Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Genelindeki Politik Gelişmelere Emtia ve Paritelerin Reaksiyonu Ne Oldu?

Dünya genelinde ABD Çin, Brexit gündemleri ve ekonomik veri açıklamaları ile emtia ve paritelerde gözlenen reaksiyonlar; teknik başlıkta finansalların değerlendirilmesi.
Dünya Genelindeki Politik Gelişmelere Emtia ve Paritelerin Reaksiyonu Ne Oldu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Tüketici Fiyat Listesi (CPI) Şubat verisi Ocak ayındaki %1.5 ve beklentideki %1.6’ya karşılık %1.5 olarak gerçekleşti. Veride yüksek yönlü eğilimin Merkez Bankası’nın faizleri yukarı yönde güncellemesi ile reaksiyon bulacağından dolayı yabancı yatırımlarda çekilmeler görülebilir ve para birimine olan talep artabilir. EUR/USD paritesi bugün %0.13 değer kaybı ile 1,1311 seviyesinde görülüyor. 

DXY’nin salınımı ve ABD tarafında her Perşembe takip ettiğimiz haftalık işsizlik maaşı başvuruları, yeni konut satışları ve diğer öncü göstergelerden gelecek veriler ışığında parite hareketlerini tekrar değerlendireceğiz. EUR/USD’nin yukarı yönlü hareket ettiği bir senaryoda 1,1366 seviyesinde gözlenen 50 günlük ve 1,1368 seviyesinde beliren 100 günlük hareketli ortalama seviyeleri önemi yüksek dirençler olarak ele alınabilir.

Brexit, Brexit, Brexit!

Brexit Tansiyonu Yükselirken Belirsiz Süreç Finansalları Baskılıyorİngiltere gündeminde politik belirsizlikler ülke varlıkları ve para birimini negatif etkiliyor. Küresel piyasalardaki risk iştahının desteği ile %0.47’lik primlenmesinin baskıda kaldığına inandığımız FTSE 100 endeksi ve %0.73 kayıpla 1,3240 seviyesinden işlem gören GBP/USD paritesi karşımıza çıkmakta. İngiltere Başbakanı Theresa May’in anlaşması Salı günkü oylamada Parlamento tarafından reddedilmiş, Çarşamba günü de AB’den anlaşmasız ayrılığın oylamasında yine bir red kararı alınmıştı. Oylamada 308’e karşılık 312 oy ile anlaşmasız Brexit’e karşı çıkılmıştı. 

Theresa May tarafında 29 Mart tarihli 50. madde uyarında Brexit’in son tarihi, çözüm üretilmemesi halinde AB’nin süre uzatımını kabul etmeme ihtimalini belirtti. 20 Mart’a kadar AB’ye bir uzlaşı ile gidilmemesi halinde süre uzatımı alınma ihtimalinin düşük olduğu gündemdeki belirsizliklerin başını çekiyor.

Politik sıkıntılar çatısı altında GBP/USD’de RSI indikatörünün 14 günlük periyotlu verisi 60 seviyelerinden 56,88 seviyelerine gerilerken; aşırı alım sinyalinden, alım sinyaline daralmış durumda. 1,3036 seviyesinde kaydedilen 50 günlük hareketli ortalama ise kritik bir destek olabilir.

Asya Pazarı Çin Verilerini Takip Ederken USD/JPY Primli Seyretti

USD/JPY'de Gözlenen Primlenme DXY'ye Ters OrantıdaAsya piyasalarında önemli Çin verileri gözetlenirken ele aldığımız ilk konu SSEC endeksindeki %1.20’lik daralma oldu. Gelişmenin ardından bileşik 2.9991 puana çekildi. Geçtiğimiz aya dair sanayi üretimi verisi %5.5 beklentisinin gerisinde kalarak %5.3 seviyesinde açıklandı. Veride beklentinin üzerinde açıklan makas Yuan (CNY) için pozitif bir duruş sinyali olarak okunurken, beklentinin altında kalınması halinde negatif yani ayı beklentisi artmakta. 

Yine son ayların trendi olan sadece finansal piyasaları değil tüm dünyada özellikle takip edilen gündem ABD Çin gelişmesine dair Sayın Başkan Donald Trump’ın Çin ile anlaşmanın muhtemel olduğunu ancak bu konuda acele edilmeyeceğini belirtmesi üzerine USD/JPY paritesi DXY’ye ters orantılı %0.41 artış ile 111,61 seviyesinin üzerinde seyretmekte. 111,0 noktasının psikolojik sınır olarak kabul edilebilmesi için ayın 13’ünden bugüne görülen seyrin istikrarı önem kazanıyor. 

Parite üzerinde STOCH (9,6) indikatörünün 40 seviyesi satım bölgesini işaret ederken, RSI indikatörünün 14 günlükte çalışması 59 noktasında alım bölgesinde dalgalanmakta. 111,18 seviyesinde karşımıza çıkan 20 günlük hareketli ortalama ve altındaki 110,90’da bulunan 100 günlük hareketli ortalama olası birer destek görevinde bulunabilir.

Petrol ve Altında Kırmızı Görüntü

Zirvesinden Geri Dönen Petrol ve Değer Kaybeden AltınABD stoklarındaki düşüş, ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları ile Petrol Arz Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) arz kesintileri başlığında son zamanların yüksek seviyelerini kaydeden petrolde geri çekilmeler dikkat çekti. Brent petrolün varil fiyatı günlük bazda 68,14 $ ile 67,36 $ arasında dalgalanırken anlık ticaret ise 67,53 $ üzerinden gerçekleşmekte. Mayıs vade Brent petrol (LCOK9) %0.04 prim göstererek 67,58 $ üzerinden ticaret görürken, Batı Texas türü petrol (West Texas Intermediate – WTI)  Nisan vadelisi (CLJ9) %0.12’lik negatif hareketlenme ile 58,23 $’da görülüyor.

1.305 $’dan 1.345 $’a seri bir sıçrama gösteren güvenilir liman arzı altında (XAU/USD) geri salınım ile 1.280 $ bandı yakalanmıştı. Bu hareketin ardından dün 1.311 civarında işlemler kaydeden altın an itibarıyla 1.297,41 seviyesinde hareketli. 1.299,67 seviyesinde öne çıkan 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde gözlenecek istikrarlı gün sonları ile 1.310 $ hareketi tekrarlanabileceği gibi, politik gelişmelerde ABD Çin gündemi başta olmak üzere küresel bir risk sinyali senaryosunda 1.320 $’ın üzeri yeninden görülebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu