Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dönmez: Türkiye Doğalgazı Sadece Rusya’dan Almıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin tek gaz tedarikçisinin Rusya olmadığının altını çizerek mevut endişelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Dönmez: Türkiye Doğalgazı Sadece Rusya’dan Almıyor
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün TRT Haber’e konuk oldu. Elektrikte yeni düzenlemenin detaylarından Rusya-Ukrayna gelişmelerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rusya-Ukrayna savaşının altıncı gününde doğal gaz endişeleri artarken konuyla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekti:

Fatih Dönmez; Türkiye’nin sadece Rusya’dan doğalgaz almadığının altını çizdi.
Dönmez Türkiye Doğalgazı Rusya'dan Almıyor
KAYNAK: Twitter

Rusya’nın yanında Azerbaycan’dan doğalgaz aldığımızı söyleyen Enerji Bakanı; şöyle devam etti:

“İran’da uzun zamandır işleyen bir boru hattımız var. Bunların yanı sıra LNG terminallerimizin giriş ve işleme kapasitelerini artırmak suretiyle ciddi bir kapasite artışına gitmiş olduk. İki tane kara LNG terminalimizin hem kapasitesini artırdık hem de FSRU diye adlandırdığımız yüzer mobil LNG terminalleriyle de sistemin güvenliğini artırmış olduk.”

Öte yandan Dönmez, Avrupa’nın en büyük tedarikçisinin Rusya olduğunu hatırlatarak gazının yüzde 40’ını Rusya’dan aldığını aktardı.

Yer altı doğalgaz depolarımızın kapasite artırma çalışmalarının sürdüğünü söyleyerek, 81 ilin tamamında doğalgaz bulunduğunu dile getirdi. Ülkenin yüzde 80’i doğalgaza erişmiş durumda olduğunu ve bu kadar gaz tüketimi olan bir ülkede sadece bir tedarikçiye bağlı kalarak tüm sistemin dengesinin ayakta kalamayacağını aktardı.

Enerji Bakanı Dönmez, elektrikteki düzenlemeler hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada elektrik düzenlemeleri hakkında bilgi vermişti.

Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıklayan Erdoğan, ticarethane statüsündeki elektrik abonelerine de indirim uygulanacağını söylemişti.

Dönmez, bugünkü açıklamasında; “Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor” diyerek şöyle devam etti:

“Daha önce birinci kademede KDV dahil bir kilovatsaat enerji için 137 kuruş ödeniyorken şimdi bu düzenlemeyle bu 126 kuruşa, ikinci kademedeki 206 kuruş da 189 kuruşa inmiş oldu. Ticarethanede de birinci ve ikinci kademe arasında yaklaşık yüzde 25’lik bir iyileştirme yapılmış oldu.”

Ayrıca uygulamanın bugün, yani 1 Mart’tan itibaren geçerli olduğunu belirterek Mart ayının bir geçiş dönemi olacağını, asıl etkinin Nisan ayından itibaren görüleceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu