Paylaşım

En İyi 40 Aksiyon – Macera Filmi ve Önerileri Listesi


 

En iyi aksiyon - macera filmlerini izledikten sonra kalp ritminizin normale dönmesi biraz zaman alabilir. Biz de bu tarz heyecan dolu, çatışmaların ve kovalamacaların bolca yaşandığı yapımlara bağımlı olanlar için en iyi aksiyon ve macera filmi önerilerinin yer aldığı bir liste hazırladık. İşte huzurlarınızda tüm zamanların en iyi aksiyon - macera filmleri ve önerileri;


80’li, 90’lı ve hatta 2000’li yıllar aksiyon ve macera filmleri için oldukça başarılı dönemlerdi. Ancak heyecan uyandıran görsel efektlerle 2015 yılı en iyi aksiyon filmleri için adeta Altın Çağ olarak nitelendirilebilir. Patlama çatlamanın eksik olmadığı ve heyecanın düşmediği en iyi aksiyon ve macera filmi önerilerinden, bizleri en az 30 yıldır ekran karşısına kilitleyen etkileyici yapımlardan oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik.

Eski yapımların yanı sıra en yeni aksiyon ve macera filmlerinin de yer aldığı listemize sığdıramadığımız yapımlar da oldu. Sizler de yorumlarınızla birlikte beğendiğiniz ve unutamadığınız en iyi aksiyon filmlerini bizimle paylaşabilirsiniz. IMDb puanlarına göre düşükten en iyiye doğru sıralanan, en iyi aksiyon macera filmleri ve önerileri listemizle karşınızdayız. Kemerlerinizi bağlayın ve heyecan verici en iyi aksiyon filmleriyle buluşmaya hazır olun! Fakat önce 2015 yılının en iyi aksiyon ve macera filmlerinden Mad Max: Fury Road filminin unutulmaz gitar sahnesiyle biraz adrenalini yükseltelim.

İşte karşınızda en iyi aksiyon – macera filmleri ve önerileri;

2010’lu Yılların En İyi Aksiyon – Macera Filmleri Listesi  – IMDb Puanına Göre Sıralaması

IBoy, Hızlı ve Öfkeli 8, Dunkirk ve Ghost in the Shell gibi 2017 aksiyon – macera filmleri halihazırda merak uyandırmayı başarıyorlar. Aynı zamanda 2010 yılından itibaren gelişmiş görsel efektlerle çok daha heyecan verici hale gelen aksiyon ve macera filmleri de bizleri fazlasıyla büyülemeyi başardılar. Huzurlarınızda 2010’lu yılların en iyi aksiyon – macera filmleri ve önerileri;

11. Cehennem Melekleri 2 (Expendables 2)

IMDb Puanı: 6,6

Cehennem Melekleri 2 (Expendables 2)80’li ve 90’lı yılların efsanevi aksiyon ve macera filmi aktörlerinden oluşan kadrosuyla 2010’lu yıllara damgasını vuran Cehennem Melekleri serisinin ikinci filmi, Jean-Claude Van Damme gibi unutulmaz bir ismi de bünyesinde barındırıyor. Sylvester Stallone, Jason Statham, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Chuch Norris, Jet Li, Bruce Willis ve Terry Crews gibi saymakla bitmeyen usta isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla soluksuz bir aksiyon macera filmi haline gelen  Cehennem Melekleri 2 (Expendables 2) filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

10. Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five)

IMDb Puanı: 7,3

Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five)İşte gerçekten kemerlerinizi bağlamanız gereken bir film. İlk olarak 2001 yılında vizyona giren, büyüyen kadrosu ve gelişen görsel efektleriyle efsaneleşen Hızlı ve Öfkeli serisi de en iyi aksiyon macera film önerileri arasında yer alıyor. Fakat bu yapımın en heyecanlı ve bol aksiyonlu devam filmini arayanlar için Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five) izlenmesi gereken başarılı bir yapım olabilir.

9. Görevimiz Tehlike 5 (Mission Impossible 5: Rogue Nation)

IMDb Puanı: 7,4

Görevimiz Tehlike 5 (Mission Impossible 5: Rogue Nation)2015 yılının en iyi aksiyon macera filmleri arasına adını yazdıran Görevimiz Tehlike 5 (Mission Impossible 5: Rogue Nation) da zengin kadrosuyla dikkat çekiyor. Halihazırda hem müziği hem de konusu itibariyle efsaneleşmiş bir aksiyon ve macera filmi olan Görevimiz Tehlike serisinin beşinci filminde; Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Simon Pegg, Jeremy Renner, Ving Rhames ve Alec Baldwin gibi başarılı isimler bulunuyor.

8. Baskın (The Raid: Redemption)

IMDb Puanı: 7,6

2010lu-yillarin-en-iyi-aksiyon-filmleriAksiyonun hiç durmadığı ABD ve Endonezya ortak yapımı etkileyici bir film olan Baskın (The Raid: Redemption), izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmıştı. 2011 yılında gösterime giren bu aksiyon ve macera filmi, 2014 yılında ise Baskın 2 (The Raid 2: Berandal) filmiyle bir seri haline geldi. Heyecan dolu sahneleriyle hayranlık uyandıran Baskın filminin daha da fazla devamı çekilecek gibi görünüyor.

7. Non-Stop

IMDb Puanı: 7,7

Non-StopHalihazırda aksiyon filmlerinin değişilmez isimlerinden biri olan Liam Neeson’ın başrolünde oynadığı ABD-Fransa ortak yapımı etkileyici bir yapım olarak karşımıza gelen Non-Stop, adrenalin dolu sahneleriyle hayranlık uyandırmıştı. Gizem, aksiyon ve gerilim türlerini bir arada barındıran bu yapım, 2014 yılının en iyi aksiyon ve macera filmleri arasında yer alıyor.

6. Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service)

IMDb Puanı: 7,7

Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service)Senaryosunun yanı sıra akılalmaz sahneleriyle de bugüne kadar ki en ilginç ve en iyi aksiyon macera filmleri arasına adını yazdıran Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service), ABD ve Britanya ortak yapımı olarak karşımıza geliyor. Nefes kesen aksiyon sahneleri ve komik diyaloglarıyla keyifli bir film haline gelen Kingsman de etkileyici bir seri haline getirildi.

5. Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)

IMDb Puanı: 7,8

Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)Kore yapımı en iyi aksiyon filmleri arasında yer alan Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi), vizyona girmiş olduğu 2010 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Won Bin’in başrollerinde oynadığı bu heyecan verici aksiyon filmi, daha sonra ise bir Türk dizisine uyarlanmıştı. Aynı zamanda Uzakdoğu filmlerine hayranlık duyanlar için ünlü aktör Tony Jaa’nın yer aldığı Savaşçı (Ong – Bak) filmi de ideal bir öneri olabilir.

EN İYİ KORE DİZİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Deadpool

IMDb Puanı: 8,1

DeadpoolÇizgi romanını takip edenler ve video oyununu oynayanlar Deadpool’un en sıra dışı süper kahramanlardan biri olduğu biliyorlardı. Ancak Deadpool’un sinemaya uyarlanmış hali için başlangıçta beklentiler düşüktü. Ryan Reynolds’ın olağanüstü performansı, bu geveze ve oldukça komik kahramanın çizgi romanlarını bizlere aratmadı. Ayrıca aksiyon ve kanlı sahneleriyle de izleyicileri doruk noktasına ulaştırarak 2016 yılının en iyi aksiyon – macera filmleri arasına adını yazdırdı.

3. Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)

IMDb Puanı: 8,1

Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road)2015 yılının en iyi aksiyon – macera filmleri arasında yer alan bir başka etkileyici yapımla daha listemize devam ediyoruz. Halihazırda 70’li ve 80’li yılların efsanevi aksiyon film serisi olan Mel Gibson’ın yer aldığı Çılgın Max (Mad Max), birçok ödülün sahibi olmuştu. Ancak gelişen efektler ve simgesel sahnelerle donatılan 2015 yapımı Çılgın Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), Tom Hardy ve Charlize Theron’un da başarılı oyunculuğuyla 6 dalda Oscar kazandı.  

2. John Wick 2

IMDb Puanı: 8,2

John Wick 2Halen daha sinema salonlarını süsleyen ve daha şimdiden 2017 yılının en iyi aksiyon ve macera filmleri arasına adını yazdıran John Wick 2, Keanu Reeves ve Laurence Fishburne ikilisinin Matrix’ten sonra ilk kez bir araya geldikleri etkileyici bir yapımdı. Halihazırda 2014 yılında vizyona giren John Wick, serinin ilk filminde yer alan olağanüstü aksiyon sahneleriyle de bizleri etkilemeyi başarmıştı.

1. Dağ 2

IMDb Puanı: 9,9

Dağ 2İlk olarak 2012 yılında gösterime giren Alper Çağlar’ın Dağ filmi her sahnesiyle bizleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. 2016 yılında ise kadroya eklenen tecrübeli isimler Dağ II filmiyle karşımıza geldiler. Aksiyon, heyecan ve dramın harmanından oluşan bu etkileyici yapım, gelmiş geçmiş en iyi Türk aksiyon filmleri arasına adını yazdırmayı da başardı.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Bonus: Adalet (The Equalizer)

IMDb Puanı: 7,2

Adalet (The Equalizer)Danzel Washington’un yer aldığı en etkileyici filmler arasında yer alan Adalet (The Equalizer); aksiyon, suç ve gerilim türünün en başarılı örneklerinden de bir tanesidir. 2014 yılında vizyona giren bu heyecan verici yapım, konusu itibariyle de bizleri fazlasıyla şaşırtmayı başarmıştı.

2000’li Yılların En İyi Aksiyon – Macera Filmleri Listesi  – IMDb Puanına Göre Sıralaması

2000’li yıllar en iyi aksiyon filmleri açısından oldukça zengin geçen bir dönemdi. Kovalamacalardan ve zekice kurgulanmış senaryolardan oluşan aksiyon filmleri, izleyicilerine adrenalin dolu anlar yaşatmayı başardılar. Karşınızda 2000’li yılların en iyi aksiyon ve macera filmleri ve önerileri;

14. Wanted

IMDb Puanı: 6,8

Wanted2008 yapımı Wanted filmi; IMDb’den almış olduğu puan biraz düşük olsa da Angelina Jolie, James McAvoy ve Morgan Freeman gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkat çekmeyi başarmıştı. Aynı zamanda simgesel ve aksiyon dolu sahneleriyle de fark yaratan Wanted, 2000’li yılların en iyi aksiyon ve macera filmleri arasında yer alıyor.

13. İtalyan İşi (The Italian Job)

IMDb Puanı: 7,0

İtalyan İşi (The Italian Job)Aslında en iyi soygun filmleri arasında yer alsa da etkileyici sahneleriyle başarılı aksiyon – macera filmlerinden biri haline gelen 2003 yapımı İtalyan İşi (The Italian Job), kadrosuyla da fark yaratan yapımlardan bir tanesidir. Aynı zamanda Charlize Theron, Mark Wahlberg, Jason Statham, Edward Norton, Donald Sutherland, Seth Green ve Mos Def gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındıran İtalyan İşi, hayranlık yaratıyor.

12. Karanlıklar Ülkesi (Underworld)

IMDb Puanı: 7,0

Karanlıklar Ülkesi (Underworld)Kurt adamların ve vampirlerin savaşını konu alan 2003 yapımı Karanlıklar Ülkesi (Underworld) de heyecan verici ve gerilim dolu sahneleriyle seri haline getirilen en iyi aksiyon – macera filmlerinden bir tanesidir. 2016 yılında serinin son filmi olan Karanlıklar Ülkesi 5: Kan Savaşları üç boyutlu olarak karşımıza geldi. Kate Beckinsale’in olağanüstü performansıyla şekillenen bu seri de korku ve aksiyon tutkunlarının izlemesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

11. Tetikçi (Crank)

IMDb Puanı: 7,0

Tetikçi (Crank)Seri haline getirilen bir diğer etkileyici aksiyon ve macera filmleriyle daha listemize devam ediyoruz. Jason Statham’ın başrolünde oynadığı 2006 yapımı Tetikçi (Crank) filmini de adrenalin bağımlıları için en iyi aksiyon – macera film önerileri listesine ekleyebiliriz.  

10. Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder)

IMDb Puanı: 7,0

Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder)Aksiyon, macera ve komedi üçlüsünden oluşan Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder), 2008 yılının en beğenilen yapımlarından bir tanesiydi. Ben Stiller, Robert Downey Jr., Tom Cruise, Jack Black, Jay Baruchel, Matthew McConaughey, Steve Coogan ve Tobey Maguire gibi saymakla bitmeyen ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratmayı başarmıştı.

9. Kır Zincirlerini (Danny the Dog)

IMDb Puanı: 7,0

Kır Zincirlerini (Danny the Dog)2005 yapımı Kır Zincirlerini (Danny the Dog); olağanüstü senaryosu, usta oyuncuların da bulunduğu kadrosu ve unutulmaz dövüş sahneleriyle de en iyi aksiyon – macera filmleri arasında yer alıyor. Jet Li, Morgan Freeman ve Bob Hopkins gibi isimlerin bulunduğu Kır Zincirlerini filmi, müzikleriyle de fark yaratmayı başarmıştı.

8. Yalanlar Üstüne (Body of Lies)

IMDb Puanı: 7,1

Yalanlar Üstüne (Body of Lies)Leonardo DiCaprio, Russel Crowe, Mark Strong ve Oscar Isaac gibi başarılı isimlerden oluşan etkileyici bir aksiyon – macera filmi olan Yalanlar Üstüne (Body of Lies) ile listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Yalanlar Üstüne, Ridley Scott’ın yönetmenliğiyle de hayranlık uyandıran bir yapım olarak listemizde yer alıyor.  

7. Tetikçi (Shooter)

IMDb Puanı: 7,2

Tetikçi (Shooter)Jason Statham’ın başrolünde oynağı Tetikçi (Crank) filminden sadece 1 yıl sonra vizyona giren Mark Wahlberg’in yer aldığı 2007 yapımı Tetikçi (Shooter) da en iyi aksiyon – macera filmleri arasına adını yazdırıyor. Michael Pena, Danny Glover ve Kate Mara gibi isimleri de kadrosunda barındıran Tetikçi, senaryosuyla da bizleri kendisine hayran bırakmıştı.

6. 96 Saat (Taken)

IMDb Puanı: 7,8

96 Saat (Taken)Belki de en bilindik Liam Neeson filmlerinden olan 96 Saat (Taken) de izleyicilerin beğenisini kazanarak adrenalin ve gerilim dolu bir seri haline gelmişti. Hatta en iyi aksiyon filmleri arasına adını yazdıran Taken serisinin  devam filmi de İstanbul’da çekilmişti.

5. Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz)

IMDb Puanı: 7,9

Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz)2007 İngiliz yapımı Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz), gizem, komedi, suç ve aksiyon türlerinin karışımından oluşuyor. Yeni Görevimiz Tehlike filmlerinden aşina olduğumuz Simon Pegg ve Nick Frost’un yanı sıra Hobbit serisinde Bilbo Baggins karakterini canlandıran Martin Freeman’ın da yer aldığı kadrosuyla fazlasıyla merak uyandırıyor.

4. Casino Royale

IMDb Puanı: 8,0

Casino RoyaleEn iyi James Bond filmleri arasında yer alan; Daniel Craig, Eva Green, Mads Mikkelsen ve Judi Dench gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran Casino Royal de tüm zamanların en iyi aksiyon – macera filmleri arasına adını yazdırıyor.

3. Ip Man

IMDb Puanı: 8,1

Ip ManYakın zamanda Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filmindeki Chirrut Imwe karakteriyle karşımıza gelen Donnie Yen’in başrolünde oynadığı 2008 yapımı Ip Man, gelmiş geçmiş en iyi aksiyon ve dövüş filmlerinden bir tanesidir. Efsanevi aktör Bruce Lee’nin akıl hocası Yip Man’in İkinci Çin-Japonya Savaşı sırasında yaşadıklarını konu alıyor.

2. Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum)

IMDb Puanı: 8,1

Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum)2016 yılında yeni filmiyle karşımıza gelen Bourne serisinin ilk ve en iyi filmleri arasında yer alan Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum), vizyona girmiş olduğu 2007 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca 3 Oscar’ın da sahibi olan Son Ültimatom, Matt Damon’ın da başarılı performansıyla bizleri kendisine hayran bırakmış olduğu yapımlardan da bir tanesiydi.

1. Kara Şövalye (Dark Night)

IMDb Puanı: 9,0

Kara Şövalye (Dark Night)2008 yapımı Kara Şövalye (Dark Night), gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman filmi olabilir. Christian Bale, Heath Ledger, Gary Oldman, Michael Caine ve Morgan Freeman gibi usta isimleri bünyesinde barındıran Oscar ödüllü Kara Şövalye de en iyi aksiyon – macera film önerileri arasına adını yazdırıyor.

90’lı Yılların En İyi Aksiyon – Macera Filmleri Listesi  – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Özellikle de çocukluk ve gençlik dönemleri 90’lı yıllarda geçmiş sinemaseverler için bu dönem içerisinde izlemiş oldukları aksiyon filmleri unutulmazdır. Steven Seagal, Jean Claude Van Damme, Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger gibi isimler bu dönemin en önemli kahramanlarıdır. Huzurlarınızda 90’lı yılların en iyi aksiyon – macera filmleri ve önerileri;

10. Çakal (Jackal)

IMDb Puanı: 6,3

Çakal (Jackal)Bruce Willis ve Richard Gere gibi iki usta ismin harikalar yarattığı 1997 yapımı Çakal (Jackal), unutulmaz ve en iyi aksiyon – macera filmleri arasına adını yazdırmıştır. Başarılı kadrosunun yanı sıra aksiyon dolu sahneleri ve etkileyici senaryosuyla da başarılı bir yapım haline gelen Çakal, halen daha kendini izlettirmeye devam ediyor.

9. Desperado

IMDb Puanı: 7,2

1995 yılının bir diğer sıra dışı aksiyon filmi olan Desperado, Los Lobos tarafından bestelenen Cancion Del Mariachi şarkısıyla da yıla damgasını vurmayı başarmıştı. El Mariachi karakterini canlandıran Antonio Banderas’ın yanı sıra Salma Hayek, Denny Trejo, Steve Buscemi ve Jouaquim de Almeida gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi aksiyon – macera filmleri arasında yer almıştı.

8. Yüz Yüze (Face/Off)

IMDb Puanı: 7,3

Yüz Yüze (Face/Off)Tam 20 yıl önce vizyona giren 1997 yapımı Yüz Yüze (Face/Off) da adını en iyi aksiyon – macera filmleri arasına yazdırmayı başarıyor. Nicolas Cage ve John Travolta ikilisinin hayranlık uyandıran performanslarıyla karşımıza gelen Yüz Yüze, 20 yıl geçmesine rağmen halen daha kendisini heyecanla izlettiriyor.

7. Devlet Düşmanı (Enemy of the State)

IMDb Puanı: 7,3

Devlet Düşmanı (Enemy of the State)1998 yılının en iyi gerilim ve aksiyon -macera filmleri arasında yer alan bu Tony Scott filmi, David Marconi tarafından yazılan senaryosuyla da fark yaratmıştı. Aynı zamanda Will Smith, Gene Hacman ve Jon Voight gibi usta aktörlerden oluşan kadrosuyla da yılın filmlerinden biri haline gelmişti.

6. Kaya (The Rock)

IMDb Puanı: 7,4

Kaya (The Rock)Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, Vanessa Marcil ve Claire Forlani gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla 1996 yılının en iddialı yapımları arasında yer alan Kaya (The Rock), aksiyon ve macera türüne bağımlı olanların mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. Michael Bay imzalı bu yapım aksiyon ve gerilim sahneleriyle sadece 96 yılının değil, aynı zamanda günümüzün de etkileyici yapımlarından biri olmayı başarıyor.

5. Kaçak (The Fugitive)

IMDb Puanı: 7,8

Kaçak (The Fugitive)Usta oyuncu Tommy Lee Jones’un En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandığı Kaçak (The Fugitive), 1993 yılının en iyi aksiyon ve macera filmi olarak karşımıza geliyor. Harrison Ford’un başrolünde oynadığı bu etkileyici suç ve gerilim filmi, aynı zamanda Sela Ward ve Julianne Moore gibi ünlü isimleri de kadrosunda barındırıyor.

4. Şehrin Azizleri (The Boondock Saints)

IMDb Puanı: 7,9

Şehrin Azizleri (The Boondock Saints)Polisiye, gerilim ve aksiyon türlerinin en iyi örneklerinden olan 1999 yapımı Şehrin Azizleri (The Boondock Saints) filmi, gösterime girmiş olduğu ilk andan itibaren fark yaratmayı başarmıştı. 10 yıl sonra devam filmi çekilen bu etkileyici yapımın başrollerini Norman Reedus ve Sean Patric Flanery paylaşıyor. Aynı zamanda da Williem Defoe ve Billy Connolly gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

3. Ghost in the Shell

IMDb Puanı: 8,0

Ghost in the ShellBaşrolünde Scarlett Johansson’un oynadığı, 2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasında yer alan Ghost in the Shell’in orijinal haliyle listemize devam ediyoruz. Japon anime sevenlerin tercih edebilecekleri en iyi aksiyon ve macera filmlerinden olan 1995 Mamoru Oshii yapımı Ghost in the Shell, ideal bir film önerisi olabilir.

2. Terminatör 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day)

IMDb Puanı: 8,5

Terminatör 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day)Ünlü yönetmen James Cameron tarafından 1984 yılında çekilen ve efsane filmler arasına adını yazdıran Terminatör serisinin ikinci filmiyle listemizi şekillendirmeye devam ediyoruz. Arnold Schwarzenegger’in yanı sıra Edward Furlong’un yıldızının parladığı, Linda Hamilton ve Robert Patrick ikilisinin de efsaneleştiği Terminatör 2: Mahşer Günü  (Terminator 2: Judgment Day) en iyi aksiyon ve macera  filmleri arasında yer alıyor.

1. Matrix

IMDb Puanı: 8,7

MatrixNeredeyse en iyilerden oluşan film listelerinin hepsinde yer almaya aday bir yapım olan Matrix, en iyi aksiyon film önerileri arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor. Wachowski kardeşlerin kısıtlı bütçeyle harikalar yarattıkları bu bilim kurgu, aksiyon filmi; Keanu Revees, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’in de efsanevi performanslarıyla unutulmazlar arasında yer alıyor.

80’li Yılların En İyi Aksiyon – Macera Filmleri Listesi  – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Birçoğu 80’lerde yayınlanmış olsalar da halen daha televizyonlarda gösterildiklerinde merakla izlemiş aksiyon filmleri, çoktan efsane filmler arasına adlarını yazdırmışlardır. İşte 80’lerin en iyi aksiyon – macera filmleri ve önerileri;

5. Süper Polis 2 (Police Story 2)

IMDb Puanı: 7,2

Süper Polis 2 (Police Story 2)Özellikle de 90’lı yıllarda çocuk veya genç olanlar, usta oyuncu Jackie Chan’in filmleriyle büyümüşlerdir. 1988 yapımı Süper Polis 2 (Police Story 2) filmi ise içerdiği aksiyon ve dövüş sahneleriyle en iyiler arasına adını yazdırmıştır. Aynı zamanda Şanghaylı Kovboylar, Tehlikenin İçinde ve Altın Yumruk serisi gibi Jackie Chan filmleri de mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer almaktadır.

4. Cehennem Silahı (Lethal Weapon)

IMDb Puanı: 7,6

Cehennem Silahı (Lethal Weapon)80’li yılların sonlarına ve 90’ların başlarına damgasını vuran bir başka seri filmle daha listemize devam ediyoruz. İlk olarak 30 yıl önce gösterime giren Cehennem Silahı  (Lethal Weapon) filmi; Mel Gibson ve Danny Glover ikilisinin benzersiz uyumunu gözler önüne sermişti.

3. Rambo: İlk Kan (Rambo: First Blood)

IMDb Puanı: 7,7

Rambo: İlk Kan (Rambo: First Blood)Günümüz televizyon kanallarının bile reytinglerini arttırmak uğruna yayınladıkları 1982 yapımı Rambo: İlk Kan (Rambo: First Blood) filmi, bizleri ekran karşısına kilitlemeye devam ediyor. Efsanevi bir Sylvester Stallone filmi olan İlk Kan, gelmiş geçmiş en iyi aksiyon ve macera filmlerinden bir tanesidir.  

2. Avcı (Predator)

IMDb Puanı: 7,8

Avcı (Predator)İlk Kan ile yakın dönemlerde vizyona girmiş bir diğer etkileyici aksiyon filmi olan Avcı (Predator), Schwarzenegger’in efsaneleştiği yapımlardan da bir tanesidir. 1987 yılında vizyona giren Predator da halen daha kendisini izlettirmeyi başaran en iyi aksiyon ve macera filmlerindendir.

1. Zor Ölüm (Die Hard)

IMDb Puanı: 8,2

Zor Ölüm (Die Hard)Bugüne kadar çekilmiş en iyi aksiyon filmleri ve önerileri arasında yer alan Zor Ölüm (Die Hard) da her kategoriye uyabilen etkileyici bir yapımdır. 1988 yılında vizyona giren bu ilk filmden sonra, Zor Ölüm, bir seri film haline gelmiştir. Bruce Willis ve Alan Rickman gibi usta oyuncuların yer aldığı kadrosunun yanı sıra senaryosu ve heyecan dolu aksiyon sahneleriyle de farkını ortaya koyan başarılı yapımlardan bir tanesidir.  

Bonus: Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)

IMDb Puanı: 8,5

Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)George Lucas’ın yapımcılığını, Steven Spielberg’in ise yönetmenliğini üstlendiği Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark), efsanevi Indiana Jones serisinin de ilk filmidir. Harrison Ford’un başrolünde oynadığı 1981 yapımı Kutsal Hazine Avcıları, keyifli bir maceranın yanı sıra aksiyon dolu etkileyici sahnelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Geneli çocukluk ve gençlik dönemlerimize damga vurmuş en iyi aksiyon ve macera filmlerinden oluşan 40 filmlik listemizi sizlerle buluşturduk. Özellikle de izlediği filmlerde heyecan arayanların tercih edebilecekleri bu filmler arasına eklemek istediklerinizi yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşabilirsiniz.

Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık e-posta adresinizde.


Diğer yorumlar ( 1 )

  1. 90 lı yılların HEAT – Büyük Hesaplaşma sını nasıl atladınız?.. YAZIK..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur