Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren, Planının Büyümeyi Bastıracağını Söyleyen Ekonomistlere “Hatalılar” Dedi

Elizabeth Warren, servet vergisi teklifinin büyümeye zarar vereceğini söyleyen ekonomistlerin yanıldıklarını savundu.
Elizabeth Warren, Planının Büyümeyi Bastıracağını Söyleyen Ekonomistlere “Hatalılar” Dedi
Yorum

Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, iddialı vergi planının eleştirmenlerine “yanılıyorsunuz” diyerek açık bir mesaj verdi. ABD’de Demokrat başkan adaylarını karşı karşıya getiren yılın son canlı yayınında Elizabeth Warren’a en zengin Amerikalılara vergi zammı teklifiyle ilgili sorular yöneltildi.

Sonuçta diğer adaylar da zenginlere vergi zammı sözü vermelerine rağmen Warren’ın planları çok daha ilericiydi ve bir moderatör bunu “II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük vergi artışı” olarak yorumladı.

“Bu büyüklükte vergilerin büyümeyi ve yatırımı boğacağını söyleyen üst düzey ekonomistlere nasıl cevap veriyorsunuz?” sorusuna Warren, onların sadece yanıldıklarını söyledi ve cevabı sonrasında Los Angeles kalabalığından alkışlar yükseldi.

Ayrıca yeni vergilerle iklim değişikliği gündemi, evrensel çocuk bakımı, sağlık planları ve işçi ücretleri gibi finansman projeleriyle Amerika’nın geri kalanına yatırım yapabileceklerini
aktardı.

Elizabeth Warren Demokrat Adaylar Tartışma Başkanlığı kazandığı takdirde en yaşlı başkan olacağı konusundaki soruya ise Warren; “aynı zamanda göreve başlayan en genç kadın olacağım” ifadeleriyle cevap verdi. Elizabeth Warren’ı vergi planını eleştiren Pete Buttigieg, aynı sahnede şöyle konuştu:

“Evet, varlıklı bireyler ve şirketler üzerindeki vergilerin yükselmesi gerekecek. Ancak aynı zamanda ekonomistlerin ekonomiye zarar verebileceğini söylediği türden bir vergilendirme olmadan tutabileceğimiz sözler vermeliyiz.” Sahnedeki bir diğer aday Joe Biden, 2020’de kazanırsa ikinci bir dönem için adaylığını koymayı reddederek; “nerede olduğumuzu, ne olduğunu görelim” dedi.

Joe Biden, Bernie Sanders, Andrew Yang, Pete Buttigieg, Tom Steyer ve Amy Klobuchar’ın katıldığı programda Trump’ın azil süreci dahil pek çok iç ve dış politika olayından konuşuldu. Sanders, Filistin’i desteklemeleri gerektiğini belirterek İsrail’e karşı tek taraflı yaklaşımın çözüm getirmeyeceğini savundu. Ayriyeten Çin’deki Uygur Türklerine yönelik ihlaller hakkındaki yorumlar sırasında Çin televizyonun yayını kesmesi dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu