Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül’den Beri En Yüksek Seviyeyi Gören Dolar/TL, Bugün %1’in Üzerinde Düşüş Yaşadı

Önceki gün 6.24 ile 2018’in Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar/TL’de bugün %1’in üzerinde düşüş meydana geldi.
Eylül’den Beri En Yüksek Seviyeyi Gören Dolar/TL, Bugün %1’in Üzerinde Düşüş Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar ve Euro bugüne %1’in üzerinde bir düşüşle başladı. En yüksek 6.2023’ü gören kur, gece yarısı 6.0542 seviyesine kadar düştü. Dolar/TL’de Asya seansındaki gerilemenin Türk bankalarının spot dolar satışıyla gerçekleştirmesinin etki ettiği belirtildi. Önceki gün 7 seviyesini aşan Euro/TL, bu sabah 6.87’ye gerileme gösterdi.

Döviz kurlarındaki artış ile birlikte Merkez Bankası dün bazı adımlar attı. Zorunlu karşılıkların döviz türünden tesis edilebilmesi imkanı azami oranını %40’tan %30’a düşüren banka, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını ise tüm vade dilimlerinde 100 baz puan yükseltti.

Merkez Bankası’nın 1 hafta vadeli repo ihaleleri de duraklatıldı. Dün atılan bu adımların ardından dolardaki yükseliş bir miktar frenlendi ve kur günü 6.19 seviyelerinde bitirdi.

Merkez Bankası'nın Bir Hafta Vadeli Repo İhaleleri DuraklatıldıDiğer yandan İş Yatırım’dan Muammer Kömürcüoğlu, Merkez Bankası’nın repo hamlesiyle fonlamanın üst banda (%25,5’e geçecek) ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de 7 gün içinde kademeli olarak %25,5’i bulacağını aktardı. Kömürcüoğlu bunlara ek olarak kur üzerindeki baskının sürmesi durumunda fonlamanın geç likidite bandı olan %27’den gerçekleştirilme ihtimali olduğundan bahsetti.

Bununla birlikte Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, Bloomberg HT’ye bazı açıklamalar yaptı. Tözge, Merkez Bankası’nın hamlelerinin kura çok etki etmediğinin altını çizdi. “Merkez Bankası bu hamleyi yapmaya mecbur kaldı gibi görünüyor. Para politikası metninden ek sıkılaştırma ibaresinin çıkarılması piyasa için hayal kırıklığı olmuştu. Örtülü faiz artırımıyla fonlamanın % 25.5’lere geliyor olması MB’nin TL’deki değer kaybının önüne geçmek için atılan bir adım.” şeklinde konuştu.

Direktör Cem Tözge, hafta başından beri piyasada yaklaşık 7-8 milyar TL civarında Türk lirası azalması olduğunu ve bunun etkisini kısa vadeli tahviller ile repo faizleri üzerinde hissedildiğini açıkladı.

Direktör Cem Tözge AçıkladıAçıklamasının devamında bu durumun önümüzdeki günlerde de devam edeceğini bildiren Tözge, Merkez Bankası’nın daha önce de benzer bir hamle yaptığını ve fonlamanın üst banttan gerçekleştirileceği haberinin ardından dolar/TL’de 30 kuruşluk bir etki meydana geldiğini aktardı. Hemen ardından bu açıklamasıyla ilgili olarak “Bu kez bunu göremedik, 6.24’lerden 6.21’lere geriledi. Yani şu an için attığı adım kur cephesinde pek de etki yaratmamış gibi görünmekte.” dedi.

Tüm bunlarla birlikte Lombard Odier CIO’su Stephane Monier, Türk lirasında daha çok değer kaybına sebep olabilecek belirsizliklerin varlığından bahsetti. Son olarak, yurt içinde bugün kritik bir veri akışı mevcut görünmüyor ve İstanbul seçimlerine dair haber akışı takip edilecek. Ayrıca ABD’deki enflasyon verileri yakından izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu