Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Aktivisti: Dünya Liderleri Sarsılan Özgürlüklerimizi G-20’de Gündeme Getirmeli

Hong Kong’un tanınmış aktivisti Joshua Wong, bugünkü açıklamasında G-20 liderlerine çağrıda bulundu. İşte detaylar;
Hong Kong Aktivisti: Dünya Liderleri Sarsılan Özgürlüklerimizi G-20’de Gündeme Getirmeli
Yorum

Hong Kong’un önde gelen demokrasi yanlısı aktivisti Joshua Wong, bugünkü açıklamasında G-20 liderlerinin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e endişelerini dile getirerek şehrin özgürlüklerinin korunmasına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Bu ay yapılan protestolar, Asya’nın finans ve iş merkezi hakkındaki Çin nüfuzu tedirginliğini artırmış, lider Carrie Lam’in suçlunun iadesi tasarısını geri çekmesine rağmen gerilim yatıştırılamamıştı. Aktivistlerin dünya liderlerinin bir araya geldiği Japonya’daki G-20 Zirvesi’nin dikkatini çekmek için mitingler düzenleyip önde gelen gazetelere ilanlar vermeleri de çabalar arasında yer almıştı.

Tanınmış aktivist Joshua Wong; “dünya liderlerinin endişelerini paylaşması bir zorunluluk” diyerek Trump’ı ve diğerlerini Shinzo Abe’nin liderliğini takip etmeye çağırdı.

Hong Kong Aktivisti Trump'ı ve Diğerlerini Shinzo Abe'yi Takip Etmeye ÇağırdıNitekim Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Asya ekonomileri arasındaki ilişkiler gelişmeye devam ederkem Perşembe günü Çin lideriyle yaptığı görüşmede Hong Kong’daki duruma dolaylı yoldan atıfta bulunmuştu. Japonya gazetelerinde Abe’nin Xi Jinping’e, Japonya’nın bir ülke, iki sistem kurulumu altında açık ve özgür bir Hong Kong’u desteklediğini söylediği yazılmıştı.

Ne var ki üst düzey bir Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Hong Kong meselesinin G-20’ye getirilmesine izin vermeyeceğini söylemişti.

Çin Yetkilisi Hong Kong Meselesi G-20 Gündeme Getirilmesine İzin Vermeyecek Demokrasi yanlısı parti Demosist’in genel sekreteri olarak görev yapan 22 yaşındaki Hong Kong öğrenci aktivisti; “bu sadece politik özgürlükle değil aynı zamanda Pekin tarafından şiddetle aşınan ekonomik özgürlükle ilgili” dedi. Daha geniş bir demokrasi hareketini temsil eden 2014 Şemsiye Hareketi’nde öne çıkan Wong, bölgenin uluslararası bir finans merkezi olarak statüsünün istikrarlı bir iş ortamı sağlamak için korunması gerektiğini vurguladı.

2014 protestolarıyla ilgili kısa bir hapis cezasına çarptırıldıktan sonra bu ayın başlarında serbest bırakılan Wong, Hong Kong’daki insanların liderlerini özgürce seçmek istediklerini belirterek konumu; “komünist rejimin çıkarlarına hizmet eden, sadece bir Pekin kuklası” ifadeleriyle nitelendirdi. Hong Kong’un İcra Kurulu Başkanı için doğrudan seçim çağrısını da yineleyen Wong; “Carrie Lam ve Pekin lideri için kararlarını verme vakti geldi” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu