Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong Spot BTC ETF’lerinde Görünüm! İşte Ulaşılan Rakam!

Hong Kong borsasında spot Bitcoin ve Ethereum ETF'leri geçen hafta işlem görmeye başlamıştı. Ve bugüne kadar ulaşılan rakamlar ortaya çıktı. İşte detaylar;
Hong Kong Spot BTC ETF’lerinde Görünüm! İşte Ulaşılan Rakam!
HABER GİRİŞ

Geçen hafta başında spot Bitcoin ve Ethereum ETF ürünleri Hong Kong Menkul Kıymetler Borsasında işleme başlamış, böylelikle BTC ETF’leri Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından bir ülkede daha işleme açılmıştı.

Son gelen veriler, Hong Kong’un spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler), açılış haftasında 230 milyon dolar yönetim altındaki varlık (AUM) elde ettiğini ortaya koydu.

Hong Kong Spot BTC ETF’lerinde İlk Hafta Geride Kaldı

Hong Kong Borsası tarafından açıklanan verilere göre hem Bitcoin hem de Ethereum’u içeren 273 milyon dolarlık sanal varlık spot ETF’lerinin AUM’si, 152 milyon dolarlık sanal varlık vadeli işlem ETF’lerinin AUM’sini yaklaşık yüzde 80 oranında aştı.

China Asset Management Co. (China AMC) ETF’leri, Bitcoin için 116 milyon dolar ve Ethereum için 19 milyon dolar ile lansman sonrası en iyi performans gösteren ETF’ler oldu. Bosera International ve HashKey Capital’in Bitcoin ETF’i 57 milyon dolar AUM ve Ethereum ETF’i için 11,6 milyon dolar biriktirdi.

Harvest Global Investment’ın Bitcoin ETF’i de yönetim altında yaklaşık 57 milyon dolar elde etti ve Ethereum ETF’i 11,5 milyon dolar sağladı.

GCM Yatırım Banner

Üç spot Bitcoin ETF’i birlikte AUM için 230 milyon dolara ulaşırken, üç Ethereum ETF’i yaklaşık 43 milyon dolar elde etti.

Bir Kraken iştiraki olan CF Benchmarks’ın CEO’su Sui Chung, bu ETF’lerin ilk baştaki düşük performanslarını aşarak, 2024 yılı sonuna kadar yönetim altındaki varlıkların (AUM) 1 milyar doları geçeceği tahmininde bulundu.

Hong Kong ETF’lerini Tercih Edilir Kılan Vergi ve Düzenlemeler

BitGo’nun Asya-Pasifik bölgesi Genel Müdürü Hobeng Lim ise yaptığı açıklamada Hong Kong ETF’lerine ilişkin görüşlerini paylaşarak, bazı yatırımcıların Hong Kong’un sunduğu ürünleri ABD veya Avrupa’daki benzer ürünlere tercih edeceğini belirtti.

Lim, “Bazı yatırımcılar, daha az elverişli vergiler veya kendi ülke düzenleyicilerinin kısıtlamaları gibi nedenlerle Kuzey Amerika veya Avrupa’da listelenen spot kripto ETF’lerinde işlem yapmamayı tercih edebilir” ifadesini kullandı.

BTC Fiyatı 64 Bin Dolar Civarında İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hong Kong spot kripto ETF’lerinin, Hong Kong’un vergiler ve düzenleyici erişim açısından daha fazla avantaj sağladığını düşünen bu tür yatırımcılar için başka bir seçenek sunduğuna dikkat çekti.

Lim, Hong Kong’un sanal varlıklar için son derece kapsamlı ve sağlam bir düzenleyici çerçeve oluşturmuş olmasına rağmen, hala iyileştirilmesi gereken alanlar olduğuna da değindi. Bağımsız sanal varlık saklama kuruluşlarının ek saklama seçenekleri sunması için düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu ve Hong Kong’un sanal varlıkların tezgah üstü (OTC) ticareti için önerdiği düzenlemelerde ayarlamalar yapılmasını önerdi.

Piyasa değeriyle en büyük kripto varlık olan BTC’nin fiyatı, haber yazımı itibarıyla 64 bin dolar civarındaki seyrini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.