Yatırım yapmaya başla!

Dolar GBP, EUR ve JPY Karşısında Kaybederken, BIST 91.938 Puandan Kapandı

Japonya, ABD ve İngiltere Merkez Bankaları faiz kararları reaksiyonunda paritelere bakış ve toparlanması ile -%0.75'le günü kapatan BIST'e Bakış.
Dolar GBP, EUR ve JPY Karşısında Kaybederken, BIST 91.938 Puandan Kapandı

Süper haftada sonlara doğru gelirken… ABD, Japonya ve İngiltere Merkez Bankaları’nın faiz kararlayıla hop oturup hop kalkıldı. Japonya ve İngiltere’nin faiz oranlarını sabit tutmalarına karşılık ABD kısa vadeli faiz oranlarında artırıma gitti. Küresel hisse senedi piyasalarının Merkez Bankaları’na verdiği cevap olumsuz olurken paritelerde görünüş şöyle;

EUR/USD paritesinde değer kaybeden dolar, piyasaların beklediğinden daha şahin bir tutum sergileyen Fed ve diğer tarafta İtalya’nın onaylanan bütçe görüşmeleri kaynaklı %0.64’lük bir değerlenme ile 1.1446 seviyesinde işlemler gözlemlenmekte. Parite 50 günlük hareketli ortalamasında bulunan 1.1389 noktasının üzerinde çizdiği grafiklerle olumlu algılanırken yukarı yönde karşılaşılabilecek olası ilk direnç seviyesi 1.1432 olarak değerlendirilebilir.

GBP/USD ve USD/JPY Dolar Karşısında Değerlendi

GBP/USD ve USD/JPY'de Değerlenmeler Dikkat ÇektiGBP/USD öncelikle paritede İngiltere yetkililerinin ülkenin AB’den ticari anlaşmasız ayrılması sonucunda para birimi ve ülke büyümesinde ciddi gerilemeler kaydedileceği açıklamalarından sonra baskı arttı. Gün içersinde 1.2663 seviyelerinde pozitif tarafta işem gören paritede günlük bazda yorumlanan ilk direnç bölgesi ise 1.269 seviyesinde gözlemleniyor. 1.2613 noktasında bulunan 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde hareket eden parite ılımlı bir duruşta değerlendirilebilir.

USD/JPY Uzakdoğu piyasalarında yakından takip edilen açıklama Japonya Merkez Bankası faiz kararıydı. Banka’nın faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıklaması ve Başkan Kurada’nın tahvil getirilerinin eksiye gitmesinin sorun yaratmayacağını ifade etmesinden sonra Japon yeni, ABD doları karşısında G10 para birimleri içinde en fazla kazanç sağlayan birim olmuştu ve kapanışını 112.58 noktasında kapatmıştı. USD/JPY paritesi bugün kazanımlarının bir kısmını (-%0.82) iade ederek 111.560 seviyesinde işlem gördü.

Borsa İstanbul ve MAKTK Gelişmeleri

Borsa İstanbul ve MAKTK GelişmeleriBorsa İstanbul 91.854,08 puandan kapandı. Sergilediği toparlanma (-%0.75) ile küresel piyasalardan pozitif ayrışma işareti veren BIST ve dolar karşısında güçlenmesini koruyan Türk lirası ülke varlıklarındaki görünüme olumlu bir bakış kazandırıyor.

Yurt içi gelişmelerde Gözde Girişim, bağlı ortaklığı Makina Takım A.Ş.’nin stratejik alıcılara yönelik olası satışına dair çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına başlanılması amacıyla şirket yönetimine yetki verdiğini duyurmuştu. Şirket’in Makina Takım’da (MAKTK.IS) bulunan payı %85.33 seviyesinde ve geri kalan paylar ise hala açık. MAKTK’nın piyasa değeri 262 milyon TL ile iken, yıllıklandırılmış FD/FAVÖK ve F/K çarpanları sırası ile 14,0 ve 25,7 seviyesinde bulunuyor. 

MAKTK bugün %19.85’lik değerlenmesi ile 1,57 TL/p’den işlem görmekte. Hisse bugünü sert yükselişi ile değişimlerini pozitif etkilerken haftalık farkında %11.35 ve aylığında 31.93’lük getiri kaydetti. MAKTK’nın yıllık tepe noktasında 2,20 seviyesi ve dipte 1,01 kaydedilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum