktığı bildirildi.

İmalat ve Hizmet PMI eğilimlerinin ABD ve Çin’de sürdüğü; ABD, Çin ve Avrupa’da tüketici ve iş güveninin arttığı ve işsizliğin birçok bölgede düştüğü aktarıldı.
Endonezya Tüketici Güveni Kasım
Kaynak: Trading Economics

Sonuç olarak, küresel ekonominin 2020’de %3,8 küçüldükten sonra 2021’de yaklaşık %5,0 oranında büyüyeceğinin tahmin edildiği dile getirildi. İlerlerken, küresel ekonomik toparlanmanın hızının Covid-19 aşısının yaygınlaştırılmasından etkileneceği, hareketliliği artıracağını ve devam eden mali ve parasal teşviklerin olacağı belirtildi.

Endonezya Merkez Bankası, yurtiçi ekonomik büyümenin 2021’de kademeli olarak ivme kazanması ve hızlanmasını bekliyor. Bu, Kasım 2020’de çeşitli bölgelerde artan kamu hareketliliği, İmalat PMI’da devam eden iyileşmeler, daha güçlü tüketici güveni (yukarıdaki görsel) ve gelirler, iş bulunabilirliği ve ticari faaliyetlerle ilgili beklentiler gibi birçok olumlu göstergeyle doğrulandı.

Ulusal ekonomik büyümenin 2020’nin dördüncü çeyreğinde tekrar pozitif ivme kazanmasını ve 2020’de %-1 ile %-2 arasında daraldıktan sonra 2021’de %4,8-5,8 toparlanacağını öngördü.
Endonezya 3Ç20 Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Kurumun kararı üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Nicholas Mapa, Başkan Perry Warjiyo’nun Kasım toplantısında yatırımcıları şaşırtmasının ardından duraklamayı ve bankanın 2021’de potansiyel genişleme için hazırlıklı olmayı seçtiğini söyledi.

Endonezya Merkez Bankası’nın politika faizlerini kümülatif 125 baz puan düşürdüğünü, indirimleri yalnızca Endonezya rupisi istikrar gösterdiğinde yaptığını ve bunun gelecekte faiz indirimleri için önemli bir karar değişkeni olmaya devam edeceğini belirtti.

Warjiyo’nun 2021’de ek parasal gevşeme önlemlerine açık kalmasını beklediklerini aktararak; “Başkan Jokowi kısa süre önce merkez bankasını reel sektörü yönlendirmede önemli bir rol oynamaya çağırdı” diyerek tahminini açıkladı:

“Yüzde 2-4 hedefinin altında kalan son enflasyon okuması, negatif bölgedeki büyüme ve Endonezya rupisinin son zamanlarda %3,7’lik değer kazanmasıyla, Endonezya Merkez Bankası’nın 2021’in başlarında politika faizlerini tekrar indirmesini bekliyoruz.

Politika faizi yılı %3,75’le bitirirken BI, 2021 yılında faizleri daha da düşürmek için fazlasıyla yeterli alana sahiptir ve Endonezya’nın devam eden durgunluğa iyi koordine edilmiş mali ve parasal tepkiden yararlanması nedeniyle ekonomik faaliyette kademeli bir toparlanma olacağını tahmin ediyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu