Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salı Günü 5,69’a Kadar İnen Dolar/TL FED Öncesi 5,73’ü Test Etti

Haftaya sakin başlayan dolar kuru dünkü işlemlerde 5,69'a kadar gerilemişti. Bu sabah yükselişle başlayan kur, yatırımcıların FED tutanaklarına odaklanmasıyla 5,73’e yaklaştı.
Salı Günü 5,69’a Kadar İnen Dolar/TL FED Öncesi 5,73’ü Test Etti
Yorum

Dün 5,69 seviyesine kadar inen Dolar/TL bu sabah yükselişle açıldı. Açılışın ardından 5,7222 seviyesine kadar yükselen kur saat 11:08’de 5,71 liradan işlem görüyor. Analistler gelişen ülke piyasalarına yönelik artan risk iştahının kurun dünkü düşüşünde belirleyici olduğunu yorumluyor.

Ancak piyasaların dikkatlerini bu akşam açıklanacak Amerikan Merkez Bankası (FED) Ekim ayı toplantı tutanaklarına çevirmesiyle kur yeniden yükselişe geçti.

Yatırımcıların FED’den yeni bir faiz indirimi ihtimalinin aranacağı tutanaklar öncesinde, dolar hareketli seyrediyor.

20 Kasım DolarNew York FED Başkanı John Williams, son yaptığı açıklamada şu anda yürütülen politikanın ülke ekonomisine uygun olduğunu söyledi. Büyümenin ılımlı bir şekilde devam ettiğini ve enflasyonda hedeflenen orana doğru gidildiğini belirten Williams, bu nedenle FED’in izlediği politikayı yerinde buldu.

Yatırımcılar bu akşam açıklanacak Ekim ayı toplantı tutanaklarına odaklanmış durumda. Aralık ayında yapılacak FOMC toplantısında faiz indirimi konusunda nasıl bir yol izleneceğine dair sinyaller alınacak. FED öncesi ABD doları, Türk lirası arasındaki ilişkiye baktığımızda, paritede yukarı yönlü bir eğilim olduğunu görmekteyiz.

Analistler Türk lirasının dolar karşısında en değer kazanan gelişen ülke parası olmaya devam ettiğini belirtiyor, ancak bu sabahki tablo lirayı bir miktar geriye atmış durumda. GCM Yatırım analistleri orta vadeli görünümde 5,62 – 5,66 bölgesinin üzerinde pozitif bir seyir izlendiği belirtildi. Kurum analistleri 5,7430 – 5,7615 aralığının kritik seviyeler olduğunu yorumluyor.

Ünlü Menkul Değerler analistleri kurda 5,71’in direnç seviyesi olarak izleneceğini belirtiyor.

Dolar BeklentilerBu seviyenin ise hem 100 günlük hem de 200 günlük hareketli ortalamaya yakın olması sebebiyle önemli olduğu ifade edildi. Eğer bunun altına inilirse 5,68’lere doğru hareket edilecek. Alan Yatırım küresel piyasalardaki iyimser havanın Türk lirasını desteklediğini bildirdi. Kurum analistlerinin beklediği seviyeler destekte 5.6900 – 5.6700 olurken, dirençte 5.7200 ve 5.7500 aralığı olarak öne çıkıyor.

Piyasalar genel olarak Aralık ayında FED’in yeni bir faiz indirimine gitmesini beklemiyor. Ancak bu akşam açıklanacak tutanaklar bu konuda işaretlerin alınması açısından çok önemli. Bir yandan da ticaret gelişmelerine yönelik haber akışı izleniyor. ABD ile Çin arasında anlaşmanın ilk kısmının imzalanacağına dair ihtimaller yükselmeye devam ediyor.

Bu arada Citi ekonomistlerinden TL hakkında yeni bir değerlendirme geldi. Yapılan yorumda Türkiye’nin kendine has jeopolitik zorlukları ve makro riskleri olduğunu söyleyen ekonomistler, birçok yatırımcının TL ve tahvillerindeki güçlü ralliyi kaçırdığını dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeni risklere kapı açması adına yakından izleneceği söylendi. İlaveten TL’deki toparlanmanın ve enflasyondaki düşüşün takdir edildiği, ancak ekonomi politikalarının yatırım ve tüketim kısmında baskı yaratabileceği yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu