Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Ticaret Örgütü Küresel Büyüme Tahminlerini Düşürdü

Dünya Ticaret Örgütü; Brexit süreci, ticaret savaşı ve ekonomik büyümelerdeki yavaşlamanın etkisiyle küresel büyüme tahminlerini %3,7’den %2,6'ya indirdi.
Dünya Ticaret Örgütü Küresel Büyüme Tahminlerini Düşürdü
Yorum

Küresel boyutta artan ekonomik belirsizlik ve devam eden ticaret savaşları Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etmesine sebep oldu. WTO Genel Müdürü Roberto Azevêdo, ticaretin bu kadar belirsizliğin olduğu bir ortamda ekonomik büyümeye katkı sağlayamayacağını ifade etti.

Dünya Ticaret Örgütü 2019 yılı için büyüme beklentisini %3,7’den %2,6’ya düşürdü.

Ticaret Buyume TahminleriKüresel ticaretin 2018 yılının son çeyreğinde %3 daraldığı belirtilirken, 2019 yılında da bu etkinin görüleceği yorumlandı. 2020 yılında ise gelişmekte olan ülke ekonomilerinden aldığı destekle %3 büyümeye yeniden ulaşacağı tahmin edildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, büyüme tahminlerinin düşürülmesinde; yeni gümrük vergileri, buna karşı ortaya atılan misilleme önlemleri, ekonomik büyümenin yavaşlaması, gelişmiş ülkelerde görülen sıkılaşma politikaları ve finansal piyasalardaki oynaklık gibi faktörlerin etken olduğu bildirildi.

WTO Genel Müdürü Roberto Azevêdo, ticaret gerilimlerinin yaşandığı bir ortamda, büyüme tahminlerinin düşürülmesine kimsenin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Ticaret Savaslari Etkisi“Bu kadar yüksek seviyede belirsizlik var olduğunda, ticaret ekonomik büyümeyi sürdürmede rolünü tam olarak oynayamaz.” diyen Azevêdo birçok başka unsurun da söz konusu oranlarda etkili olduğunu aktardı. En fazla ise ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının olduğunu belirtti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda fikir yürütemeyen Azevêdo, WTO ticaret hacminin 2018 yılında sadece hafif artmasına rağmen, doların küresel boyutta değer kazanması ve petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle %10 yükselerek 19,48 trilyon dolara çıktığını bildirdi.

Ticaretin önümüzdeki dönemde öngörülebilirliğini ölçmenin zor olduğu ifade edildi.

Ticaret Ongorusuİngiltere’de Brexit sebebiyle yatırımların azalması, Çin’de yatırım, üretim, tüketim ve hizmet sektörünün zayıflaması, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları başta olmak üzere birçok faktörün küresel ticaret için risk unsuru olduğu aktarıldı.

2018 yılında ticari nal satış hacmindeki yavaşlamanın bazı bölgelerde diğerlerinden daha güçlü şekilde etkilendiği ancak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki zayıf ithalat talebini yansıtacak şekilde geniş bir tabana yayıldığı ifade edildi. Zayıflığın 2018’in son çeyreğinde net bir şekilde görülmeye başladığı, ihracat hacimlerinin %0,1, ithalatın ise %0,5 düştüğü aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu