Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Raporu Rusya-Ukrayna Savaşıyla Gölgelendi

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası toplantısından iki hafta sonra yayımlanan raporu geldi. Kurumun faiz ve ekonomik durum değerlendirmeleri aşağıda;
ECB Raporu Rusya-Ukrayna Savaşıyla Gölgelendi
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB, Yönetim Konseyi’nin politika kararlarının temelini oluşturan ekonomik ve parasal bilgileri sunduğu raporunu yayımladı. Her para politikası toplantısından iki hafta sonra, yılda sekiz kez yayımlanan raporda, ekonomik toparlanmanın sürdüğü belirtildi.

10 Mart’ta açıkladığı kararında ECB, faizi yüzde 0’da bırakırken varlık alım programının daha hızlı küçültüleceği mesajını vermişti. Aylık net alımlarını, daha önce belirlenen ikinci çeyrekte 40 milyar euro, üçüncü çeyrekte 30 milyar euro ve 4. çeyrekte 20 milyar euroya kıyasla, Nisan’da 40 milyar euro, Mayıs’ta 30 milyar euro ve Haziran’da 20 milyar euroya ulaşacak şekilde ayarlamıştı.

Avrupa Merkez Bankası: Savaşın Etkileri Ciddi Olacak

ECB, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerini vurguladı. Bunun yüksek enerji ve emtia fiyatları, uluslararası ticaretin bozulması ve güvenin zayıflaması yoluyla ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını söyledi.

Etkilerin kapsamı, çatışmanın nasıl geliştiğine, mevcut yaptırımların etkisine ve olası ilave tedbirlere bağlı olacakken savaşın Euro Bölgesi ekonomisi için etkisinin sağlam temel koşullar bağlamında değerlendirilmesi gerektiği söylendi.

Omicron varyantının hafiflemesiyle toparlanmanın sürdüğüne dikkat çeken Avrupa Merkez Bankası, arz darboğazlarının da işgücü piyasasının da iyileştiğini aktardı.

Ancak Ukrayna’daki savaşın etkilerine ilişkin ilk değerlendirmeyi içeren Mart ayı makroekonomik tahminlerinde kurum, GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) büyümesinin çatışma nedeniyle yakın vadede aşağı yönlü revize edildi.

Sürpriz enerji maliyetleri enflasyonun fırlamasına yol açarken fiyat artışları geniş tabana yayıldı. Dolayısıyla enflasyon tahminleri de yukarı yönlü değiştirildi. Ancak daha uzun vadeli enflasyon beklentileri aynı kalırken Yönetim Konseyi orta vadede yüzde 2 hedefinde istikrar kazanmayı daha olası gördü.

Savaşın ekonomik ve finansal etkilerine ilişkin alternatif senaryolarda, ekonomik aktivitenin daha keskin düşüş kaydedebileceği konusunda uyaran ECB, enflasyon kısa vadede çok daha yüksek olabileceğini savundu.

Ancak tüm senaryolarda, enflasyonun hala kademeli olarak düşeceği ve 2024’te yüzde 2’lik enflasyon hedefi civarında seviyelerde kalacağı savunuldu.

Avrupa Merkez Bankası Ne Zaman Faiz Artıracak?

Enflasyon görünümüne ilişkin güncel değerlendirmesini temel alan ve belirsiz ortamı dikkate alan Yönetim Kurulu, önümüzdeki aylara ilişkin varlık alım programı (APP) alım programını revize ettiğini anımsattı.

10 Mart’ta açıkladığı kararında ECB, faizi yüzde 0’da bırakırken varlık alım programının daha hızlı küçültüleceği mesajını vermişti.

Aylık net alımlarını, daha önce belirlenen ikinci çeyrekte 40 milyar euro, üçüncü çeyrekte 30 milyar euro ve 4. çeyrekte 20 milyar euroya kıyasla, Nisan’da 40 milyar euro, Mayıs’ta 30 milyar euro ve Haziran’da 20 milyar euroya ulaşacak şekilde ayarlamıştı.

Bültende ECB, üçüncü çeyrek için net alımların kalibrasyonu verilere bağlı olacağını ve Yönetim Konseyi’nin gelişen görünüme ilişkin değerlendirmesini yansıtacağını bildirdi. Gelen veriler, net varlık alımları sona erdikten sonra bile orta vadeli enflasyon görünümünün zayıflamayacağı beklentisini desteklerse, Yönetim Kurulu üçüncü çeyrekte net alımlar yapacak.

Faiz konusunda ise ECB, oranlarda yapılacak herhangi bir ayarlamanın varlık alım programı kapsamındaki net alımların sona ermesinden bir süre sonra gerçekleşeceğini ve kademeli olacağını söyledi.

Faiz politikasının, Yönetim Konseyi’nin ileriye dönük rehberliği ve orta vadede enflasyonu yüzde 2’de istikrara kavuşturma konusunda taahhüdüyle belirlenmeyi sürdüreceğini yineledi.

ECB: Savaş Büyümeyi Düşürecek

ECB RapoR
KAYNAK: ECB

ECB, enflasyonist baskıların küresel toparlanmayı raydan çıkarabileceği konusunda uyardı. Küresel reel GSYİH’nin (Euro Bölgesi hariç) 2021’de yüzde 6,3 büyüdüğü tahmin edilirken büyüme hızının 2022’de yüzde 4,1’e ve hem 2023 hem de 2024’te yüzde 3,6’ya düşmesinin beklendiği söylendi.

Euro Bölgesi büyümesininse 2022’de hala güçlü olması beklenirken hızın savaşın patlak vermesinden önce beklenenden daha yavaş olacağı aktarıldı.

Mart ayı personel makroekonomik tahminleri, yıllık reel GSYİH büyümesini 2021’de yüzde 5,4, 2022’de yüzde 3,7, 2023’te yüzde 2,8 ve 2024’te yüzde 1,6 olarak öngördü. Aralık tahminleriyle karşılaştırıldığında, görünüm 2022 ve 2023 için aşağı yönlü revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu