Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB: Enflasyondaki Artışın Ana Nedeni Enerji Fiyatları

Avrupa Merkez Bankası Başkanı yakın gelecekte enflasyonun yüksek kalacağını söylerken, net varlık alımı bitmeden faiz artışı yapılmayacağını belirtti.
ECB: Enflasyondaki Artışın Ana Nedeni Enerji Fiyatları
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, merakla beklenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumu konuşmasını yaptı. Konuşmanın ana konusu yüksek enflasyon, Omicron varyantının ekonomiye etkisi ve yakın vade beklentileri oldu.

Pandemi ve beraberinde gelen kısıtlamaların büyümeyi olumsuz etkilemeye devam edeceğini söyledi. Arz boğazları ve yüksek enerji maliyetlerinin kısa vadede ekonomik aktiviteyi azaltacağını belirten Lagarde, yüksek enflasyona vurgu yaptı.

Konuşmasında en dikkat çekici açıklama, net varlık alımları bitmeden faiz artırımı yapılmayacağı ve politikada yapılacak herhangi bir ayarlamanın aşamalı olacağını söylemesi oldu.

2023’e Kadar Enflasyonda Yüzde 2 Oranı Hedefleniyor

AB Enflasyon Tahminleri
Kaynak: Twitter

Son birkaç aydır yükselişte olan enerji fiyatları, savaşın eşiğine gelen Rusya – Ukrayna kriziyle iyice tırmanışa geçti. Bu durum başta enflasyon üzerinde çok ciddi bir tehdit yaratıyor.

ECB Başkanı Lagarde de bugünkü konuşmasında, enflasyonun muhtemelen yakın gelecekte de yüksek kalacağını ve ana sebebin enerji fiyatları olduğunu söyledi.

Ocak ayında mevsimsel faktörler, artan nakliye maliyetleri ve artan gübre fiyatları nedeniyle gıda fiyatlarının da yükseldiğini belirtti. Çok sayıda mal ve hizmet fiyatlarının belirgin şekilde artmasıyla birlikte fiyat artışlarının daha yaygın hale geldiğini aktardı.

Ekonomi için finansman koşullarının olumlu kalmaya devam ettiğini dile getiren Lagarde, firma ve hanehalkına verilen banka kredi oranlarının tarihin en düşük seviyelerde kalmaya devam ettiğini ekledi.

Enflasyonda yüzde 2 hedefinin altını çizerek, özellikle yüksek enerji fiyatlarının ekonomiye nasıl yansıyacağını ve genel görünümü nasıl etkileyeceğini dikkatle inceleyeceklerini ifade etti.

Enflasyon dinamiklerini farklı yönlere çeken iki kanal olduğunu söyleyen Lagarde, “Bir yandan, artan enerji maliyetleri, üretim maliyetini artırarak fiyatları doğrudan yukarı çekebileceği gibi, ücretler üzerinde ikinci tur etkiler yaratarak dolaylı olarak da yükseltebilir. Öte yandan, hanehalkının gelirlerini ve şirketlerin kazançlarını olumsuz etkileyerek ekonomik aktiviteyi azaltabilir ve enflasyon görünümünü olumsuz etkileyebilir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu