Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim’de Kurulan Şirket Sayısı Yıllık Bazda %9 Azaldı

Türkiye genelinde Ekim ayında kaç şirketin kurulduğu ve kapandığını gösteren veriler açıklandı.
Ekim’de Kurulan Şirket Sayısı Yıllık Bazda %9 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekim 2021 döneminde kurulan ve kapanan şirket sayılarını açıkladı. Söz konusu dönemde kurulan şirket sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %9 oranında azaldı.

Ekim 2020’ye göre kurulan kooperatif sayısı %20,1, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %23 oranında geriledi. Ekim ayında kapanan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %18,9 oranında arttı. Kapanan kooperatif sayısı %42,9 artarken, gerçek kişi ticari işletme sayısında %7,2 düşüş oldu.

Ekim’de kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre %5,1 azaldı.
Kurulan Şirket Sayısı Ekim Genel Görünüm
Kaynak: TOBB

Bu dönemde kapanan kooperatif sayısı aylık bazda %6,5 azalırken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %0,1 arttı. Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre %8,3, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %10,2 kurulan kooperatif sayısı %3,1 azaldı.

Ocak ve Ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemde kurulan şirket sayısında yıllık bazda %6,6 oranında artış oldu. Bu dönemde kapanan şirket sayısı yıllık bazda %3,1 azaldı.

Ekim ayında kurulan toplam 9.463 şirket ve kooperatifin %86,4’ü limited şirket, %12,3’ü anonim şirket, %1,3’ü ise kooperatiflerden meydana geldi. %41,0’i İstanbul, %9,6’sı Ankara, %6’sı İzmir’de kurulurken, bu ay Bayburt ve Ardahan’da şirket kuruluşu gerçekleşmedi.

Şirket ve kooperatiflerin 3.135’i ticaret, 1.461’i imalat ve 1.139’u inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere kuruldu. Kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin 813’ü toptan ve perakende ticaret motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 555’i inşaat, 232’si imalat sektöründe yer aldı.

Ekim’de kurulan şirketlerin sermayelerinin toplamı, bir önceki aya göre %13,8 oranında arttı. Yılın tamamında 90.918 şirket ve kooperatif kuruldu. Kurulan 127 kooperatifin 64’ü konut yapı kooperatifi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu