Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 102,4’e Yükseldi

TÜİK verilerine göre ekonomiye güven Eylül ayında da 100 eşik değerinin üzerinde kalarak, genel ekonomiye dair iyimserliğin sürdüğünü gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 102,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2021 dönemine ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi, Eylül’de %1,6 oranında artarak 102,4 değerine yükseldi.

Endeks bir önce ay olan Ağustos’ta 100,8 değerinde kaydedilmişti.

Söz konusu dönemde tüketici güven endeksi, aylık bazda %1,8 artış gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi Artışı Etkileyenler
Kaynak: TÜİK

Endeks bu artışın ardından 79,7’ye ulaştı. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi 79, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi 97,7 oldu.

Ağustos’ta 112,2 olan reel kesim güven endeksi, %1 oranında artış göstererek 113,3 açıklandı. 117,8 değerinde gelen hizmet sektörü güven endeksindeki artış oranı %1,5’i işaret ediyor. Endeks bir önceki ay 116,1 değerinde gelmişti.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 115,6 açıklandı. Endeks Ağustos’ta %0,6 artışla 110,3 olmuştu. Bu ay artış oranı %4,8 olurken, ana endeksin en büyük sıçramasını kaydetti.

İnşaat sektörü ise güven endeksinin tek azalan grubu oldu. Endeks %0,7’lik azalmanın ardından 92,4’ten 91,8’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu