Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düşürülen Faiz Oranları Yeniden Yükselmeye Başlarsa Patlayacak Varlık Balonları Oluşabilir

Barclays CEO'su Jes Staley, merkez bankalarının düşürdüğü faiz oranlarının yeniden yükselmesi ile patlayabilecek varlık balonlarının oluşabileceğini söyledi.
Düşürülen Faiz Oranları Yeniden Yükselmeye Başlarsa Patlayacak Varlık Balonları Oluşabilir
Yorum

Bugün ikinci çeyrek sonuçlarını yayımlayan İngiliz banka Barclays, Brexit’e rağmen beklenti üstü kâr açıkladı. 1,03 milyar sterlin net kâr elde eden Barclays’in CEO’su maddi özkaynak kârlılığının yüzde 9’undan daha büyük bir karlılık bekliyor.

CEO Jes Staley, merkez bankalarından gelen düşük faiz oranları, yeniden yükselmeye başlarsa patlayabilecek varlık balonları oluşma riski taşıdığını söyledi.

Jes Staley Faiz YorumuAvrupa Merkez Bankası oranları, 2011 yılı Euro borç krizinin ardından enflasyonu artırmak ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla rekor seviyelerde seyrederken, İngiltere Merkez Bankası bugün faizleri yüzde 0,75 seviyesinde sabit tuttu. ABD Federal Rezervi ise dünkü toplantı sonucunda 2008 yılından bu yana ilk kez 25 baz puanlık indirim açıkladı.

Staley, ikinci çeyrek açıklamasını takiben, merkez bankası politikasının bankaların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olduğunu belirtti. Staley, “Orta vadede faiz oranlarınız sıfıra yaklaşırken ve çoğu durumda sıfırın altındaki durumlarda, gelir tarafındaki tüm bankalar için bir zorluktur. Etkili olarak risksiz para ücretsiz olduğunda, bu bankacılık sektörü için bir zorluktur,” dedi.

CEO, faiz oranlarının resesyonu engelleme ve ekonomik büyüme yaratması durumunda, büyümeye sahip olan bankaların büyük yararı olduğunu da belirtti.

Faiz Oranı Banka YararıMerkez bankacılarının oynaması gereken iyi bir denge olduğunu söyleyen Staley, büyük bankaların merkez bankacıları tarafından aranan büyümeyi kolaylaştırmak amacıyla işletmelere kredi vermek için görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Merkez bankalarının ekonomik büyümeyi sürdürebilmek için finansmanı ve yatırımı sağlamaya çalıştığını kabul ederken, son politika finansal piyasalar için zorlayı olmaya devam ediyor. Ayrıca varlık balonları ile ilgili endişelere yol açıyor.

Staley, “Devlet faiz oranları etkin bir şekilde sıfırlarsa faizler yeniden yükselmeye başladığında buna maruz kalacak bazı varlıkların değerlemesinde balonlar oluşabilir,” dedi.

Staley, finansal krizden bu yana 10 yıl süren bir ekonomik iyileşmeyi destekleyecek şekilde para politikasında gezinmek için bu kurumlara kredi verdi.

Ekonomik İyileşme DesteğiStaley, güvercin tutumlu merkez bankası politikalarının ekonomik büyümenin devamı haline gelip gelmeyeceği ya da ticaretten ve jeopolitik meselelerden gelecek potansiyel rüzgarların onları dengeleyip etkileyemeceğinin görülmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu