Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Başkanı Lagarde için Faiz Artırmak Çözüm Değil

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, kurumun rekor kıran enflasyon ve yükselen fiyatlar karşısında neden faiz artırmadığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
ECB Başkanı Lagarde için Faiz Artırmak Çözüm Değil
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, tüm dünyanın gündemindeki enflasyon hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Alman haber merkezi Redaktionsnetzwerk Deutschland ile yaptığı röportajda alışverişlerini kendisinin yaptığını söyleyerek yükselen fiyatlara kayıtsız kalamadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Rekor Enflasyona Karşı Neden Bir Şey Yapmıyor?

Euro Bölgesi Enflasyon
Kaynak: Eurostat

Bu soruya karşılık Lagarde şöyle yanıt verdi:

“Bizim görevimiz fiyat istikrarını korumaktır. Bu tehlikedeyse, harekete geçeceğiz. Ama bunu yapmak için doğru zamanın ne zaman olduğunu kendimize sormalıyız. Verdiğimiz herhangi bir kararın tam etkisinin genellikle dokuz ila 18 ay sonrasına kadar hissedilmediğini dikkate almalıyız.”

Harekete geçmeden önce fiyatlardaki artışın nedenini anlamaları gerektiğini söyleyen Lagarde, enerji fiyatlarındaki artışı ve tedarik darboğazlarını gerekçe göstererek Avrupa Merkez Bankası’nın bu konuda hiçbir şey yapamayacağını belirtti.

Faiz Artırmak Mevcut Sorunların Hiçbirini Çözmez

Faiz oranlarını yükseltmenin enflasyonla mücadelede mevcut sorunların hiçbirini çözmeyeceğini vurguladı. Aksine aceleci davranmaları durumunda, ekonomik toparlanmanın zayıflayabileceğini ve işlerin tehlikeye girebileceğini savundu.

Avrupa Merkez Bankası’nın halihazırda önlem almaya başladığını dile getirerek Mart ayında pandemi acil satın alma programını sonlandıracaklarını hatırlattı. “Net varlık alımlarını sona erdirmek, daha sonraki bir zamanda faiz oranlarını artırmak için bir ön koşuldur” dedi.

Bu noktaya ne zaman ulaşılacağı sorusuna ise “Şu anda enflasyon rakamlarının arttığını görüyoruz ve bunu projeksiyonlarımızda dikkate alıyoruz. Enflasyon Aralık’ta tahmin ettiğimizden daha yüksek çıkabilir. Bunu Mart ayında analiz edip oradan alacağız” dedi.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun nispeten yüksek kalacağını ancak yıl içinde düşeceğinden emin olduğunu ekledi.

ECB FED ve İngiltere Merkez Bankası Gibi Neden Harekete Geçmiyor?

Başkan Lagarde’ye faiz konusunda neden FED ya da İngiltere Merkez Bankası gibi davranmadığı soruldu. Yanıt olarak Euro Bölgesi’nde durumun ABD veya Birleşik Krallık’taki durum ile karşılaştırılamayacağını söyledi.

ABD ekonomisinin aşırı ısındığını, Euro Bölgesi ekonomisininse bundan çok uzak olduğunu kaydetti. Bu yüzden daha dikkatli davranmaları gerektiğini aksi takdirde iyileşmeyi bozabileceklerini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu