Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Düşük Enflasyon ve Küresel Riskler Fed’i Faiz İndirimine Götürebilir

ABD Merkez Bankası Fed, enflasyondaki düşük seyirin devam etmesi ve küresel risklerin kötüye gitmesi halinde, sabırlı tutumundan vazgeçip faiz indirimine yönelebilir. İşte detaylar;
Düşük Enflasyon ve Küresel Riskler Fed’i Faiz İndirimine Götürebilir
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret savaşı dolayısıyla artan ekonomik riskler, Fed yetkililerinin sabırlı tutumunu bırakmalarına ve faiz indirimine gitmelerine sebep olabilir. New York Times’ın haberine göre ABD Merkez Bankası Fed, Trump’ın Çin ile bu ay ticaret savaşını yoğunlaştırdığı ve bunun bir sonucu olarak piyasaların sarsıldığı ve küresel büyüme tehdidinin arttığı bir ortamda düşük enflasyonla mücadele halinde.

ABD’de enflasyon, 10 yıldır süren genişleme döneminin büyük kısmında hedeflenen seviye olan %2’nin altında seyretti. Bu risklerin devam etmesi ya da kötüleşmesi halinde, bu durum Fed yetkililerini ekonomiyi desteklemek için potansiyel faiz indirimini de içeren adımlar atmaya yöneltebilir.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Perşembe günü yaptığı açıklamasında gerekli durumlarda Fed yetkililerinin faiz değişikliğine gidebileceğini ifade etti.

Fed Başkan Yardımcısı Richard ClaridaClarida, konuyla ilgili olarak “Eğer gelen veriler enflasyonun %2 olan hedefimizin altında inatçı biçimde kaldığını ya da küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin bizim temel görünümümüze somut bir aşağı risk oluşturduğunu gösterirse, yetkililer bunları faizlerin değiştirilip değiştirilmemesine ilişkin değerlendirmelerinde dikkate alacaklardır.” ifadelerini kaydederek görüşlerini daha net bir şekilde belirtti.

Ardından kendisine yöneltilen bir soruya cevap niteliğinde, görünüme yönelik aşağı yönlü riskler görüldüğü takdirde bu durumun daha genişlemeci bir politika izleme gerekebileceğini işaret eden bir faktör olduğunu dile getirdi.

Diğer bir yandan Clarida’nın bu yorumları uygulanacak kesin bir faiz indiriminin habercisi olarak gösterilemiyor.

Bu Yorumlar Uygulanacak Faiz İndiriminin Habercisi DeğilRichard Clarida, önemli bir isim olmasına rağmen 17 Fed yetkilisinden sadece birisi ve belirttiği bu yorumlar bir faiz indirimi için kesin bir mücadele olarak gösterilemiyor. Fakat yine de bu yorumlar Fed’in önemli yetkililerinin küresel gelişmeleri pür dikkat izlediğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebiliyor. Bununla birlikte Fed’in yatırımcılara yakın zamanda bir politika değişikliği uygulanacağının sinyalini vermesi için bir sebep görülemiyor.

Başkan Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki ayın sonunda Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi’nde bir araya gelmesi bekleniyor. Bu toplantıdan bir açıklama çıkması halinde, risklerin hızla azalması muhtemel görülüyor.

Toplantıdan bir anlaşmaya yönelmeden çıkılırsa, Fed bir tepki vermeye doğru yönelebilir.

Fed Bir Tepki Vermeye Doğru YönelebilirEvercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, “Haziran G-20’sinin ardından kötü bir yoldaysak, doğal olarak işletme güveninde kötüleşme ve hisse senedi piyasaları ve dolar yoluyla finansal koşullarda daha da sıkılaşma göreceğiz.” şeklinde konuştu. Ardından, bu senaryo dahilinde sonbaharda faiz indirimine gitme olasılığının gitmeme olasılığından daha fazla olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Tüm bunların yanında önceki günlerde Trump’ın tarifelerinin Fed’in faiz oranlarının artmasına neden olabileceği gündeme gelmişti. Buna, ABD-Çin ticaret savaşı neden olmakla birlikte, Trump’ın isteğinin tam tersi yöndeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu