Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düzenleyiciler Facebook’un Libra’sı Hakkında Neden Endişe Duyuyorlar?

Düzenleyicilerin Facebook'un tartışmalı kripto para birimi hakkında endişelenme nedenleri açıklandı.
Düzenleyiciler Facebook’un Libra’sı Hakkında Neden Endişe Duyuyorlar?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılar, küresel finansal sistemi ağır bir şekilde etkileyebileceği endişesiyle Facebook tarafından piyasaya sunulan dijital para birimi Libra üzerindeki baskıyı artırdılar.

Salı günü, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Libra gibi sanal para birimlerinin ABD dolarının üstünlüğüne itiraz edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Coeure’nin yorumu, Başkan Donald Trump’ın bu yılın başlarında Libra’nın kalıcılığı veya güvenilirliğinin çok az olacağını ve ABD’de tek gerçek para biriminin dolar olduğunu söyleyen bir endişesinin devamında geldi.

Libra’nın, devletin para birimleri ile rekabet edeceğinden endişe eden birkaç düzenleyici ve milletvekilinin akıcı bir teması olduğu anlaşılıyor. Bunun nedeni, Facebook’un Temmuz 2019’dan bu yana aylık 2,4 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan çok etkili bir platform olmasıdır.

Aynı zamanda Libra Association olarak bilinen İsviçre merkezli bir konsorsiyuma ortak olan şirketler arasında Uber, Visa ve Vodafone gibi devlet bulunuyor.

Libra, Dolar ve Euro ile Rekabet Edebilir mi?

Libra, Dolar ve Euro ile Rekabet Edebilir mi?Geçen hafta Fransa ve Almanya’nın maliye bakanları, Libra ile karşı karşıya kaldılar. Facebook’un para birimi için planının mali güvenlik, yatırımcı koruması ve kara para aklama karşıtı yasalar hakkında ana riskleri ele alması gerektiğini söylediler.

Fransız Bruno Le Maire, Avrupa topraklarında Libra’nın gelişmesine izin verilemeyeceği yorumunda bulunmuştu. Her iki ülke için önemli bir endişe, bir özel sektör şirketi olan Facebook’ın Euro ve dolar gibi resmi para birimleri ile etkin bir şekilde rekabet edip etmeyeceğidir.

Uzmanlar, düzenleyicilerin oynadığı rolü de azaltabileceğini söylüyorlar. Öyleyse geçen yıl veri gizliliği konusundaki sorular üzerine skandala karışmış bir şirket olan Facebook gerçeği de var.

İngiltere, ABD ve AB’den gelen küresel gizlilik gözlemcileri, Facebook’ın kullanıcı bilgilerini Libra ile nasıl koruyacağına dair ne kadar az şey ele alındığına dair endişelerini dile getirdiler.

Facebook Ne Söylüyor?

Facebook Ne Söylüyor?Facebook’un argümanı, dijital parasıyla yeni paralar kazanmayacağı yönünde. Libra bunun yerine istikrarlı bir değeri korumak için dolar gibi para sepetine bağlıdır. Bunun asıl amacı, insanların dünyanın dört bir yanında parayı kolaylıkla taşımalarını sağlamaktır.

Girişime öncülük eden yönetici David Marcus, para biriminin ulusların egemenlerini tehdit etmeyeceğini dile getirdi. Gizliliğe gelince, Libra Association’dan Dante Disparte, örgütün insanların verilerini korumaya kararlı olduğunu söyledi.

Hollandalı banka ING’den Teunis Brosens, şirketin Libra için planlarını bu kadar erken ilan ederek doğru olanı yaptığını söyledi.

Facebook’un geleneksel finansal hizmetler konusunda dünyanın en iyi bilinen kripto para birimine olan inancını veren bitcoin maksimalistler düşüncesine de karşı çıktığını söyledi.

ING’nin dijital finans ve düzenleme ekonomisti liderlerinden olan Brosens, “Geleneksel finansal sisteme karşı çıkma makamcı modelini takip etmediler, ilk önce Uber modelini ilk kez başlatıp daha sonra sorular sormadılar. İlk önce düzenleyicileri kullanıyorlar ve bu da böyle olacak,” dedi.

Gerçekten de Facebook, 2020 lansmanından önce dijital para konusundaki korkularını hafifletmek amacıyla küresel düzenleyicilerle diyalog içindeydi. Pazartesi günü, şirket merkez bankası yetkilileriyle İsviçre’nin Basel kentinde bir araya geldi. Facebook’un Marcus’u, ABD Kongresi’nden önce milletvekillerinin Libra üzerinden incelemelerini yapmak üzere ortaya çıktı.

Endüstri uzmanları, Libra karşısındaki tepkilere rağmen dünya çapındaki düzenleyici otoritelerin kripto para birimleri üzerinde ciddi bir göz gezdirmeye zorlandıklarını gösteriyor. Ancak bazıları Libra ve Bitcoin gibi kripto para birimleri arasındaki farkı ortaya koyuyor.

Örneğin; merkez bankası dijital para birimi fikri, bazı kurumlar tarafından incelendi. İsveç Ulusal Bankası, bu yıl para biriminin dijital versiyonunun geliştirilmesine pilotluk etmek istediği bir süredir hakim olan bir düşünce.

Ancak yakın zamanda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, dijital bir rezerv para birimi önerdi. ECB’den Coeure merkez bankalarının devlet destekli sanal paraları araştırmak için bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu