Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Yedek Akçe Düzenlemesi Haberiyle Yükselişe Geçti

Merkez Bankası’nın yedek akçesini hazineye aktarmasıyla ilgili düzenlemenin TBMM’ye yollanacağı yönünde çıkan haberler, dolar kurunun 5,79’a yükselmesine sebep oldu.
Dolar/TL Yedek Akçe Düzenlemesi Haberiyle Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Güne 5,77 ile yatay bir başlangıç yapan Dolar/TL kuru, yedek akçe haberiyle yükselişe geçti ve 5,7935’i gördü. Son alınan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan yedek akçenin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşınıyor.

Yedek akçe Merkez Bankası’nın olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Mayıs ayında Merkez Bankası’nın rezervlerinden 40 milyar liranın bütçeye destek olması amacıyla Hazine’ye aktarılmak istendiği haberi kamuoyunda büyük tartışmalara yol açmıştı.

İstanbul seçimleri sonrası dar aralıkta dalgalanan dolar bu sabah açılışı 5,77 civarından yaptı.

Dolar Yedek Akçe ile YükseldiMerkez Bankası’nın yedek akçesinin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenlemenin Meclis’e yollandığı haberi sonrası 5,79’a yükselen kur, saat 12:10 itibarıyla 5,7790 liradan işlem görüyor. TCMB, normalde karının %20’sini Türk lirası olarak yedek akçe hesabında tutuyor.

Söz konusu düzenlemeye göre bu oran %6’ya inecek ve buna karşılık gelen tutar her yıl hazineye aktarılacak. Bloomberg HT haberine göre, bu düzenleme Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak hazırlandı ve daha kötüsü bir defaya mahsus olmayacak.

Meclis’e giden düzenleme TCMB, Türk Ticaret Kanunu’nun 60. Maddesinin yeniden düzenlenmesini öngörüyor.

TCMB KanunuBuna göre bankanın yıllık karının %20’sinin yedek akçeye ayrıldığı fıkrası kaldırılarak, yerine %6 ifadesi getirilecek. Bunun yanında, “Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilir” ibaresinin de eklenmesi teklif edildi.

Geçtiğimiz ay Merkez Bankası’nın ihtiyat (yedek) akçesinin bütçeye destek olması amacıyla hazineye aktarılabileceği konusu gündeme gelmişti. Ancak bu haber çok fazla tartışmanın doğmasına sebep oldu. O tarihten bu yana konu ile ilgili önemli bir duyum almamıştık. Bugün ise kanunda değişiklik yapılması amacıyla meclise gittiği bilgisi alındı.

Piyasalar G-20 öncesi oldukça kırılgan davranırken, yurt içinde dolar kurunda 5,80 – 5,85 seviyelerinin kritik olduğu belirtildi.

Dolarda Uzman YorumlarıYeliz Karabulut yaptığı değerlendirmede, fiyatlamalarda kritik noktada olunduğunu, BIST 100 Endeksi’nde 94 bin puanın, dolar kurunda ise 5,80 – 5,85 seviyelerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin CDS’lerinde 400’ün altına inilmediği takdirde temkinli yaklaşmaya devam etmemiz gerektiğini, ancak daha fazla düşüş için jeopolitik ve siyasi risklerin azalması gerektiğini sözlerine ekledi.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte TCMB’nin faiz indirimi konusuna değindi. Bankanın Temmuz toplantısına 150-200 baz puanlık indirimle değil, kademeli 50-100 baz puanlık indirimlerle başlayacağını öngören Ökte, liradaki oynaklık oranlarını artıracak şekilde agresif davranmayacağını yorumladı.

Garanti Yatırım analistleri tarafından yapılan değerlendirmede ise kurda 5,81’in üzerinde kalındığı sürece kısa vadede satış baskısının devam edeceği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu