Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD: Bölgenin Bazı Ülkeleri Hariç 2020’de %3,5 Daralma Olacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ekonomileri için 2020’de yüzde 3,5’lik daralma ve 2021’de yüzde 4,8’lik toparlanma öngördü. İşte detaylar;
EBRD: Bölgenin Bazı Ülkeleri Hariç 2020’de %3,5 Daralma Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) bölgelerindeki ekonomilerin koronavirüs etkisi nedeniyle bu yıl ortalama yüzde 3,5 daralabileceği ve 2021’de yüzde 4,8’lik toparlanma olabileceği söylendi.

Bugün Türkiye’nin de bulunduğu bölgedeki ülkeler için ekonomik görünümü büyük ölçüde düşüren EBRD, virüsün turizm, havale ve emtia fiyatlarına darbesinin sonucu olarak yüzde 3,5’lik daralma bildirdi.

Ancak son Bölgesel Ekonomik Beklentiler raporunda söz konusu tahminlerin benzeri görülmemiş bir belirsizliğe maruz kaldığını da vurguladı.

2020’de Türkiye’ye 1 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan EBRD ülkenin 2020 büyüme tahminini de yüzde 3,5 daralma olarak aşağı yönlü revize etti. 2021’de ise yüzde 6 büyüyeceğini belirtti.
EBRD Türkiye TAHMİNİ
Kaynak: EBRD

Tahminin büyük ölçüde virüsü kapsamak için sosyal uzaklaştırma önlemlerinin süresine ve kapsamına bağlı olduğu eklendi.

EBRD’nin merkezi senaryosunun, virüsün yayılmasını önlemek üzere iç tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi ve yılın ikinci yarısında normale dönme beklentisine dayandığı söylendi. EBRD’nin Baş Ekonomisti Beata Javorcik, dünya krizden çıkarken işbirliğinin ve daha fazla ekonomik dayanıklılığın geleceğine bakmanın çok önemli olduğunu söyledi.

EBRD’nin Baş Ekonomisti Beata Javorcik Korumacılık Zamanı Değil

Raporda sosyal mesafe önlemlerinin beklenenden çok daha uzun süre uygulamada kalması durumunda resesyonun daha derin olabileceği ve 2019’da kişi başına düşen çıktı seviyelerinin önümüzdeki yıllarda tekrar elde edilemeyeceği söylendi. EBRD bölgelerindeki koruma önlemlerinin iç talebi ve arzı etkilediği belirtilirken dış şokların emtia ihracatçılarını, küresel değer zincirlerini, turizmi ve işçi dövizlerini sarstığı aktarıldı.

Çok az istisna dışında neredeyse tüm EBRD ülkelerinin bu yıl ekonomik daralma göreceği açıklandı. Beklentiler şu şekilde geldi:
EBRD: Mısır, Türkmenistan ve Özbekistan Hariç Bölgede 2020’de %3,5 Daralma Olacak
Kaynak: EBRD

Orta Asya ekonomilerinin bu yıl 2021’de yüzde 5.8’lik bir toparlanmadan önce yüzde 1,2 oranında daralacağı belirtilirken Kazakistan ile Özbekistan’ın ekonomilerine teşvik sağlamak için mevcut tamponları kullandıkları dile getirildi.

Ancak Kırgız Cumhuriyeti, Moğolistan ve Tacikistan gibi daha küçük ülkelerin, son derece sınırlı mali alan ve önemli borç yükleri nedeniyle aşağı çekildikleri kaydedildi.

Orta Avrupa ve Baltık Devletleri (CEB) sınırlama önlemlerinin büyük bir kapanma içerdiği ve bölgenin 2020’de %4,3 küçülüp 2021’de %4,5 toparlanacağı söylendi.

Raporda CEB’in en büyük ekonomisi olan Polonya’nın 2008-09 küresel krizi sırasında özellikle dirençli olduğu vurgulandı. EBRD ülkenin 2020’de yüzde 3,5 küçülüp 2021’de yüzde 4 büyüyeceğini belirtirken Polonya ekonomisinin küresel krizdeki gibi büyümeyi sürdürebileceği yönünde yorumlar akla geldi.

Doğu Avrupa ve Kafkaslar için 2020 tahmini yüzde 4,3 daralma ve 2021’de yüzde 4,3 toparlanma olarak geldi. Rusya’nın 2020’de yüzde 4,5 daralırken 2021’de yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü. Bulgaristan, Kıbrıs, Yunanistan ve Romanya’nın bulunduğu bölgenin yüzde 4,8 daralıp gelecek yıl yüzde 4,6 ile toparlanacağı bildirildi.

Mısır, Fas, Ürdün, Lübnan ve Tunus’un bulunduğu Güney ve Doğu Akdeniz ülkelerininse 2020’de yüzde 0,8 daralıp 2021’de yüzde 4,8 toparlanacağı belirtildi.

Bölgedeki en büyük ekonomi olan Mısır‘da, büyük kamu inşaat projeleri ve telekomünikasyondaki patlamanın büyümeyi sürdürdüğü söylendi. Tahmine göre Mısır ekonomisinin bu yıl yüzde 0,5 ve 2021’de yüzde 5,2 büyüme göstermesi bekleniyor.

Son olarak Batı Balkanlar için 2020’de yüzde 4,8 küçülme ve 2021’de yüzde 7,1 toparlanma ortaya serildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu