Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Durgun Küresel Büyüme ve ABD Üretimindeki Artışla Petrol Fiyatlarındaki Ralli Sonlanabilir

Petrol fiyatları Aralık 2018’teki sert düşüşün ardından bu yana yüzde 40 seviyelerinde artarken uzmanlar yükselişin devam etmeyeceğini öngördü. Detaylar aşağıda;
Durgun Küresel Büyüme ve ABD Üretimindeki Artışla Petrol Fiyatlarındaki Ralli Sonlanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra merkezli ekonomik araştırma danışmanlığı Capital Economics, durgun küresel büyüme ile ABD üretimindeki artışın her ikisinin de petrol fiyatlarındaki son rallinin sona ereceğinin sinyalini verdiğini söyledi.

Sonuçta petrol fiyatları, 2019’un başından bu yana OPEC ve müttefikleri tarafından yapılan gönüllü üretim kesintilerinin yanında ABD’nin Venezuela ve İran yaptırımları nedeniyle yükselmiş, hatta dün Brent petrolün ABD stoklarındaki artışa rağmen 75 doları aştığı görülmüştü. Ancak Capital Economics’ten Baş Emtia Ekonomisti Caroline Bain bugünkü notunda, S&P GSCI Endeksi’ndeki müteakip artışın durgun ekonomik büyümenin petrol talebine ve fiyatlarına baskı yapması nedeniyle önümüzdeki aylarda düşeceğini bildirdi.

Caroline Bain ve ekibinden gelen not, petrol fiyatlarının arz korkularının silinmeye başlamasıyla birlikte düşeceğini tahmin etti.

Capital Economics Petrol Fiyatları Arz Korkusu Silinmesiyle Düşecek Danışmanlık firması kısa süre önce de kısmen Başkan Donald Trump yönetiminin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırım muafiyetini kaldırması nedeniyle Brent petrol fiyatına ilişkin 2019 yıl sonu tahminini 50 dolardan 60 dolara revize etmişti. Ancak son notta Capital Economics, ABD üretiminde artış ve bazı OPEC arzının kademeli olarak geri dönüşünü beklediklerini, bunun da daha fazla yatırımcının riskten kaçınması ile birlikte fiyatları düşüreceğini dile getirdi.

Ayrıca da daha da ileriye baktığında firmanın arzın 2020-2021’de sınırlandırılmasını beklemediğini ancak fiyatların daha güvercin FED ve küresel riskten kaçınma eğilimiyle yükseleceğini aktardı.

Capital Economics Petrol Arzı 2020-2021 Sınırlandırılmayacak Bu görüş J. Safra Sarasin ekonomisti Raphael Olszyna-Marzys’in notunda da yankılanan bir görüş oldu. Ham petrol fiyatları Aralık’tan bu yana yüzde 40 artsa da Raphael Olszyna-Marzys sıkı arz koşullarının fazla abartılı göründüğünü söyledi.

OPEC ve Rusya’nın İran petrol ihracatındaki düşüşü karşılamak için hazır olan mevcut yedek kapasitesinin petrol piyasalarında kısa vadeli dengeyi koruması gerektiğini belirten ekonomist, bununla birlikte Trump yönetiminin İran’a karşı saldırgan tutumunun Orta Doğu’daki gerilimi artırabileceğini bildirdi. “Beklediğimiz gibi küresel emtia talebi güçlü kalırsa, daha fazla plansız kesintiler piyasanın arz tarafını zorlayabilir. Yine de, yılın ikinci yarısındaki küresel iyileşme görüşümüz doğru çıkarsa, fiyatların biraz yükselmesi muhtemel” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu