Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyonu Değerlendiren Ekonomistler Merkez’den Ölçülü Faiz İndirimi Bekliyor

Şubat ayında enflasyonun piyasa beklentisinin altında geldiğini söyleyen ekonomistler, Merkez Bankası’nın Mart toplantısında ölçülü faiz indirimi yapacağını düşünüyor.
Enflasyonu Değerlendiren Ekonomistler Merkez’den Ölçülü Faiz İndirimi Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sabah açıklanan verilere göre enflasyon Şubat’ta %12,37 ile piyasa beklentisinin altında geldi. Bir önceki aya kıyasla %0,35 oranında artış gösteren TÜFE için ekonomistlerden ilk değerlendirme geldi.

Piyasa beklentisinin oldukça altında gelmesini olumlu bir gelişme olarak yorumlayan ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mart ayında yapacağı toplantı için öngörüde bulundu. Bir önceki toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası’nın enflasyondaki iyileşmeyle daha ölçülü indirime gideceği düşünülüyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, manşet enflasyonun zirveyi geride bırakmak üzere olduğunu söyledi.

Haluk Bürümcekçi Enflasyon YorumuEnflasyonun geçen yıla kıyasla %12,15’ten %12,37’ye çıktığını söyleyen Bürümcekçi kura hassas gruplarda ve enerjide fiyat düşüşü gözlendiğini belirtti. Enerji grubunda %0,63 oranında düşüş olduğunu hatırlatan ekonomist, işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyatları ile konutta fiyat ayarlamalarının etkisi olduğunu kaydetti.

%4,83 düşüş olan giyim fiyatlarının yıllık enflasyon üzerinde çok fazla etkisi olmadığını aktardı. Manşet enflasyonda yılın zirvesinin geride kalmak üzere olduğunu dile getiren Bürümcekçi, önümüzdeki süreçte enflasyon üzerindeki riskleri; gıda, ham petrol ve emtia fiyatlarının belirsizliği olarak sıraladı. Bunların yanında döviz kurundaki oynaklığın, kamu fiyat/vergi ayarlamalarının da enflasyonu olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Koronavirüs nedeniyle Çin’de meydana gelen tedarik zinciri aksaklığına da değinen başarılı ekonomist, bunun üretici fiyatlarında baskı yaratacağını ve yıllık kur sepetinde enflasyonu yukarı yönde etkileyeceğini yorumladı. Son dönemdeki değer kaybının kurda bir atak yaratmadığı sürece enflasyonun yılı %10-11 seviyesinde kapatacağını tahmin etti.

Merkez Bankası’nın Mart ayında yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından ölçülü faiz indirimine gideceği öngörülüyor.

Merkez Bankası Ölçülü İndirimTürkiye’nin CDS risk pirimi bir önceki toplantı döneminden bu yana yaklaşık 100 baz puan yükseldi. Haluk Bürümcekçi son toplantıda enflasyondaki düşüş beklentisinin durduğunun işaret edilmesi, CDS puanının yükselmesi, tahvil getiri eğrisinin %12-13 seviyesinde seyretmesi gibi nedenlerle faiz indirimine devam edileceğini düşünüyor.

Fakat bunun Türk lirasında değer kaybı yaratacağını belirterek, “19 Mart’taki toplantıya kadar küresel ve yerel risklerdeki gelişmeleri izleyerek bir sonuca varması beklenebilir. Ancak ağır basan beklenti, bankanın 25 ya da 50 baz puan indirimle devam edeceği yönünde olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

GMC Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Kudret Ayyıldır da Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık ölçülü faiz indirimi bekleyen isimler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu