Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ, Artan Belirsizlik Ortasında Küresel Ticaret için Büyüme Tahminini Düşürdü

Dünya Ticaret Örgütü, bir kez daha küresel ticaret büyüme tahminlerini düşürdü. İşte detaylar;
DTÖ, Artan Belirsizlik Ortasında Küresel Ticaret için Büyüme Tahminini Düşürdü
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü, küresel ticaretteki büyüme tahminini yarıdan fazla düşürerek, ek tarife ve misilleme turlarının, yavaşlayan bir ekonominin ve anlaşmasız bir Brexit’in bunu daha da sıkıştırabileceğini söyledi.

Küresel mal ticaretinin bu yıl yüzde 1.2 oranında artmasını bekleyen DTÖ’nün yeni tahmini, yüzde 2.6 olan Nisan tahminiyle karşılaştırıldı. Kurum 2018 yılında yüzde 3.0 seviyesinde olan küresel ticaretin, 2020’de ise yüzde 2.7 büyüyeceğini öngördü. Yeni tahmin önceki yüzde 3’lük orandan aşağıya doğru revize edildi.

DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo, ticaret için kararan görünümün cesaret kırıcı olduğunu ancak beklenmedik olmadığını dile getirdi.

DTÖ Direktörü Kararan Görünüm Beklenmedik Değil Ve DTÖ üyelerine ticaret anlaşmazlıklarını çözme ve DTÖ’yü reform için iş birliği yapma çağrısında bulundu. “Ticaret çatışmaları belirsizliği arttırıyor ki bu da bazı işletmelerin yaşam standartlarını yükseltmek için gerekli olan verimlilik artırıcı yatırımları geciktirmelerine yol açıyor. Firmaların ihracata yönelik mal ve hizmet üretmek için daha az işçi çalıştırması nedeniyle iş yaratma da engellenebilir” dedi.

Cenevre merkezli kuruluş, düşürülmüş tahminlerinin küresel ekonominin daha yavaş genişlemesine yönelik tahminleri yansıttığını belirterek bunun kısmen ticari gerilimler ama aynı zamanda döngüsel ve yapısal faktörlerle Avrupa’daki Brexit belirsizliği nedeniyle olduğunu kaydetti.

DTÖ, Artan Belirsizlik Ortasında Küresel Ticaret için Büyüme Tahmini Revize Etti  Bu yıl ticaret büyümesi için tahmin aralığını %0.5 ila %1.6 ve 2020 için %1.7 ila %3.7 olarak belirleyen DTÖ, üst sınırın gerçekleşmesinin ticaret gerilimlerinin hafiflemesine bağlı olduğunu bildirdi.

“Tahminlere ilişkin riskler aşağı yönlü ağırlıklı ve ticaret politikası tarafından yönlendiriliyor” diyen Dünya Ticaret Örgütü, “ticari çatışmalar tahminler için en büyük aşağı yönlü riski oluşturuyor ancak makroekonomik şoklar ve finansal volatilite de daha yoğun bir düşüş için potansiyel tetikleyiciler” ifadeleriyle devam etti. Kuzey Amerika’nın yüzde 1.4’le yılın ilk yarısında en hızlı ihracat büyümesini sergilediğini ayrıca Kuzey Amerika’ya yapılan ihracatın da yüzde 1.8’le başka her yerden daha yüksek olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu