Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Draghi’den Hükümetlere: AMB’nin Faizleri Yükseltmesini İstiyorsanız Harcama Yapın!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faizlerin yükselmesi isteniyorsa hükümetlerin daha fazla harcama yapması gerektiğini söyledi.
Draghi’den Hükümetlere: AMB’nin Faizleri Yükseltmesini İstiyorsanız Harcama Yapın!
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bugün yaptığı açıklamada, Euro bölgesi hükümetlerinin ekonomiyi desteklemek için kendi çantalarını gevşetmeleri durumunda AMB’nin faiz oranlarını daha erken artırabileceğini ifade etti.

Ayın sonunda istifa edecek olan Draghi, AMB’nin durgun bir ekonomiye rağmen hala bütçe fazlası sağlayan Almanya gibi nakit zengini ülkelerdeki kolay politikayı eleştirmeyi hedefledi.

AMB, Draghi’nin Eylül ayında Yönetim Kurulu’nun üçte birinden fazlasının muhalefetine rağmen bankanın 2,6 trilyon Euro tahvil alım programını yeniden başlattı.

Draghi, Milan’daki bir etkinlikte “Euro bölgesinde daha aktif bir maliye politikası, politikalarımızın daha hızlı bir şekilde ayarlanmasını mümkün kılacaktır. Bunun toplumun bazı kesimleri ve bazı aracı kurumlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunun farkındayız,” dedi.

Euro bölgesi hükümetleri de bu hafta Almanya ve Hollanda’ya daha fazla yatırım yapmaya çağırdı. Ancak Alman ve Hollanda maliye bakanları tarafından reddedildi.

Draghi, son Avrupa seçimlerinde çoğunluğun çok gerisinde kalan ve aynı zamanda sağcı League partisinin yaz aylarında hükümetten ayrılmasından bu yana İtalya’da bazı desteğini yitirmiş AB muhalifliği hız kazandı. Draghi, “Artık şüphe edilen şüpheliler var” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın 2015 yılında Yunanistan’ın borç krizindeki rolünü savundu ve ülke bankaları için nakit bir yaşam çizgisini dondurdu. Avrupalı otoritelerin Yunanistan’daki eylemleri, Maliye Bakanı Yanis Varoufakis tarafından yakın zamanda bir filme dönüştürülen ve bu hafta AMB’de gösterilen bir kitapta eleştirildi.

Draghi, “AMB görev sınırları dahilinde kaldı. Sonuçta Yunanistan halkının ödediği bedelin yüksek olmasına rağmen hem Yunanistan hem de Avrupa için çalışan bir yaklaşımdı,” ifadelerini kullandı.

Draghi Tahvil Alımlarını Yeniden Başlatmaya Karşı Tavsiyeyi Görmezden Geldi

Draghi Tahvil Alımlarını Yeniden Başlatmaya Karşı Tavsiyeyi Görmezden GeldiFinancial Times’ın Perşembe günü bildirdiğine göre; Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bankanın para politikası komitesinin tahvil alımlarını sürdürmeme konusundaki tavsiyesini görmezden geldi.

AMB, Eylül ayında belirleyici olmayan tahvil alımlarında normalde fikir birliği için çaba harcayan bir organın alışılmadık derecede yüksek bir muhalefet seviyesi olan oran belirleme Yönetim Konseyi’nin harekete karşı çıkmasına rağmen belirsiz bir tahvil alımı yapma sözü verdi.

Para politikası komitesi, Draghi’ye ve diğer Yönetim Kurulu üyelerine toplantıdan birkaç gün önce bir mektup göndererek, yeni tahvil alımlarına karşı tavsiyede bulunduğunu belirtti. FT, komitenin tavsiyesi bağlayıcı olmasa da Draghi’nin Yönetim Kurulu’nun aleyhine uyguladığı sekiz yıllık görev süresi boyunca sadece birkaç kez yaşandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu