Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya MB Yılın 3. Faiz İndirimini Yaparken Görünüm de Düşürüldü

Endonezya Merkez Bankası, bu yılın üçüncü faiz indirimine giderken ülkenin büyüme tahminini de düşürdü. Başka bir aşağı yönlü revizyon da ülkenin en büyük bankasından geldi.
Endonezya MB Yılın 3. Faiz İndirimini Yaparken Görünüm de Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs dolayısıyla ekonomisi için tahminleri düşürülen Endonezya’dan gelen haberler, endişeleri artırdı. Bugün ekonomiye ilişkin iki önemli gelişme, yapılan üçüncü faiz indirimi ve GSYİH’nin hem ikinci hem de üçüncü çeyrekte daralacağı yönündeki tahmin oldu.

Endonezya Maliye Bakanı da geçtiğimiz gün ekonominin ikinci çeyrekte Asya mali krizinden bu yana en kötü üç aylık performansını kaydedebileceğini söylemişti.

Ülkede virüs cephesindeki gidişatla ilgili olarak da endişeli yorumlar gelirken Endonezya Merkez Bankası 2020’nin üçüncü faiz indirimini yaptı. Bugün açıklanan kararda, Endonezya MB’nin üçüncü faiz indirimini yaptığı ve oranları daha da düşürebileceğine işaret ettiği bildirildi.

Yedi günlük ters repo faizini 25 baz puan indirime giden kurum, oranı yüzde 4,25’e çekerken aynı zamanda 2020 büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize etti.
Endonezya MB Faiz %4,25 Çekti
Kaynak: Trading Economics

Kararın, COVID-19 döneminde ekonomik istikrarı koruma ve ekonomik toparlanmayı hızlandırma çabalarıyla tutarlı olduğu söylenirken ileride ılımlı enflasyonist baskılara paralel olarak faiz oranlarını düşürmek için alan olduğuna işaret edildi.

Rupi kurlarını ve niceliksel gevşemeyi dengeleme politikasının devam edeceğini aktaran kurum, 2020 büyüme görünümünü düşürmesiyle de dikkat çekti. Ulusal ekonomik büyümenin 2020’nin ikinci çeyreğinde gerilemesinin beklendiği belirtilirken 2020’deki büyümenin yüzde 0,9-1,9 aralığında olacağı, 2021’de yüzde 5-6 seviyesinde toparlanacağı aktarıldı.

Endonezya Merkez Bankası’nın önceki 2020 tahmini ise yüzde 2,3 seviyesindeydi. Endonezya Mb Başkanı Perry Warjiyo kararın ardından yaptığı açıklamada; “Daha fazla faiz indirimi için yer var diyoruz. Zamanlama küresel koşullara bağlı olacak ve rupinin istikrarını koruyacak.”

Asya Kalkınma Bankası bugün yayımladığı yeni tahminlerinde Endonezya’nın 2020’de yüzde 1 daralacağını ve 2021’de yüzde 5,3’le toparlanacağını öngördü.
ADB Endonezya Tahmini
Kaynak: Asian Development Bank

Endonezya’nın en büyük bankası Bank Mandiri de ekonominin bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde daralmasını beklediğini açıkladı. Bankanın Baş Ekonomisti Andry Asmoro, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,44 oranında daralacağını tahmin etti.

Bu, hükümetin öngördüğü yüzde 3,1’lik daralma tahmininden kötü geldi. Endonezya’nın çeşitli bölgelerinde uygulanan büyük ölçekli sosyal kısıtlamalara atıfta bulunan ekonomist; en büyük daralmanın ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini dile getirdi.

Üçüncü çeyrekte ise yüzde 0,95 daralmayı son çeyrekte yüzde 1,62 büyümenin izleyeceğini belirtti. Bu, hükümetin yüzde 2,3’lük ekonomik büyüme ve yüzde 0,4’lük daralma öngören temel senaryoları ile karşılaştırıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu