Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Mart’ta %5,9’luk Düşüşle 91,8’e Geriledi

TÜİK tarafından her ayın son haftasında açıklanan ekonomik güven endeksi, Mart ayında sert düşüş göstererek 91,8 değerini aldı.
Ekonomik Güven Endeksi Mart’ta %5,9’luk Düşüşle 91,8’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020’nin Mart ayına ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre tüketicinin ekonomiye duyduğu güveni ortaya koyan ve en önemli verilerden biri olan ekonomik güven endeksi bir önceki aya kıyasla %5,9 oranında azalarak 91,8 değerini aldı.

Endekste meydana gelen büyük oranda düşüş reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre %7,6 oranında azalarak 98,6’ya geriledi.

Ekonomiye Güven AzaldıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1804  işyerinin yanıtlarını ağırlıklandırılmasıyla ortaya koyduğu sonuçlara göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksinin (RKGE-MA) aylık bazda 8,1 puan azalarak 98,6’ya indiğini açıklamıştı. Bir önceki aya kıyasla RKGE 7,2 puanlık düşüş göstererek 99,7 değerini aldı.

Mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi.

Mart ayında hizmet sektörü güven endeksi %6 oranında azaldı ve 92,5’e geriledi.

Ekonomik Güven Sektörel OranlarBu ay açıklanan sektörel güven endeksleri içinde inşaatta artış olurken, perakende ticaret ve hizmette düşüş kaydedildi. Bu dönemde perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,2 oranında azalarak 101,7’e indi.

Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %0,2 artışla 108,0, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi %2,4 düşüşle 102,5, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi ise %1,4 düşüşle 94,4 değerlerini aldı.

Mart ayında inşaat sektörü güven endeksi %3,7 oranında artarak 77,2’e yükseldi. Endeksi oluşturan alt parametrelere baktığımızda gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %5,4 artarak 93,4, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise %1,2 artışla 61,1 değerlerini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu