Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 5,80 Üzerinde Yakaladığı Dengelenmeyi Sürdürüyor!

Hafta başında yakaladığı sert yükselişini koruyamayan dolar/TL, 5,80 üzerinde kaydettiği dengelenmeyi bugün de sürdürüyor.
Dolar/TL 5,80 Üzerinde Yakaladığı Dengelenmeyi Sürdürüyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta başında Asya piyasalarında 6,39’a kadar yükselip ardından bu seviyesini kalıcı tutamayan dolar/TL, dünkü işlemlerinde 5,80 üzerinde dengelenmişti. Dün hızlı bir yükselişin hakim olduğu kur, fün içinde 5,80 sınırına kadar gerileyip ardından yeniden yükselişe yönelmişti.

5,8139 liradan kapanış yapan dolar/TL, bugüne de yükselişle başladı. Asya piyasalarında da yükselişin hakim olduğu kurda 5,83 seviyelerine kadar yükseliş gözlemlendi. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif düşen dolar/TL 5,80 üzerinde bulunmayı sürdürüyor.

TSİ 10:49’da 5,8235 liradan alıcı bulan dolar/TL, güne başlangıcını da bu seviyelere yakın yapmıştı.

Dolar/TL Güne Başlangıç SeviyesiHafta başından bu yana genel olarak 5,80 seviyeleri üzerinin hakim olduğu kur bu sabah bir ara 5,84’e kadar dayandı. Dün 5,79 sınırını test etmişti.

Küresel piyasaların en önemli gündem maddesi olmayı sürdüren ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının yanı sıra Türkiye’nin iki gün önce başlayan S-400 ikinci sevkiyatından gelen gelişmeler de yakından takip ediliyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin F-35 programına yeniden dahil edilmesi üzerine bazı açıklamalar yapmıştı.

ABD Savunma Bakanı Mark EsperBunun gerçekleşmesi için Türkiye’nin s-400’den tamamen çıkarılması ya da söz konusu savunma sisteminin ülke dışına çıkarılması gerektiğini savunup, ancak bu şartlar sağlandığında F-35’e yeniden dahil olmanın söz konusu olabileceğini belirtmişti.

Bugün yurt içi piyasalarda takip edilecek olan önemli veri akışlarından biri de haftalık para, banka ve menkul kıymet istatistikleri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaların merakla beklediği Temmuz ayına ilişkin dış ticaret verileri de sabah saatlerinde açıklandı.

Buna göre dış ticaret açığı Temmuz’da %46,9 oranında düştü ve böylelikle 3 milyar 192 milyon dolara indi. Söz konusu veriler ayrıca Temmuz’da 2018’in aynı dönemine oranla ihracatta %7,9 artışa işaret etti. Bununla birlikte yine aynı dönemde ithalat ise %8,5 geriledi.

Yurt dışı piyasalarda ise gün içinde açıklanacak olan ABD 2. çeyrek büyüme verileri bekleniyor. ABD ekonomisi için %2 oranında büyüme beklentileri mevcut. Bunun yanı sıra ABD’de işsizlik başvuruları ile konut satış verileri de gün içinde açıklanması beklenen diğer önemli veriler arasında.

Kurda ABD-Çin ticaret gerilime yönelik gelişmeler ile Brexit meselesi belirleyici olurken, dolar gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimi olarak performans sergiledi. Bu iki olayın yanı sıra Pentagon’un F-35 açıklamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile iletişimi ve Suriye konusu kurda belirleyici olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu