Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD: Türk Ekonomisi Her Türlü Fırtınaya Hazır

Türkiye ekonomisine dair değerlendirme yapan EBRD Başkan Yardımcısı Rigterink, bu yıl 2 milyar Euro yatırım hedeflediklerini açıkladı.
EBRD: Türk Ekonomisi Her Türlü Fırtınaya Hazır
Yorum

Bloomberg HT’den Gizem Uzuner’in konuğu olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, Türkiye yatırımlarından bahsetti.

Pandemiden önce yılda iki kez Türkiye’yi ziyaret ettiğini ancak iki senedir ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Bu ziyaretinde ise büyük şirketlerle, küçük işletmelerle, iş hayatındaki kadınlarla İstanbul Belediye Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı ile görüştüklerini aktardı.

Girişimlere baktıklarında insanların yüksek enerjiye sahip olduğunu söyleyen Rigterink, diğer gelişen ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin çok zor zamanlar geçirdiğini belirtti.

Türkiye’nin ekonomik ve parasal sıkıntılara rağmen dirençli kaldığını sözlerine ekledi. EBRD olarak geçen yıl Türkiye ekonomisine 2 milyar Euro’luk yatırım yaptıklarını söyleyerek, bu açıdan en önemli ülke haline geldiğini belirtti. Bu yıl da aynı miktarda yatırım hedefledikleri bilgisini paylaştı.

2009 yılından bu yana yapılan yatırım miktarının 15,5 milyar Euro olduğunu açıkladı. Bu desteğin yüzde 90’ından fazlasının özel sektöre gittiğini ifade etti.

EBRD’nin demokratik süreçleri birbirinden farklı 38 ülkeye yatırım yaptığını da sözlerine ekledi. Geçen yıl yeşil ekonomiye daha fazla yatırım yaptıklarını ve sürdürülebilirliğin daha da önem kazanmasını temenni etiklerini kaydetti.

Uzuner’in Türkiye’yi özel yapan nedir sorusuna, “Yaptığım görüşmelerin çoğu özel sektördeydi. Çok büyük şirketlerle de görüştük. Önlerindeki zorluklara karşı endişeliler. Türkiye’nin gördüğü ilk kriz bu değil. Umuyoruz ki son olur. Çoğu bankalar çok iyi pozisyonda. Ne tür fırtına gelirse gelsin hazırlıklılar. Bunu aynı şekilde ekonomi tarafında da söyleyebiliriz” şeklinde cevap verdi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki krize değinen isim, bu durumun Türkiye’ye gelen turist sayısını etkileyeceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu