Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL FED’den Gelecek Kararı Beklerken 5,70 Altında Seyrediyor

Bu hafta piyasanın başta gelen gündem maddelerinden olan ve merakla beklenen FED kararı dolar/TL'yi 5,70 seviyelerinin altına düşürdü.
Dolar/TL FED’den Gelecek Kararı Beklerken 5,70 Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta başından bu yana petrol gelişmeleriyle çalkalanan piyasalar bir yandan da Amerikan Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararını bekliyor. Dün toplantılarına başlayan banka bugün politika faizine yönelik kararını açıklayacak. Saudi Aramco’daki son gelişme ise ülkedeki petrol üretiminin saldırı öncesindeki seviyelere döndüğünü haber verdi.

Dün güne 5,73 seviyelerinden başlayan dolar/TL gün içinde genel olarak 5,70 üzerinde seyretti. Suudi Arabistan’ın kesintiye uğrayan petrol üretiminin kısa sürede normale döneceğini açıklamasıyla birlikte hafif düşüşe geçti ve 5,7004 liradan kapanış yaptı.

Çarşamba gününe yatay bir seyirle başlayan dolar/TL Asya piyasalarında açılışta 5,70 civarındaydı. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif düşüşe geçen kur TSİ 10:10’da 5,6868 liradan alıcı buluyor.

Kur Hafif Düşüşe GeçtiBu sabah kurun test ettiği en yüksek seviye 5,7091 olarak kaydedildi. Diğer taraftan Suudi Arabistan’ın en önemli petrol üretim tesisine düzenlenen saldırı, Türkiye’nin petrol ithalatçısı olmasından dolayı Türk lirası üzerinde baskı yarattı ve bu etkilerle dolar/TL 5,74’leri görmüştü.

Ayrıca FED’in bugün açıklayacağı politika kararına odaklanan piyasalar bankanın bu yıl içindeki ikinci faiz indirimine kesin gözüyle bakıyor. Kararın ardından konuşma yapacak olan FED Başkanı Powell’ın sözleri geleceğe yönelik sinyaller vermesi açısından oldukça önemli olacak.

Dolar/TL’de petrol fiyatlarındaki dalgalı seyir ve düzenlenen saldırılardan sonra artan jeopolitik risklerin küresel risk iştahı üzerindeki etkileri sürüyor.

Petrol Fiyatları Dalgalı SeyrediyorGeçtiğimiz hafta TCMB’nin aldığı 325 baz puanlık faiz indirim kararının ardından önce ciddi bir gerileme yaşanmış, ardından kur bir dengelenme sürecine girmişti. Şu durumda bu dengelenme sürecinin hala sürdüğünü söylemek mümkün. Kurun FED kararına tepki olarak nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyor.

Ekonomistlerden bazıları Powell’ın bankanın faizlerini indirmek istediğini net olarak belirttiğine işaret ederek FED’in beklentiler yönünde faizlerini indirmesi halinde doların değer kazanabileceğini öngördü.

Garanti Yatırım tarafından yollanan not ise FED’in 25 baz puanlık indirimle birlikte faizi %1.75-2 aralığına indireceği belirtildi ve durum böyle olursa dolar/TL’de 5,75-5,80 seviyeleri bugün için direnç olarak, 5,60 seviyelerinin ise destek olabileceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu