Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3’ün Altına Gerilerken, Piyasalar Merkez Bankalarına Odaklandı

Dolar 3’ün Altına Gerilerken, Piyasalar Merkez Bankalarına Odaklandı

Haftanın ilk işlem gününe Dolar/TL 3.006 seviyesinde başlangıç yaptı. İlerleyen saatlerde dalgalı bir seyir izlemeye başlayan kur TSİ 04.03 sularında 3 seviyesinin altına kadar geriledi. Erken saatlerde 3’ün altına kadar gerileyen kur, günün ilerleyen saatlerinde tekrar yükselişe geçti ve 3 seviyesinin üzerine tırmandı. Şu saatlerde ise Dolar/TL 3,0101 seviyelerinde hafif dalgalı seyrini sürdürmeye devam ediyor. Ayrıca geçtiğimiz haftayı Dolar/TL 3,0038 seviyesinde kapatmıştı.

Borsa İstanbul tarafında ise durum şöyle seyretmekte;

Borsa İstanbul (BIST 100) Endeksi, merkez bankalarının teşvik söylemleriyle birlikte küresel çapta değer kazanan hisse senetleri öncülüğünde güne yüzde 0.70 oranında artışla başlangıç gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği bu yükselişin ardından BIST100 Endeksi şu saatlerde ise 70.794 seviyelerinde seyir ediyor.

Piyasalarda dikkatler merkez bankalarına çevrilmiş durumda,

Ayrıca hem küresel hem de yurt içi piyasalar bu hafta dikkatlerini merkez bankalarına çevirmiş durumda. Yurt içi piyasaların en önemli gündem maddesi, yarın yılın ilk enflasyon raporu olacak. Ekonomistler, yarın açıklanacak olan yılın ilk enflasyon raporuyla ilgili olarak, enflasyonun OVP seviyesine çekilebileceğini beklediklerini ve para politikasıyla ilgili önümüzdeki döneme dair ipuçları beklediklerini ifade ediyorlar. Uluslararası piyasaların bu haftaki gündem maddeleri ise 27 Ocak tarihinde sonuçlacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve 29 Ocak tarihinde sonuçlanacak olan Japonya Merkez Bankası (Boj) toplantısı olacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Aralık ayında Fed 10 yıl aranın ardından ilk kez faiz artırımı gerçekleştirmiş ve önümüzdeki süreç içinde kademeli olarak faiz artırımlarına gidebileceğini belirtmişti. Faiz artırım kararıyla birlikte küresel çapta önemli para birimleri karşısında değer kazanan doların, önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritası için 27 Ocak’ta sonuçlanacak olan Fed toplantısı uluslararası piyasalar açısından büyük önem taşıyor. Uluslararası piyasaların bu haftaki diğer gündem maddesi ise Japonya Merkez Bankası (Boj) toplantısı olacak. Küresel çapta borsalar yeni yılın başlangıcından itibaren izledikleri negatif seyir sonrası geçtiğimiz hafta merkez bankalarının teşvik söylemleriyle güç bulmuş ve yükselişe geçmişlerdi. Güçlenen hisse senetleriyle birlikte yatırımcıların risk iştahında da artış görülmüş ve petrol varil fiyatları da tırmanışa geçmişti. Bu gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte uluslararası piyasalar önümüzdeki süreçte küresel borsaların izleyeceği yol haritasına bağlı olarak 29 Ocak tarihinde sonuçlanacak olan Boj toplantısına odaklanmış durumdalar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum