Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta %0,5 Oranında Azaldı

Sektörel güven endekslerinden yola çıkılarak hesaplanan verilere göre ekonomiye güven Şubat ayında düşüş gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi Şubat’ta %0,5 Oranında Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci ayına ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi 2021 Şubat döneminde %0,5 oranında azalarak 95,8 değerine geriledi.

Aylık bazda düşüş gösteren ekonomiye güveni gösteren endeks, Ocak ayında 96,2 değerinde gelmişti.
Ekonomik Güven Endeksi Şubat Verileri
Kaynak: TÜİK

Şubat ayında hizmet sektörü güven endeksi %1,4 oranında azalarak 100,4’e geriledi. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %2,3 artışla 109,3’e yükselirken, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) aylık bazda 0,3 puan azalarak 108,7 değerine geriledi.

Söz konusu dönemde perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,4’lük artışla 108,9’a yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksi %1,3 azalarak 83,1’e indi. Bir önceki aya kıyasla %1,5 artan tüketici güven endeksi ise 84,5 değerini aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum