Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Aralık’ta 97,6’ya Geriledi

TÜİK verilerine göre ekonomiye güven 2021’in son ayında yine büyüme bölgesini gösteren 100 eşik değerinin altında kaldı. Detaylar haberde;
Ekonomik Güven Endeksi Aralık’ta 97,6’ya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2021 dönemine ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi, Aralık’ta yüzde 1,8 oranında azalarak 97,6 değerine düştü.

Kasım ayında yüzde 2,0 azalarak 99,3 olmuştu. Düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklanmıştı.

Aralık’ta ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.
Ekonomik Güven Endeksi Aralık
KAYNAK: TÜİK

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Aralık’ta yüzde 3,1 oranında azalarak 68,9, reel kesim güven endeksi yüzde 1,7 oranında azalarak 110,1, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,5 oranında azalarak 118,8, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 oranında azalarak 121,5 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak 90 oldu.

Tüketici güven endeksi önceki aya göre Kasım’da yüzde 7,3 oranında azalarak 71,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azalarak 119,4 değerini almıştı.

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi, inşaat sektörü güven endeksi ise artmıştı.

Tüketici güven endeksi önceki aya göre Kasım’da yüzde 7,3 oranında azalarak 71,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 azalarak 119,4 değerini almıştı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi, inşaat sektörü güven endeksi ise artmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu