Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Artan Vakalarla 2020 Tahminini Bir Kez Daha Düşürdü

2020 için daralma tahminini daha da yükselten Endonezya hükümeti, artan vakalar ve ekonomiyi kötü etkileyen kısıtlamalara işaret etti. Detaylar aşağıda;
Endonezya Artan Vakalarla 2020 Tahminini Bir Kez Daha Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Maliye Bakanı, Endonezya hükümetinin 2020 gayri safi yurtiçi hasıla tahminini %1,7 ila %2,2 aralığında bir daralmaya indirdiğini söyledi. Kötüleşen COVID-19 salgının ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını bildiren Mulyani, aşağı yönlü revizyonun Endonezya GSYİH’sinin yarısından fazlasını oluşturan hanehalkı harcamaları tarafından yönlendirildiğini ekledi.

2021’de %5 GSYİH büyümesi öngörüsünün devam edeceğini de belirten Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati’nin açıklamaları, yeni yıl tatilleri öncesinde artan vakalar ve sıkılaştırılan kısıtlamalar ortasında geldi.

Güneydoğu Asya’daki en yüksek COVID-19 enfeksiyonlarına ve ölüm oranına sahip ülke olan Endonezya için yapılan revizyon, Eylül ayındaki açıklamanın ardından geldi.

Endonezya 22 Aralik Vaka SayisiO dönemde Maliye Bakanı, yüzde 0,6 ila yüzde 1,7 aralığında daralmaya işaret etmişti. Sri Mulyani Indrawati, tahminin yeni bir üçüncü çeyrek GSYİH görünümünü dikkate aldığını dile getirmişti. Dünkü açıklamasında da artan vakalar ve kısıtlamalara vurgu yaptı.

Aralık ayında artan vakalar ve sıkılaştırılan kısıtlamalarla hanehalkı harcamalarının yüzde 3,6 ile yüzde 2,6 aralığında düşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Halihazırdaki kısıtlamalarla ekonominin dördüncü çeyrekte, Kasım ayındaki toparlanma işaretlerine rağmen yüzde 0,9 ila yüzde 2,9 aralığında küçülmesini öngördüklerini ekledi.

Ayrıca Endonezya GSYİH’sinin önemli bir bileşeni olan yatırımın da bu yıl daralmasını beklediklerini aktardı.
Endonezya GSYİH
Kaynak: Trading Economics

“Yatırımın 2020’de yüzde 4,5 ila yüzde 4,4 aralığında daralmasını bekliyoruz” diyen Mulyani, yatırım küçülmesinin dördüncü çeyrekte iyileşeceğini de kaydetti. Hükümet harcamalarınınsa dördüncü çeyrekte ya hafif büyüyeceğini ya da yüzde 0,3 küçüleceğini belirtti. Vergi geliri azalsa bile bazı kategorilerde vergilerin Kasım’da üçüncü çeyreğe göre iyileştiğini savundu.

Endonezya ekonomisi, Eylül çeyreğindeki yüzde 3,5’lik GSYİH düşüşüyle 1998 Asya krizinden bu yana ilk resesyonuna girdi. Öte yandan Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Dünya Bankası da Endonezya ekonomisi için projeksiyonlarını aşağı yönlü revize etti. Her ikisi de Endonezya gayri safi yurt içi hasılasının bu yıl yüzde 2,2 küçüleceğini öngördü. Önceki tahminleri ise sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 1,6 daralma yönündeydi.

Bank Permata’dan bir ekonomist, dün Jakarta Post’a yaptığı açıklamada Endonezya ekonomisinin bu yıl, tüketim ve yatırımın normal yörüngelerine dönmeleriyle yüzde 2 küçülmesini beklediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Dördüncü çeyrekte GSYİH öncekine göre iyileşecek ancak daha sıkı kısıtlamalar ve negatif kredi büyümesi dördüncü çeyrekte hala ekonomimize ağırlık yapacak. 4Ç202de GSYİH yüzde 1 ila 2 aralığında daralacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu