Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası Türkiye Ekonomisinin 2019 Büyüme Tahminini Yukarı Çekerek %0’da Belirledi!

Dünya Bankası tarafından Türkiye'nin 2019 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahmini yukarı yönlü revize edildi. Buna göre bankaya göre ekonomi bu yıl ne büyüyecek, ne de küçülecek.
Dünya Bankası Türkiye Ekonomisinin 2019 Büyüme Tahminini Yukarı Çekerek %0’da Belirledi!
Yorum

Bugün Dünya Bankası (World Bank Group) tarafından “Bölgesel Ekonomik Güncellemesi-Sonbahar 2019” raporu yayınlandı. Bu kapsamda banka tarafından Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminine yönelik bir güncelleme yapıldı. 2019 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyümesini mevcut seviyesi olan -%1’den %0’a çeken banka, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gelişen piyasalarda daha fazla düşüş görülmesi ve görünümdeki belirsizlikten Türkiye’nin oldukça etkileneceğini söyleyen Dünya Bankası, jeopolitik gelişmelerin yarattığı tehlikeye işaret etti. Başta ABD’nin muhtemel yaptırımlarının Türkiye için önemli bir risk niteliği taşıdığı belirtildi.

Yurt içi taleplerinde ve net ihracatta kademeli olarak iyileşme olduğuna işaret eden Dünya Bankası, Türkiye’de ekonomik büyümenin bu durumdan destek aldığını açıkladı.

Türkiye'de Ekonomik DurumBankanın raporunda 2018 yılının ikinci yarısından bu yana Türkiye ekonomisinin ciddi bir yavaşlama etkisinde olduğu anımsatılarak şu anda bu durumdan kurtulma eğilimine yöneldiği belirtildi. Ardından banka, Türkiye’de ekonominin seyrine yönelik derin bir inceleme neticesinde 2019 için büyüme tahminini yukarı yönlü revize etmeye yöneldi.

Revize kararı kapsamında Dünya Bankası 2019’da ekonominin %1 daralma kaydedeceğine işaret eden tahminini %0,0’a çekti. Bununla birlikte 2020 ve 2021 yılları için GSYİH büyüme tahminlerini sırasıyla %3 ve %4 olarak yineledi.

Bu yıl sonu için Türkiye’nin enflasyon  seviyesinin %16,5 olacağını öngören Dünya Bankası, 2020 için %11 ve 2021 için %9 seviyesini belirledi. Ayrıca Türkiye ekonomisinin söz konusu bu iki yılda güçlü bir toparlanma performansı sergileyeceğine ilişkin beklentiler varlığını sürdürdü.

Yayınlanan raporda Türkiye dışında diğer bölgelere de yer veren Dünya Bankası, Avrupa ve Asya bölgelerinde yavaşlamakta olan ekonomik büyümeye dikkat çekti. 2019 yılına ilişkin bölgesel büyüme oranını %1,8 olarak öngördü. Ardından söz konusu bu tahmininin bölgedeki iki büyük ekonomi olan Rusya ve Türkiyeyi yansıttığını ifade etti.

Bankanın raporu bunlarla birlikte Orta Avrupa, Orta Asya ve Güney Kafkasya gibi yerlerde ve bölgedeki diğer ülkelerde güçlü bir ekonomik büyüme görüleceğine ilişkin tahminlere yer verdi.

Güçlü Bir Ekonomik Büyüme GörülecekRusya’nın 2019 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahmininde de güncelleme yapan Dünya Bankası seviyeyi %1,2’den %1’e düşürdü. Banka 2020 yılında Rusya’nın GSYİH büyüme tahminini %1,8 seviyesinden %1,7’ye indirdi.

Söz konusu ülkede ekonomi 2018’de kaydettiği %2,3’lük büyüme ile son 6 yılın zirvesini yakalamıştı. Geçtiğimiz ay ülkenin merkez bankası 2019’a ilişkin büyüme tahminini %0,8-1,3 aralığına düşürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar