Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doların Zayıflaması, Küresel Ekonomi için Son Umuttur!

Saxo Bank'tan Steen Jakobsen, doların zayıflamasının küresel ekonomiyi kurtarmak için son umut olduğunu ifade etti.
Doların Zayıflaması, Küresel Ekonomi için Son Umuttur!
Son Güncelleme: 
Yorum

Saxo Bank Baş Ekonomisti ve CIO’su Steen Jakobsen’e göre; doların zayıflaması, küresel ekonomiyi kurtarmak için zarın son atılışıdır.

Bugün yayımlanan çevrimiçi ticaret ve yatırım uzmanının dördüncü çeyrek için görünüm raporunda, 2019’un büyük olasılıkla en düşük nominal ve reel faiz oranlarına rağmen, küresel durgunluğun başladığı yıl olarak hatırlanacağını söyledi.

Jakobsen, “Para politikası çok uzun bir yolun sonuna ulaşmış ve bir başarısızlık olduğunu kanıtlamıştır,” dedi. Eylül ayında ABD merkez bankası faiz oranlarında 25 baz puanlık bir indirim yaptı ve aralığı yüzde 1,75 ila 2 düzeyine taşıdı. Temmuz ayındaki toplantısında da 10 yılın ardından ilk kez 25 baz puanlık bir indirim yapmıştı.

Avrupa Merkez Bankası ise geçen günlerde Euro bölgesi ekonomisini canlandırmak, mevduat faizini 10 baz puan düşürerek yüzde -0,5’e indirmek ve çok büyük bir parasal gevşeme programı başlamak için bir önlemler paketi açıkladı.

Dünyadaki diğer merkez bankaları da güvercin bir tutum sergilemeye başladı. Küresel ekonomiye yönelik korku, ABD’nin 10 yılı aşkın bir süredir ABD’deki en zayıf imalat verileriyle Euro bölgesi ve ötesindeki kırılgan okumaları birleştiren geç dönemlerde daha da artmıştır.

Tek Araç, Dolar!

Tek Araç, Dolar!Jakobsen, “Küresel bir başarısız para politikaları sisteminde ve maliye politikasına uzun zor bir yolda, küresel ekonomi için kutuda kalan tek bir araç var,” diyerek, ABD dolarının ellerinde kalan tek araç olduğuna dikkat çekti.

Görünüm raporu, dünya genelinde yaklaşık 240 trilyon dolar borcuna yani küresel GSYİH’in kabaca yüzde 240’ına işaret etti. Doların küresel rezerv para birimi olarak rolü ve ABD sermae piyasalarının derin likiditesi nedeniyle bu borcun çok fazlasının dolar cinsinden olduğunu savundu.

Saxo Bank ekonomistleri, tüm varlık sınırları için umutların ABD doları likiditesinin ve yönünün bir fonksiyonu haline geldiğini gösteriyor. Jakobsen, “Dolar çok fazla artarsa sistemdeki gerginlik artar. Sadece ABD ihracatı için değil, aynı zamanda ABD doları fonlarına ve ihracat makinelerine olan yüksek bağımlılığıyla gelişmekte olan pazar için,” dedi.

Jakobsen, “Katil doların zayıflatılması, ABD bilançosunun sıfırlandığı 1980’lerin başlarında başlayan büyük kredi döngüsünün tabutuna son çiviyi yerleştirecek gibi görünüyor. Ve Nixon, 1971’deki altın standardı terk ettikten sonra USD, Volcker’ın enflasyon karşısında kazandığı zaferden kaynaklandı,” ifadelerini de kullandı.

Paul Volcker, 1979 ve 1987 yılları arasında Fed başkanıydı ve 1980’de Fed fon oranını, enflasyonu sonlandırmak için tarihte neredeyse iki katına çıkarma yolundaki meşhur cesareti gösteren kişidir.

Jakobsen, o zamandan bu yana döngünün küreselleşme tarafından turboşarj edildiğini ve deniz aşırı USD yaratımı yoluyla para kazanmaya başladığını belirtti.

Saxo, daha zayıf bir USD’nin küresel piyasalara biraz zaman kazandırabileceğini ve bunun yapısal bir çözüm sunmayacağını ancak en kolay düzeltmeyi ve en az siyasi muhalefet içerecek olanı temsil ettiğini ifade etti.

Beyaz Saray Baskısı

Beyaz Saray BaskısıABD Başkanı Donald Trump, ABD’yi dezavantajlı hale getirmek için doların zayıflatmayı yetersiz bir eylem olarak algıladığı için Fed’e defalarca saldırdı.

Salı günü attığı tweette ise Trump, Fed Başkanı Jerome Powell’a bir kere daha saldırdı. Merkez bankasının, doların güçlü kalmasına neden olduğunu ve üreticilerin bundan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Saxo analistleri, piyasa beklentilerinin Fed’in politika yolunun büyük ölçüde değişmeden kalmasına rağmen Trump yönetiminin döviz üzerindeki baskını artıracağını düşünüyor.

Bankanın döviz stratejisi başkanı olan John Hardy, yabancı merkez bankalarının USD rezervlerini biriktirme kabiliyetini ve istekliliğini kaybettiğinden, yerel kaynaklardan giderek daha fazla fon aldıklarından bahsetti.

Hardy, “ABD’deki tasarruf sahiplerinin ve bankaların bilançoları basitçe emisyonu absorbe edemez. Bir şey vermek zorundadır ve bu bir şey Fed olacaktır. İster olsun, ister olmasın,” ifadelerini kullandı.

Hardy, 4. çeyrekte Fed’in daha fazla likidite sağlanmasına yönelik giderek daha büyük bir kapasiteye cevap vermeye zorlanacağını ve Trump yönetiminin politikanın kontrolünü bile elinden alabileceğini söyledi.

Hardy, “Ayak sürükleyen bir Fed ve ekonomik görünüm üzerinde toplanan kara bulutlar, Trump yönetiminin 2020’de yeniden seçilmesini sağlamak için ihtiyaç duyduğu fon için çabalıyor olmasını sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu