Yatırım yapmaya başla!

Dolar Merkez Bankası’nın Reeskont Kredilerinde Kuru Sabitlemesi ile 4,69’a Geriledi

Dolar, Merkez Bankası'nın ihracat reeskont kredi ödemelerinde sabit kur uygulayacağı açıklamasının ardından 4,69 liraya geriledi. Detaylar şöyle...
Dolar Merkez Bankası’nın Reeskont Kredilerinde Kuru Sabitlemesi ile 4,69’a Geriledi

Kurdaki yüksek hareket bu sabah da devam edince, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir hamlesini daha devreye soktu. Yapılan açıklamada; ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin (25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 tarihine kadar) vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 4,20, Euro için 4,90 ve İngiliz sterlini için kurun 5,60’ta sabitleneceğini bildirildi. Dolar, söz konusu açıklamanın ardından 4,69’a kadar geriledi.

Merkez Bankası’nın Çarşamba günü faiz artırımı kararına rağmen kurdaki oynaklık bugün de devam etti.

Dolardaki düşüş faiz artışı sonrasında kalıcı olamadı, bu sabah güne 4,77’den başlayan kur bir ara 4,80’lere yaklaştı. Ancak Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinde sabit kur uygulamasını devreye sokacağı yönündeki açıklamanın ardından önce 4,73’e daha sonra da 4,69’a geriledi.

Aynı dakikalarda Euro 5,49, sterlin 6,24’ten işlem görüyor. Ürünlerini yurt dışından alan ve yüksek fiyat nedeniyle sıkıntı yaşayan birçok perakendeci firma da tüketicilerinin tedirginliğinin önüne geçebilmek için sabit kur uygulamasını başlattığını duyurdu.

Capital Economics analistleri, Merkez Bankası’nın son yıllarda liradaki değer kaybının önüne geçmek için faiz artırdığını fakat bunun etkisinin kısa süreli olduğunu belirtti.

Kurum tarafından yapılan açıklamada; yüksek cari açık ve enflasyonun yanında, seçim öncesinde mali teşvik veya faiz indirim taleplerinin TL üzerinde satış baskını artıracağı belirtildi. Türk lirası 2018 yılının başından bu yana dolar karşısında %20’ye yakın değer kaybıyla, Arjantin pesosundan sonra en fazla değer kaybeden ülke parası oldu. IMF Başkanı Christie Lagarde de, Türkiye’deki politikalarda tutarsızlık olduğu sürece piyasaların baskı altında kalacağını ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Ülke Notları Yöneticisi James McCormack, TL hakkındaki değerlendirmesini paylaştı.

McCormack, lirada devam eden zayıflığın, Türkiye’nin kredi notu üzerinde baskı oluşturabileceğini ifade etti. Merkez Bankası’nın gerektiği hallerde yeniden adım atacağını söyleyen McCormack, 7 Haziran toplantısında bir faiz artışı dada olabileceğinin ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Bunun yanında ülkenin kredi notunun liradaki değer kaybının sürmesi ve Türkiye’nin uluslararası rezervlerinin agresif bir şekilde azalması durumunda baskı altında kalabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum