Yatırım yapmaya başla!

Döviz Fonları 4 Yılın En Kötü Performansını Kaydetti

Döviz Fonları 4 Yılın En Kötü Performansını Kaydetti

Döviz piyasası yöneticilerinin politika ayrışmasının artacağı yönündeki beklentilerin gerçekleşmemesi ile döviz fonları son dört yılın en kötü dönemini geçiriyor. 2011’den bu yana en kötü performansı gösteren döviz fonları yatırımcıları da şaşırttı.

Parker Global Strategies LLC’nin en önemli fonları takip eden bir endeksi, FED’in faiz artırımına bazı traderların beklediği kadar erken gitmemesiyle birlikte bu yıl %2.4 oranında düşüş gösterdi. Söz konusu döviz fonları 2015 yılına oldukça pozitif bir başlangıç yapmıştı. Ancak sonraki dönemlerde gelen düzensiz işleyiş, FED’in faiz artırımını ekonomik gelişmelere bağlaması gibi etkenler kazançların azalmasına neden oldu. Bu durum ise, dolardaki ivmenin azalmasına, yatırımcıların gelişen piyasa paralarına ve emtia ihracatçılarına yönelmesine zemin hazırladı.

Boston Pioneer Investments döviz strateji yöneticisi Paresh Upadhyaya konuyla ilgili olarak, “Döviz piyasası bu herkesin kaldırabileceği bir şey değildir. Adrenalini sevmek zorundasınız ve eğer sevmiyorsanız yanlış iştesiniz demektir. İnsanların FED artırımına ilişkin çok yüksek beklentileri vardı ki bu, aylar boyunca gerçekleşmedi,” şeklinde konuştu.

Para piyasalarını ilgilendiren bir başka haberimiz ise Japonya para birimi yendeki düşüş. Düşüşünü dördüncü yıla taşıyan yen için analistler, 2016 yılında da değer kaybedeceği yönündeki olasılıkların varlığını konuşuyor. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, Japonya Merkez Bankası’nın teşvikleri sürdürmesi ve FED’in faiz artırım sürecine başlamasıyla, yen önümüzdeki yıl %4 daha değer kaybedebilir.

Singapur’daki ABN Amro döviz stratejistlerinden Roy Teo, “FED hikayesi devam edecek ve bu hikaye doların yen karşısında yükselmesini sağlayacak. Japonya ve ABD arasındaki faiz farkı açılmaya devam edecek. Japonya Merkez Bankası’nın teşvikleri sürdürmek için hala alanı var,” diyerek bir değerlendirmede bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum