Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Varlık Alımını 600 Milyar Euro Daha Artırıp, 2021 Sonuna Uzatabilir

Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapacağı toplantının gündem maddesi acil varlık alım programı ve uzun vadeli refinansman işlemleri olacak.
ECB Varlık Alımını 600 Milyar Euro Daha Artırıp, 2021 Sonuna Uzatabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 4 Haziran’da aldığı kararla Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) 600 milyar Euro daha genişleterek, toplamda 1 trilyon 350 milyar Euro’ya yükseltmişti.

Uzmanlar salgında ikinci dalga yaşanmasına bağlı olarak, PEPP miktarının artırılmasını, Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinin (TLTRO) ise 2022 yılının Haziran ayına kadar devam ettirilmesini bekliyor.

Societe Generale analistleri, bankanın varlık alım programını 600 milyar Euro daha artıracağını düşünüyor.
Euro Bölgesi 3Ç20 Ekonomik Büyüme
Kaynak: Eurostat

ECB Perşembe günü para politikası ve faiz kararına ilişkin duyurusunu paylaşacak. SocGen tarafından yapılan tahminler tahvil alımıyla yapılan desteğin 2021 yılının Aralık ayına kadar uzatılacağı yönünde. Banka analistlerinden Anatoli Annenkov, pandemi kaynaklı kısa vadeli görünümün kötü olmaya devam ettiğini söyledi.

Aşının bulunmuş olmasının salgının yönünü değiştirebileceğini fakat bu süre zarfında ECB’nin temkinli adım attığını ifade etti. Bankaların riskleri daha dikkatli bir şekilde yönettiği, fakat gelecek dönemde diğer sektörlerde çok fazla iflaslara tanık olunabileceğine dikkat çekildi.

Son açıklanan verilere göre AB’de gayrisafi yurt içi hasıla üçüncü çeyrekte %11,5, Euro Bölgesi’nde %12,5 oranında arttı. Rabobank ECB ve Euro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot da ECB’nin çok net bir mesajla politikada ayarlamalar yapacağını söyledi.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte de %2 enflasyon hedefine ulaşmanın zaman alacağını düşünenlerden.
Euro Bölgesi Enflasyon
Kaynak: Eurostat

Enflasyon Euro Bölgesi’nde yıllık eksi %0,3 seviyesinde. Analistler merkez bankasının karar alırken enflasyon durumunu da göz önünde bulunduracağına dikkat çekiyor. ECB’nin üstesinden gelmek zorunda olduğu birçok sorun olduğu belirtilirken, enflasyonu %2 hedefine yaklaştırmasının zaman alacağı aktarılıyor.

Bölgede bir sonraki enflasyon verisi 17 Aralık’ta açıklanacak. Ekonomistlerin beklentisi ise yine eksi yüzde 0,3 oranında. Euro’nun ABD doları karşısında güçlendiğini, bunun da enflasyon ve büyüme üzerinde baskı yarattığını söyleyen Houte, yarın ki toplantıya dair beklentilerini paylaştı.

USD/EUR Paritesindeki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

ECB’nin varlık alım programını 500 milyar Euro artırmasını ve 2021’e kadar devam ettirmesini beklediğini söyleyen analist, politika önlemlerinde de yeniden ayarlama yapılacağını düşünüyor. Bankalardaki likiditenin büyük kısmını negatif mevduat faiz oranlarından muaf tutmak için kademeli faiz uygulamasında artışa gidilebileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu