Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DTÖ: ABD-Çin Ticaret Savaşı En Çok Düşük Maaşlı İşçilere Zarar Veriyor

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, ticaret savaşının en çok düşük gelirli işçilere zarar verdiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
DTÖ: ABD-Çin Ticaret Savaşı En Çok Düşük Maaşlı İşçilere Zarar Veriyor
Yorum

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, ABD ile Çin arasındaki yoğun bir ticaret savaşının dünyadaki her ülkeyi olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi 2018’den bu yana birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık tarifeler uygulamış, anlaşmazlık finansal piyasaları ve duyarlılığı artırmıştı.

Aradaki gerginlik bu ayın başlarında iki ülkenin birbirine uyguladığı tarifelerle artmış, anlaşma yapılacağına dair umutlar suya düşmüştü. ABD’nin Huawei’i Entity List isimli kara listesine eklemesi ve Pekin’in karşılığında boş durmayacağını söylemesiyle zaten azalan umutlar bir darbe daha almıştı.

Perşembe günü CNBC’ye konuşan Dünya Ticaret Örgütü Roberto Azevedo, “gözlerimizi buna kapatamayız, buna bir çözüm bulamazsak her ülke kaybedecek” dedi.

DTÖ Direktörü Gözlerimizi ABD-Çin Savaşına Kapatamayız Sıradan vatandaşın buna duyarsız olmadığını, aslında vatandaşın geliri ne kadar düşükse o kadar çok etkileneceğini söyleyen Azevedo, açıklamalarıyla bir an önce çözüm gerektiği konusunda hemfikir olan uzmanlara katıldığını belli etti. Ayrıca ticaret savaşının yatırımcıları ve tüketicileri geride tuttuğunu, bunun da küresel ekonominin genişlemesine zarar verdiğini vurguladı.

Citi’nin baş ekonomisti Willem Buiter ise Azevedo ile aynı gün verdiği demeçte, önümüzdeki aylarda bir ticaret çözümü şansı konusunda karamsar olduğunu söyledi.

Willem Buiter Ticaret Savaşı Yorumu Ticaret çatışmasının çok daha geniş ekonomik bir çatışmanın parçası olduğunu kaydeden Buiter, daha geniş ekonomik çatışmanın da jeopolitik çatışmaya gömüldüğünü aktardı. “Bu çatışma, bu özel ticaret sorunu çözülse bile bizi yeniden ziyaret edecek çünkü bu yeni soğuk savaş” dedi.

Buiter ayrıca Trump’ın otomobil tarifelerinin ekonomik anlamda birinci dereceden bir tokat olacağını söyledi. Almanya’nın her türlü zararı kaldıracağını belirten ekonomist, oto tarifelerinin küresel ekonomiyi sert bir şekilde etkileyeceğini öngördü. ABD’nin tarımsal ürünlerle ilgili imtiyaz taleplerini son derece çekişmeli olarak nitelendiren Buiter, AB ile Avrupa arasında da ticaret savaşı çıkabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu