Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası Başkanı, Ülkelere Yatırım Çekmek için Reform Çağrısında Bulundu

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, ülkeleri iş iklimlerini iyileştirmeleri için daha cesur adımlar atmaya teşvik edeceğini dile getirdi. İşte detaylar;
Dünya Bankası Başkanı, Ülkelere Yatırım Çekmek için Reform Çağrısında Bulundu
Yorum

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Cuma günü yaptığı açıklamada ticaret gerilimlerinden ve yavaşlayan küresel büyümeden kaynaklanan belirsizliğin, gelişmekte olan ülkelerin, onları özel yatırımlara daha çekici kılacak reformlara olan ihtiyaçlarını artırdığını söyledi.

Japonya’daki G-20 Zirvesi’ne katılan Malpass, Reuters’a verdiği demeçte, ülkeleri iş iklimlerini iyileştirmeleri için daha cesur adımlar atmaya teşvik edeceğini dile getirdi.

Dünya Bankası, bu ayın başlarında yayınladığı Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nda, yavaşlayan ticaret ve yatırım akışlarının bu yıl küresel büyümeyi yüzde 2,6’ya düşüreceğini öngörmüştü.

Dünya Bankası Başkanı Reform Acil KritikUluslararası Para Fonu da benzer bir yavaşlama tahmininde bulunarak bunun öncelikle ABD ile Çin arasında artan gerilimlerden kaynaklanacağını söylemişti. IMF Başkanı Christine Lagarde de G-20 sonunda yaptığı bir açıklamada; “Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin başlaması memnuniyetle karşılanırken, halihazırda uygulanan tarifeler küresel ekonomiyi engelliyor ve çözülmemiş sorunlar gelecekle ilgili büyük bir belirsizlik yaratıyor” demişti.

Melpass ise G-20’den verdiği demeçte; “G-20’deki insanlara mesajım, bu kalkınmanın bu ortamda kritik ve acil olduğu fikri” diyerek özel sektörün büyümesi için potansiyel yaratılması gerektiğini bildirdi.

Dünya Bankası Başkanı Reform AçıklamasıTrump yönetiminde ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey diplomatı olarak 2 yıl görev yaptıktan sonra Dünya Bankası Başkanı olan Melpass, aynı zamanda ülkelerin iç kalkınmasına ve şehirler ile bölgeler arasında iç ticareti büyütmenin yollarına odaklandı.

Öte yandan, Trump yönetimindeki eski meslektaşlarını Çin’le bir ticaret anlaşmasına çağırıp çağırmadığı yönündeki sorulara yanıt vermekten kaçındı. Nitekim Melpass, geçtiğimiz yılki ABD-Çin müzakere turlarında masadaki yetkililer arasındaydı. Mevcut durumu izlediklerini aktaran Melpass, belirsizlikler nedeniyle ülkelerin yatırımcı güvenini korumasının kritik olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu