Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Seçim Sonrasında Yön Arayışında

Uzun zamandır gündemimizde olan yerel seçimler dün gerçekleşti. Piyasalar seçim sonuçları kadar bunun dolar ve diğer finansallar üzerinde nasıl bir etki yaratacağını merak ederken, kur bu sabah işlemlere her iki yönlü hareket ederek başladı.
Dolar/TL Seçim Sonrasında Yön Arayışında
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye 31 Mart Pazar günü, önümüzdeki 5 yıl boyunca yerel yönetimler için tercihini yaptı. Sandık başına giden halk demokratik hakları doğrultusunda oylarını kullandı. Anadolu Ajans’tan yapılan açıklamada Ankara, İstanbul ve Iğdır’da geçersiz oy bulunması sebebiyle oyların yeniden sayılabileceği bildirilse de diğer tüm sonuçlar netleşmiş durumda.

Haftalardır beklenen 2019 yerel seçimlerinin sonuçları kadar dolar kurunun nasıl şekilleneceği de herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Peki, seçim sonrasında dolar kurunda son durum nedir?

Erken saatlerde 5,62’ye kadar yükselen Dolar/TL daha sonra gevşedi ve saat 09:19’da 5,6025’e indi.

Geçen hafta oldukça dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, seçimlerin tamamlanması ile yön arayışına girdi. Cuma günü kapanışı 5,57 seviyelerinden yapmıştı. Analistler seçim sonuçlarının kur üzerinde belirleyici olacağını yorumlarken, TL üzerinde baskı unsuru olarak yurt içi yerleşiklerin 24 haftadır kesintisiz artmaya devam etmesi ve rekor düzeye ulana döviz mevduatları gösteriliyor.

Kur 5,62’ye kadar çıktıktan sonra saat 08:00 sularında 5,55’e gevşedi ancak saat 09:00 itibarıyla yönünü yeniden yukarı çevirerek 5,60’ı gördü. Aynı dakikalarda Euro kuru da 6,2991 lira ile yukarı yönde hareket ediyor.

Dün akşam açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki 4,5 yıl boyunda ekonomi gündemine odaklanılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlerin sonrasında yaptığı ilk konuşmada; “Önümüzde 4,5 yıla yakın, kesintisiz bir icraat dönemi var. Artık sık sık seçimlerle iç içe olmayacağız. Şimdi hep önümüze bakacağız ve Türkiye’de ekonomisiyle siyasetiyle özellikle savunma sanayisiyle yatırımlarla üretimlerle nasıl meşgul olacağız, buna odaklanacağız ve adımlarımızı da buna göre atacağız.” şeklinde konuştu.

Gündemde çok önemli bir reform programı olduğunu, serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, hedefler doğrultusunda güçlü ekonomi programını hayata geçireceklerini söyledi. Erdoğan balkon konuşmasında hem ulusal hem uluslararası bazda çalışmalara odaklanılacağını, önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz süreci ekonomide reformcu hal arayışı mücadelesi ve çözüm bekleyen sorunların çözümü doğrultusunda geçireceklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu