Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası: Türkiye’de Üreticiler Belirsizlikle Mücadele Ediyor

Enflasyonun 2022 yılının en büyük sorunu olacağını söyleyen Dünya Bankası yetkilisi, liradaki değer kaybının enerji fiyatlarını daha da yükselttiğini belirtti.
Dünya Bankası: Türkiye’de Üreticiler Belirsizlikle Mücadele Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel bir sorun olan enflasyon, son 3 haftadır yaşanan savaş nedeniyle daha da büyük bir problem olarak karşımıza çıkacak. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar, başta enerji olmak üzere bazı gıda ve temel ürünlerde yaşanan tedarik sıkıntısı nedeniyle fiyatların yükselmesine sebep oldu.

Uzmanlar özellikle enerji fiyatlarındaki artışın, küresel enflasyon için yukarı yönlü risk olduğuna dikkat çekiyor. Dünya Bankası Türkiye Programı Başekonomisti Hans Anand Beck ise Türkiye’deki durumu değerlendirdi.

“Enflasyon En Büyük Sorun”

Şubat TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

Enflasyonun en büyük sorun olduğunu belirten Beck, savaş nedeniyle Türkiye’nin başta enerji ve emtia fiyatları açısından önemli risklerle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Enerji fiyatlarının Türk lirasındaki belirsizlikle daha ağır hissedildiğini söyleyen Beck, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada “2022 için sıkı ve iyi bir iletişim gerektiren para politikası gerekiyor. Mali pozisyonlar geleneksel olarak güçlü. Ancak hâlâ zorluklar var. Mali enstrümanlarla enflasyonu kontrol etmeye çalışmanın bir maliyeti var. Enflasyon çıpasının kaybedildiğini görüyoruz. Tüketici ve üretici tarafında önemli artışlar var. Üreticiler belirsizliklerle mücadele etmeye çalışıyor” ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin doğalgazın büyük bölümünü Rusya’dan almasının yanında enerjiyi de ithal eden bir ülke olduğunu hatırlatarak, ayçiçeği yağı ve buğday sorununa da değindi.

Enerji fiyatlarının TL’nin değer kaybıyla daha da arttığını, özellikle petrol fiyatlarında hissedildiğini ve paranın değer kazanmasının bu durumun düzelmesine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son veriye göre enflasyon yüzde 54,44’e yükseldi.

Nebati: Petrol Fiyatlarındaki Artış için Tedbir Alıyoruz

Nebati: Petrol Fiyatlarındaki Artış için Tedbir AlıyoruzHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yaptığı açıklamada enflasyon ve ayçiçeği meselesine değinmişti. Petrol fiyatlarının savaş etkisiyle 77 dolardan 130 dolara çıktığını, bunun da yurt içinde akaryakıta yansıdığını aktardı.

Devlet olarak bu artışların kalıcı olmaması ve vatandaşa en az şekilde yansıması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Beck’in görüşüyle paralel olarak enflasyonun Türkiye’nin en büyük problemi olduğunu belirten Nebati, “Enflasyon oranının düşürülmesi için tüm paydaşlarımızın katılımı ile önümüzdeki dönemde de çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu