Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ Başkanı: İhtiyacımız Olan Son Şey ABD ile Avrupa Arasında Ticaret Engelleri

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı, ABD ile Avrupa arasındaki ticaret engellerinin ihtiyaç duydukları son şey olduğunu söyledi. İşte detaylar;
DTÖ Başkanı: İhtiyacımız Olan Son Şey ABD ile Avrupa Arasında Ticaret Engelleri
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı; Avrupa ve ABD’nin oturması ve Airbus ve Boeing ile ilgili ihtilaflar için bir çözümü müzakere etmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü yetkilileri geçtiğimiz hafta, Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere hükümetleri tarafından yapılan Airbus’a verilen yasadışı sübvansiyonlar için Trump yönetimine Avrupa mallarına milyarlarca dolarlık vergi getirme hakkı tanımıştı. Trump da kararı güzel bir zafer olarak nitelendirmişti.

Tabii ortada bir de AB’nin Dünya Ticaret Örgütü’ne açtığı ABD hakkındaki Boeing sübvansiyonları davası var.

DTÖ Başkanı: ABD Avrupa Müzakere Etmeli Gerilim üzerine konuşan Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, Perşembe günü Cenevre’de CNBC’ye verdiği demeçte iki tarafın müzakere yapmayı kabul edeceğini umduğunu şöyle anlattı:

“Umarım taraflar oturup konuşur ve pazarlık edilmiş bir çözüm bulurlar. Çünkü bu noktada ihtiyacımız olan son şey, tarife engellerinde ve ticari kısıtlamalarda bir artış.” Roberto Azevedo ayrıca ithalat üzerine vergi getirmenin ticaretteki engellere domino etkisi yaratma eğiliminde olduğunu belirtti.

“Tarifeler ve engeller koyabileceğinizi ve herkesin oturup sizi sessizce alkışlayacağını bekleyemezsiniz. Cevap vereceklerdir.” diyen DTÖ Direktörü, Brexit kaosu hakkında da görüş bildirdi.

DTÖ Başkanı Brexit AçıklamasıAnlaşmasız bir Brexit’in ardından İngiltere’nin derhal DTÖ kuralları altında ticaret için temerrüde düşebileceğini kaydederek müzakere edilmemiş bir Brexit’in hem Avrupa Birliği hem de İngiltere’deki büyümeye zarar vereceğini söyledi. Kendisi geçtiğimiz günlerde küresel ticarete ilişkin büyüme tahminlerinin düşürülmesinde de tarife savaşı ve Brexit gibi belirsizliklere değinmişti.

“Ticari görünümdeki kararma cesaret kırıcı olsa da beklenmiyor değildi. Direkt etkisinin dışında işletmeler, verim artırıcı bazı yatırımları artan belirsizlikler nedeniyle erteliyorlar” diyerek küresel ticarette gerilimlerin ortadan kalkmasının, oluşan maliyetlerin de ortadan kaldırılmasına izin vereceğini kaydetmişti. Dünya çapındaki ticaret gerilimleri nedeniyle kurum, 2019 ve 2020’ye ilişkin ticaret artışı tahminlerini aşağı yönlü revize etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu