Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası’ndan 80 Bin Çiftçinin Faydalanacağı Destek

Dünya Bankası'ndan Türkiye’ye dev destek! Tarım sektörünün faydalanacağı 341 milyon dolarlık kredi onaylandı.
Dünya Bankası’ndan 80 Bin Çiftçinin Faydalanacağı Destek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Bankası, Türkiye için tarım desteğini onayladı. Sürdürülebilir tarım sektörünü desteklemek amacıyla, Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi (TUCSAP) kapsamında kullanılacak 341,27 milyon dolarlık kredi verilecek.

Bu kredi ile 14 milyon hektarlık bir alanı kapsayan arazinin bilgileri toplanıp, hayvan hastalıkları takip ve teşhis olanaklarının geliştirilmesi, kaynak verimliliğinin iyileştirmesi, zararlı karbon emisyonlarının azaltılması için kullanılan teknolojilerin uygulamaya konulması sağlanacak.

Tarım sektörünün uzun vadeli sürdürülebilir büyümesine katkı sunacak olan TUCSAP projesinden 80 binden fazla çiftçi, hizmet sağlayıcı ve veterinerin doğrudan faydalanacağı bildirildi.

Ayrıca gençler için iş fırsatı sağlanıp, dış göçün engellenmesi ve kırsal alanların refah düzeyinin artırılması hedefleniyor. Katılım sağlayan kadınlar tarımsal danışmanlık destek hizmetleri sayesinde finansman fırsatlarına erişim sağlayabilecek. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili analizlerin ve politika oluşturmanın kolaylaştırılması için veriler üreterek toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, tarım sektöründe üretkenliği, kaynak verimliliğini ve iklim etkilerine karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik adımların atıldığı bu dönemde, Türkiye ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını umuyorum.” diyen Kouame, sürdürülebilir dönüşüm sürecinin desteklenmesinin Avrupa Birliği ile olan ticaret fırsatlarını koruyup geliştirirken, aynı zamanda sektörün rekabet gücünü de arttıracağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu