Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Kararı Beklentisinden Etkilenen Dolar/TL 5.70 Üzerinde Seyrediyor!

Merkez Bankası'nın karar beklentilerinden etkilenen dolar/TL 5.70 üzerinde yükseliş eğiliminde.
TCMB Kararı Beklentisinden Etkilenen Dolar/TL 5.70 Üzerinde Seyrediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün hızlı bir yükseliş gösteren dolar kuru, piyasalardaki hareketlilik ile küresel merkez bankalarının kararından etkilenmiş ve 5.73 seviyelerine kadar çıkmıştı. TCMB’nin bugün yapacağı PPK toplantısına odaklanan kur, dün hafif düşüş eğilimiyle güne başlamış, ardından ciddi bir yükseliş kaydetmişti.

Yukarı yönlü seyrin hakim olduğu dolar/TL’de dün 5.70 üzeri seviyeleri görülmüştü. Bugün açıklanacak olan TCMB ile Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz indirim kararları kuru yükseltti. Dolar/TL dün 5.7071 liradan kapanış yaptı.

Yurt içi piyasaların açılmasına yakın dalgalı bir seyir izleyen kur, güne 5.70 üzerinde başladı ve TSİ 10:33’te 5.7136 liradan alıcı buluyor.

Kur Yurt İçi Piyasaların Açılmasına Yakın Dalgalı Bir Seyir İzlediDünkü işlemlerinde 5.73 üzerini test eden kur, bu sabah en düşük seviye olarak 5.7030’u gördü. Piyasaların tüm dikkati bugün alınacak Merkez Bankası kararındayken, yeni başkan Uysal dönemindeki ilk toplantıda faiz indirimine “kesin” olarak gidileceği düşünülüyor.

TCMB faiz indirim miktarının TL üzerindeki etkilerini sık sık değerlendirmeye alan yatırımcıların kafası karışık görünüyor. Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert 200 baz puan altındaki bir indirimin Türk lirasına değer kazandıracağını düşünüyor.

Buna benzer bir hamlenin TCMB’nin temkinli davranışını göstereceğini düşünen Cömert, kurda 5.60 ve daha altını görmenin mümkün olduğunu ifade etti. Cömert, beklentilere paralel olarak gelecek 250-300 baz puanlık bir indirimin kurda çok anlamlı bir yükseliş getirmeyeceğini düşünüyor. Fakat ona göre 400 baz puan ve üzeri bir indirim dolar kurunda 5.80 ve üzeri seviyelere sebep olabilir.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dün dolar hakkında yaptığı açıklamalarında ülkenin dolar politikasında değişiklik görmediğini, yakın zamanda doları zayıflatmak için baskı yapmayacağını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Steven MnuchinMnuchin, kısa zaman içinde sağlam bir ABD ekonomisi ile bunun yanında güçlü bir borsaya işaret eden güçlü bir dolara inandığını belirtmişti. Bugün 14:00’te açıklanacak TCMB’nin faiz kararı, piyasaları bir hayli hareketlendirdi ve bu etki de dolar/TL’de 5.70 üzeri seviyeleri görülmeye başlandı.

Diğer bir taraftan dolar/TL dün kaydettiği yükselişte 5.7370 ile bu haftanın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Gelişen ülke para birimlerinde Tük lirası, bu sabah won’dan sonra en fazla değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Ayrıca faiz indirimi oranı kurun yönünde belirleyici etkiye sahip olacak. Başkan Uysal konuşmasında makro gelişmelere vurgu yapmıştı. Bu da yavaşlayan ekonomik büyümenin PPK kararlarında daha fazla göz önüne alınmasına sebep olacak gibi görünüyor.

Faiz indiriminin TL’ye etkilerini değerlendiren bir diğer isim olan QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, 400 baz puan üzeri bir indirimin TL’nin “cazibesini artıracağını” iddia etti. Piyasalar için kritik bir önemi olan bugün, AMB’nin kararı da dikkatle takip edilecek. Bankadan kesin olarak bir faiz indirimi beklenmemekle birlikte, Başkan Draghi’nin para politikasını gevşetmeye yönelik mesajları izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu