Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Volatilitesi Gerilerken Dolar Kuru 5,47 Sınırında Geziyor

FED'in Mart ayı toplantısı beklenirken, döviz volatilitesi 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar kuru ise 5,47 liranın üstünde seyrediyor.
Döviz Volatilitesi Gerilerken Dolar Kuru 5,47 Sınırında Geziyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in bugün başlayıp yarın sonlanacak olan politika toplantısı öncesinde döviz piyasasında volatilite beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Çarşamba günü açıklanacak olan politika kararı öncesin traderların piyasanın dışında kalmayı tercih etmesi ile oynaklık geriledi. Dolar kuru ise güne yatay bir başlangıç yaparken, 5,47 lira sınırında seyrediyor.

Dün 5,4680 liradan kapanış yapan dolar kuru, bugün yataya yakın bir yükseliş eğilimi kaydediyor ve 5,47 liranın üstünü gördü.

Dolar Kuru 5,47 Lira SınırındaDün TSİ 08:00’de 5,4499 liradan alıcı bulan dolar kuru, bu noktadan yükselişe geçti. TSİ 12:15’te 5,4731 liraya kadar yükselen kur, bu seviyeden bir miktar gerileyerek 5,4680 liradan kapanış yaptı. Bugün ise Asya piyasalarında hafif satıcılı seyreden dolar kuru, TSİ 08:00’de 5,4652 liradan işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,05 oranında artıda seyrederek 5,4715 liradan alıcı bulmaya başladı.

Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, hazine ihaleleri takip edilecek. ABD’de ise fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri verisi açıklanacak. Yarın sonuçlanacak olan FOMC toplantısına odaklanan piyasalarda, faiz değişikliği beklenmezken, noktasal grafik olarak bilinen dot plot’ta faiz artışı tahminlerinin düşürülebileceği belirtildi.

TL gelişen ülke kurlarının rallisinden ayrışırken; nedenleri dolarizasyon, petrol fiyatları ve yabancı sıcak para akımlarının terse dönüşü gösterildi.

TL Gelişen Ülke Paralarından AyrıştıTEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Türk lirasının 2019’da gelişen ülke kurlarının rallisine katılmadığına dikkat çekti. Bunun nedenlerini ise dolarizasyon, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket, 2018 Eylül – 2019 Ocak yabancı sıcak para akımlarının tersine dönüşü olarak gösterdi. Ökte, “5 gündür devam eden EM FX rallisine katılamayan ve dolara karşı 5,4375’ten 5,4706’ya satılan, 8 Mart zirvesi (5,4885) izlediğimiz kritik seviye,” ifadelerini kullandı.

JP Morgan’ın G-7 paralarında Volatilite Endeksi üst üste altıncı günde de geriledi ve tüm dünyada politika yapıcıların güvercin bir tavır takınmasıyla birlikte Ocak’ta başlayan kayıpları genişletti.

Doların 10 önemli para birimi karşısında değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün 10:30 itibarıyla 1,190.70 puanda seyrediyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1190 SeviyesindeSingapur’daki IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Piyasa bir miktar bekleme modunda. FED geliyor, insanlar ABD-Çin ticaretiyle ilgili daha fazla bilgi bekliyor ve Brexit uzatılacak gibi görünüyor. Piyasadaki beklentilerin çoğu güvergin politikanın devam edeceği yönünde,” dedi.

FED yetkilileri ise enflasyon hedefinin aşılmasına tahammül edeceklerini açıklarken, tersinin olması durumunda planın o kadar da net olmadığını ifade ettiler. Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon merkez bankasının yüzde 2’lik hedefine yakın seyrediyor. Çoğu ekonomist ve politika yapıcı bu durumun sürmesini beklese de kesin olmadığını belirtiliyorlar.

FED’in daha hızlı fiyat artışı gerçekleşene kadar faizleri düşük tutarak duraklamayı uzatabileceği ifade ediliyor.

FED Fiyat Artış Hızına OdaklandıBuna karşın ekonomistler, düşük enflasyon durumunda faiz indiriminin pek mümkün olmadığını ve bunun yersiz bir kötümserliğe neden olacağını belirtiyorlar. New York’ta konuşan Wrightson ICAP baş ekonomisti Lou Crandall, “Politikanın yön değiştirmesi için engel oldukça büyük. Eğer genişlemeye giderseniz FED bizim bilmediğimiz neyi biliyor işlemlerini tetiklersiniz,” dedi.

Risklerin ciddi olduğu bilinirken, FED’in yüzde 2 hedefini belirlediği 2012 yılından beri bu seviyeyi sürdürülebilir şekilde tutturamadı. Yetkililer bu hedeflerini sağlama başlayacaklarından ümitliler. Politika yapıcılar ise Aralık ayı tahminlerine göre dördüncü çeyrekte yüzde 2 çekirdek enflasyon bekliyorlar. İşsizlik tahmini ise yüzde 3,5 seviyesinde bulunuyor. Aynı zamanda bu yıl 2 faiz artırımı yapılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu