Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 30 Zombi Filmi (2020 Güncel Liste)

Ölümleri gerçekleştikten sonra dirilen ya da salgın sonucunda adeta birer yamyama dönüşerek dünyayı istila etmeye çalışan zombilerle verilen mücadeleleri anlatan en iyi filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.
En İyi 30 Zombi Filmi (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Korku ve gerilim türlerinin en bilindik örneklerinden olan zombi filmleri, kimi zaman komedi kimi zaman ise aksiyon türlerini de bünyelerinde barındırıyorlar. Genellikle salgın sonucunda baş gösteren bu virüs, çevredeki insanları ve hatta yıllardır komşu olan bireylerin bile birer yamyama dönüşmesine neden oluyor. Elbette ki bu kadar geniş çaplı olmasa da günümüzde böyle bir felaketin gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Bizde bu kategoride ki en iyi ve izlenebilir filmleri IMDb puanına göre sizler için listeledik. İşte karşınızda tüm zamanların en iyi zombi filmleri listesi;

30 Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2019

1983 yılında yayınlanmış çarpıcı bir Stephen King romanından beyazperdeye uyarlanan Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary), özellikle de konusuyla izleyicileri etkilemeyi başarıyor. Evcil hayvanların ölümüne neden olan bir otoban, daha sonra bir hayvan mezarlığı olarak adlandırılır. Creed ailesi de kedileri Church’ün kazaya kurban gitmemesi için kısırlaştırırlar.

Fakat ne yazık ki Church de otobanın kurbanı olur. Lisede doktor olan baba Creed ise Church’ü hayvan mezarlığı yerine, Kızılderililerden kalma bir mekana gömer. Ancak ertesi gün Church, hiçbir şey olmamış gibi geri döner. Doktor Creed, bu kez trafik kazasında hayatını kaybeden küçük oğlu Gage’i de buraya gömerek diriltebileceğini düşünür. Fakat küçük çocuk adeta bir canavar olarak dirilir. Mary Lambert’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 1989 yapımı Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary) filminin oyuncu kadrosunda King de rahip rolüyle karşımıza çıkıyor.

29 Aşk ve Gurur ve Zombiler

Aşk ve Gurur ve ZombilerIMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2016

Yaşayan ölülerin istilasına uğrayan bir şehirde, henüz sağ ve sağlıklı kalan insanlar birbirine yardım etmek zorundadırlar. Durum o kadar ilerler ki birbirleri ile düşman olan insanlar dahi beraber olup bu durumda yan yana savaşırlar. Acaba el ele verdikleri bu savaştan başarı ile çıkmayı başarabilecekler mi?

Burr Steers’in senaryo ve yönetmenliğini yaptığı filmde; Lily James, Jack Huston ve Sam Riley gibi isimler başrol paylaşıyorlar.

28 Gece Dünyayı Yuttuğunda

Gece Dünyayı YuttuğundaIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2018

Eğlenceli bir parti sonrası kendini bir evde bulan kahramanımız, şehrin sokaklarını zombilerin istila ettiğini görür. Bu durumdan kurtulmak için bulunduğu yeri olabildiğince sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bu olaylar bir gece de mi oldu, yaşayan tek insan Sam mi? Bu soruların cevabını bulacağınız, son derece kaliteli bir yapım.

Dominique Rocher’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde; Andres Danielsen Lie, Denis Lavant ve Golshifteh Farahani başrolleri paylaşıyorlar.

27 Zombi Çocuk (Zombi Child)

Zombi Çocuk (Zombi Child)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2019

Filmimiz bu zaman kadar izlediğiniz, bu kategorideki filmlerin en ilginci. Konuların bir çoğu Fransa’da bir yatılı okulda geçiyor. Burada ki bir kızın ailesinin başına ilginç olaylar gelmiştir ve diğer kızlar bunu oldukça merak etmişlerdir.

Senaryosu ve oyuncuların rollerini oldukça beğendik. Bizi en çok çeken ise diğer yapımlar gibi birbirine benzer konular seçmemiş olmaları.

Bertrand Bonello’nun senaryo ve yönetmenliği üstlendiği filmde, Louise Labeque, Katiana Milfort ve Wislanda Louimat başrolü paylaşıyorlar. 

26 Ölüler Ülkesi (Land of the Dead)

Ölüler Ülkesi (Land of the Dead)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2005

2005 yılında vizyona giren ve izleyicilerin beğenisini kazanmayı başaran Ölüler Ülkesi (Land of the Dead) filmiyle listemize başlıyoruz. George A. Romero tarafından yazılıp yönetilen bu yapım; yaşayan ölüler tarafından ele geçirilmiş bir dünyada, hayatını sürdürebilmek için şehrin dışında yaşam mücadelesi veren ve şehrin içerisinde kurtarılmayı bekleyen çaresiz insanları konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Simon Baker, Asia Argento, John Leguizamo, Dennis Hopper ve Tom Savini gibi güçlü isimler bulunuyor.

25 Rammbock

RammbockIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2010

Alman sinemasının başarılı zombi filmlerinden bir tanesi olan 2010 yapımı Rammbock ile listemize devam ediyoruz. Avusturyalı genç yönetmen Marvin Kren’in ellerinde hayat bulan bu başarılı yapım; Kuzey Avrupa’yı saran ölümcül bir virüsün, bölgedeki insanları birer canavara dönüştürmesini ve geriye kalanların ise barikatlar kurarak vahşileşen insanlardan kurtulma çabalarını konu ediniyor. Michael Fuith, Theo Trebs, Emily Cox ve Sebastian Achilles gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

24 Versus (Vasasu)

Versus (Vasasu)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2000

Dünya sinemasına ait yapımlarla listemize devam ediyoruz. 2000 yılının etkileyici Japon filmlerinden bir tanesi olan Versus (Vasasu), konusu ile oldukça farklı bir yapım olarak karşımıza geliyor. Hapisten ve yakuzalardan kaçan bir adam, ormanlık bir alana doğru kaçar. Fakat yakuzalar kahramanımızı kısa sürede bulurlar ve onu öldürmeye yeltenirler. Ancak daha sonra bulundukları ormana gömülmüş ölülerin dirildiklerini ve zamanında birçok insanı buraya gömmüş olduklarını fark ederler. Ryuhei Kitamura tarafından yazılıp yönetilen bu filmin oyuncu kadrosunda ise Tak Sakaguchi, Hideo Sakaki, Chieko Misaka ve Kenji Matsuda gibi isimler yer alıyor.

23 Go Goa Gone

Go Goa GoneIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2013

Şimdi ise Hint filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Krishna D.K. ve Raj Nidimoru ikilisi tarafından yönetilen Go Goa Gone, 2013 yılında izleyicilerle buluştu. Aşırı efektleriyle eleştirilmesine rağmen, içten ve sıcak yapısıyla geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Bollywood filmlerine yeni bir yapım daha ekleniyor. Bir grup arkadaşın, eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilmek adına seyahat ettikleri Goa adası aslında, zombilerin yaşam alanıdır. Yaşayan ölüler içerisinde kalan bu arkadaş grubunun hayatta kalma mücadelelerinin anlatıldığı Go Goa Gone; Saif Ali Khan, Kunal Khemu, Puja Gupta ve Vir Das gibi oyuncuları kadrosunda barındırıyor.

22 Pontypool: Öldüren Kelimeler

Pontypool: Öldüren KelimelerIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2008

Fido gibi farklı bir konuya sahip, Kanada yapımı bir diğer filmle daha listemize devam ediyoruz. Bruce McDonald yönetmenliğinde 2008 yılında vizyona giren Pontypool: Öldüren Kelimeler, özellikle de konusuyla izleyicileri kendisine hayran bıraktı. Gittiği radyo istasyonlarının hiç birinde dikiş tutturamayan iflah olmaz spiker Grant Mazy, Pontypool adındaki küçük bir kasabanın CLSY Radyo’sunda nihayet program yapmaya başlamıştır.

Yine yoğun kar fırtınasının olduğu sırada, beklenmedik bir durum meydana gelir ve insanlar farklı cümleler kurarak korkunç suçlar işlemeye başlarlar. Daha sonra ise bu durumun bir virüsten kaynaklandığı ve radyo programından yayılan frekansların da bu durumu tetiklediği belirlenir. Pontypool: Öldüren Kelimeler, aslında bir zombi filmi olmasa da içerdiği öğelerle bu türe oldukça yakın görünüyor.

21 Ölümcül Deney (Resident Evil)

Ölümcül Deney (Resident Evil)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

Kıyamet filmlerinin başarılı örneklerinden biri olan ve devam filmleriyle de izleyicilerin takdirini toplayan etkileyici bir zombi filmiyle ilk listemize devam ediyoruz. İlk olarak 2002 yılında vizyona giren Ölümcül Deney (Resident Evil), bir video oyunun başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. İlk filmin yanı sıra 5 devam filmiyle de hayranlık uyandıran bu yapım son olarak 2016 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Milla Jovovich’in başrollerinde efsaneleştiği bu yapım, halen daha en başarılı yapımlar arasında yer alıyor.

20 Fido

FidoIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2006

Unutulmaz efsane filmlerden Matrix’in yıldızı Carri-Anne Moss ve Billy Connolly ikilisi başta olmak üzere, K’Sun Ray ve Dylan Baker gibi oyuncuları da bünyesinde barındıran 2007 yapımı Fido ile listemize devam ediyoruz. Andrew Currie yönetmenliğinde vizyona giren bu Kanada filmi; 1950’lerin Amerika’sında insanlığın bir parçası haline gelen zombiler, artık birer robot olarak kullanılmaktadırlar. İşte bu robot zombilerden biri olan Fido da artık Robinson ailesinin bir üyesi haline gelmiştir. Fakat günün birinde yan komşuyu mideye indiren Fido, yeniden sahipsiz kalacaktır.

19 Zombieland 2

Zombieland 2IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2019

Gerilim ve korku yerine, içinde bolca komedi gördüğümüz Zombieland filminin devamı olan bu yapım, izleyicilere eğlenceli vakitler sunmayı başarıyor. Konu olarak ilk filmine benzer bir tema görsekte, her ne olursa olsun bu yapımımız beklentileri karşılıyor.

Woody Garrelson, Emma Stone, Jesse Elsenberg ve Ablgall Breslin yeniden başrolleri paylaşıyorlar.

18 Sıcak Kalpler (Warm Bodies)

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Görüp görebileceğiniz en farklı ve en eğlenceli yapımlardan bir tanesi olan 2013 yapımı Sıcak Kalpler (Warm Bodies), izleyicilerden de tam not almayı başarıyor. Jonathan Levine tarafından yönetilen bu filmde; Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Komedi, romantizm ve bir parça da korku türünü bünyesinde barındıran bu yapım; aşkın ve sevginin gücünü tamamıyla gözler önüne seriyor.

17 Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2)

Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2014

Avrupa sinemasını takip edenler Nazi zombilerin ortaya çıktığı 2009 yapımı Dead Snow filmini de iyi bilirler. Komedi korku türünün bu başarılı örneği, 2014 yılında vizyona giren Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı (Dead Snow 2) devam filmiyle daha da fazla beğeni toplamayı başardı. Yine Tommy Wirkola tarafından yönetilen bu Norveç filmi; bu kez ise ilk filmde hayatta kalmayı başaran Martin, devam filminde ise gözünü hastanede açar. Kopan kolunun yerinde ise Nazi zombisine ait bir kol vardır ve istemsiz bir şekilde hareket eder. Hastaneden kaçan Martin, bir grup Amerikalı avcısıyla karşılaşır ve macera başlar.   

16 Dünyalar Savaşı Z (World War Z)

Dünyalar Savaşı Z (World War Z)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Halihazırda en beğenilen felaket filmlerinden olan Dünyalar Savaşı Z (World War Z), devam filmiyle de adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor. Özellikle de Dünyalar Savaşı Z 2 filminin yönetmeni David Fincher olduktan sonra, bu devam filmine karşı olan beklentilerimiz de katlanarak arttı. 2013 yılında ilk olarak karşımıza gelen bu filmin yönetmen koltuğunda ise bir diğer başarılı isim olan Marc Foster oturuyordu. Güçlü oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, David Morse ve Pierfrancesco Favino gibi isimler yer alıyordu.

15 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later)

28 Hafta Sonra (28 Weeks Later)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

Büyük bir başarıya ulaşan 28 Gün Sonra filminin ardından, 2007 yılında vizyona giren 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) da hayranlık uyandırmayı başarmıştı. En bilindik uyuşturucu filmlerinden Trainspotting’in Begbie’si Robert Carlyle’ın yanı sıra Rose Byrne ve Jeremy Renner gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım; bilim kurgu ve korku türlerinin enfes bir şekilde harmanlanmış hali olarak karşımıza geliyor. İngiltere’de patlak veren Rage virüsü, nihayet kontrol altına alınmıştır. Londra’da yaşayan halk ise yeniden evlerine kavuşmaya başlamışlardır. Fakat tam tehlike geçti derken, sinsi Rage virüsü yeniden ortaya çıkacaktır.

14 Dehşet Gezegeni (Planet Terror)

Dehşet GezegeniIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007

Kill Bill, Death Proof ve The Hatefull Eight gibi daha birçok kanlı filmin arkasında isim olan, Quentin Tarantino imzası taşıyan oldukça başarılı bir yapımla zirveye doğru yol alıyoruz. Dehşet Gezegeni (Planet Terror) adıyla 2007 yılında vizyona giren bu yapım, aslında Robert Rodriguez tarafından yazılıp yönetilmiştir. Tarantino’nun da hem ikinci yönetmen hem de tecavüzcü rolüyle yer aldığı bu yapım; Rose McGowan, Bruce Willis, Kurt Russell, Danny Trejo, Freddy Rodriguez, Marley Shelton ve Josh Brolin gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuran yapımlardan bir tanesi olmuştur.

13 Ben Efsaneyim (I Am Legend)

Ben Efsaneyim (I Am Legend)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan bir tanesi olarak gösterilen Ben Efsaneyim (I Am Legend), konusu ve görselleriyle izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başarıyor. Listemizde yer alan birçok yapım gibi 2007 yılında vizyona giren bu gerilim filmi, virüsten dolayı gerçekleşen kıyametin sonrasını  ve şehirde tek başına kaldığını düşünen bir bilim insanının bu virüse panzehir bulmak için göstermiş olduğu çabaları konu alıyor. Francis Lawrence yönetmenliğinde vizyona giren bu etkileyici yapım, Will Smith ve Alice Braga’nın başarılı performanslarıyla şekilleniyor.

12 Herbert West – Diriltici (Re-Animator)

Herbert West – Diriltici (Re-Animator)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1985

Stuart Gordon yönetmenliğinde vizyona giren ve bir korku filminden daha çok fantastik filmler arasında yer alan Herbert West – Diriltici (Re-Animator); dahiliğin ve deliliğin ince çizgisinde yürüyen bir bilim adamının, mezardan çıkardığı ölüleri, yeniden diriltmeye çalışmasını konu alıyor. Bu ölüleri diriltmeyi başardıktan sonra ise West, aslında bu yasa dışı çalışmalarıyla kendi sonunu da hazırlamış oluyor. H. P. Lovercraft eserinden uyarlanan bu yapımda Jeffrey Combs, Babara Crampton ve Bruce Abbott gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

11 Ölüm Günü (Day of the Dead)

Ölüm Günü (Day of the Dead)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1985

Yaşayan Ölülerin Gecesi serisinin üçüncü filmi olarak, 1985 yılında izleyici karşısına çıkan Ölüm Günü (Day of the Dead) de usta yönetmen George A. Romero’nun imzasını taşıyor. Lori Cardille, Joseph Pilato, Terry Alexander ve Greg Nicotero’dan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan bu film, zombilerin istilasına uğrayan kasaba halkının  ve askerlerin bu saldırılara karşı vermiş olduğu ölümcül savaşı konu ediniyor. Bu etkileyici yapım, bazı sahneleriyle ise izleyicilerin midesinin bulanmasına neden oluyor.

10 Cemetery Man (Dellamorte Dellamore)

Cemetery Man (Dellamorte Dellamore)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1994

1994 yılında Michele Soavi’nin ellerinde hayat bulan zombi konulu etkileyici bir İtalyan filmiyle listemize devam ediyoruz. Mezarlık bekçiliği yapan ve yattıkları yerde rahat duramayıp ayaklanmaya çalışan huzursuz ölülerin de kellelerini uçuran Francesco’nun hikayesi anlatılıyor.

Ayrıca filmin en unutulmaz sahnesinin arka planında ise Sezen Aksu’nun “Hadi Bakalım” şarkısı çalıyor. Bu etkileyici yapımın başrollerinde ise Anna Falchi, Rupert Everett, François Hadji-Lazaro ve Mickey Knox gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

9 Ölüm Çığlığı (Rec)

Ölüm Çığlığı (Rec)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Efsaneleşmeyi başarmış, 2007 yapımı bir İspanyol korku filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Jaume Balaguero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Ölüm Çığlığı (Rec) da uzun soluklu bir seri haline gelen filmlerden bir tanesidir. Manuela Velasco ve Pablo Rosso’nun başrollerini paylaştıkları ilk film ise bu serinin en dikkat çeken yapımıdır. Genç ve istekli bir gazetecinin, yangın ihbarı diye gittiği binada, zombilerle yaşamış olduğu zorlu dakikaları konu alan Ölüm Çığlığı (Rec) filmi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

8 Zombi Ekspresi (Train to Busan)

Zombi Ekspresi (Train to Busan)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının en dikkat çeken Kore filmlerinden bir tanesi olan Zombi Ekspresi (Train to Busan), Yeon Sang-ho yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Ma Dong-Seok, Choi Woo-shik, Kim Ui-Seog gibi güçlü isimlerin yanı sıra Kore dizilerinde de beğeniyle izlenen Gong Yoo, Jung Yoo-mi ve Shim Eun-kyun gibi ünlü isimler de filmin kadrosunda yer alıyorlar. Bir grup yolcunun Seul’den Busan’a doğru seyahat ettikleri sırada, zombi istilasıyla karşı karşıya kalmalarını ve hayatta kalma mücadelelerini konu alıyor. Aynı zamanda yılın en etkileyicileri arasına adını yazdırıyor.

7 Yaşayan Ölü (Braindead)

Yaşayan Ölü (Braindead)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1992

Tüm zamanların en iyi seri filmleri arasına adını yazdıran Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin de yönetmeni olan Peter Jackson’ın hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı benzersiz bir korku komedi filmiyle listemize devam ediyoruz. Ayrıca Tim Balme, Diana Penalver, Elizabeth Moody ve Ian Watkin gibi isimleri de bünyesinde barındıran Yaşayan Ölü (Braindead), döneme göre kalitesiyle fark yaratarak 1992 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

6 28 Gün Sonra (28 Days Later)

28 Gün Sonra (28 Days Later)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Alex Garland tarafından yazılan ve İngiliz yapımı olağanüstü bir gerilim filmi olan 28 Gün Sonra (28 Days Later), Danny Boyle’ın usta yönetimiyle hayat buluyor. Konusuyla diğer yapımlara göre fark yaratan ve öncü bir kült film olan 28 Gün Sonra; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brandan Gleeson ve Christopher Eccleston gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da 2002 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesi haline geliyor.

5 Zombieland

ZombielandIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Alışılmışın dışında bir konuya sahip olan eğlenceli bir absürt komedi filmiyle ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Ruben Fleischer tarafından yönetilen ve 2009 yılının en sevilen filmlerinden biri haline gelen Zombieland; Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin ve Bill Murray’den oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor. Zombiler tarafından ele geçirilmiş bir dünyada hayatta kalmaya çalışan insanların zorlu ve bir o kadar da eğlenceli hikayesini konu alıyor.

4 Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1968

George A. Romero’nun başyapıt niteliği taşıyan kült korku filmi Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), vizyona girmiş olduğu 1968 yılına ve sonrasına damgasını vuran bir yapım olmayı başardı. Kendiden sonra gelen bu kategorideki filmlere de ışık tutan bu etkileyici yapım; Judith O’Dea, Duane Jones, Karl Hardman ve Marilyn Eastman gibi dönemin başarılı oyuncularından oluşan kadrosuyla da fark yarattı. Bu Romero filmi aslında 1990 yılında yeniden çekilmiş olsa da orijinal hali her zaman için en iyiler arasında yer almayı başardı.

3 Zombi (Dawn of the Dead)

Zombi (Dawn of the Dead)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1978

Aslında 2004 yılında Zack Snyder tarafından yeniden çekilen Ölülerin Şafağı filmi de en az orijinal hali, Zombi (Dawn of the Dead) kadar büyük bir başarıya ulaştı. Fakat bu tarz filmlerin usta yönetmeni George A. Romero imzalı Dawn of the Dead, gerek konusu gerekse döneme göre oldukça kaliteli efektleriyle şaşkınlık yaratmayı başarmış bir başyapıttı. Yaşayan Ölüler serisinin de ikinci filmi olan Dawn of the Dead, 1978 yılında vizyona giren orijinal haliyle halen daha izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

2 Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)

Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2004

İngiliz sinemasının muhteşem ikilisi Simon Pegg ve Nick Frost, tadı damağımızda kalan başarılı bir senaryoyla karşımıza geliyorlar. Edgar Wright tarafından yönetilen Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead); hayatı çıkmaza giren Shaun’un yaşamış olduğu kasabanın zombiler tarafından istila edilmesiyle birlikte, kahramanlık mertebesine yükselişini konu alıyor. Ayrıca bu başarılı filmde; Kate Ashfield, Dylan Moran, Lucy Davis, Bill Nighy ve Martin Freeman gibi usta oyuncular da rol alıyorlar.

1 Perimetro Cero

Perimetro CeroIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2017

Öncelikle şunu söyleyelim, Perimetro Cero IMDb puanı bu kadar yüksek olması gereken bir film değil. Filmde ki makyajlar ve görüntü yönetmeninin çıkardığı işler de kaliteli diyemem. Peki neden bu filmi listeye koyduk? Tamamen amatörlüğünden. Bir askeri ekibin, zombilere karşı gelmeye çalışmasını anlatan bu yapım, sizi kendine çekmeyi başarıyor ve film bittiğinde iyidi diyorsunuz.

Francisco Santana Trujillo’nun yönetmenliği üstlendiği yapımda, Leonardo Santana, Juan Suarez ve Borja Doreste gibi isimler yer alıyor. 

Listemizi tamamladıktan sonra en iyi zombi filmleriyle ilgili sorumuza sıra geldi. Peki, listemizde yer alan birbirinden başarılı bu yapımlardan hangileri sizin de favoriler listenizde yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın