Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar FED’in 2019 Yılı için Faiz İndirimi Sinyali Vermesiyle 5,73’e Geriledi

ABD Merkez Bankası, Salı ve Çarşamba günleri yapılan FOMC toplantısı sonucunda faiz oranlarını değiştirmedi fakat bu yıl için indirim sinyalleri verdi. FED’in açıklamaları sonrasında Dolar/TL 5,73’e kadar indi.
Dolar FED’in 2019 Yılı için Faiz İndirimi Sinyali Vermesiyle 5,73’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü akşam, Türkiye saati ile 21:00 sularında Amerikan Merkez Bankası (FED), Haziran toplantısında aldığı kararları açıkladı. FOMC toplantısından faizlerde değişiklik yapılmadığı kararı çıktı ancak 2019 yılı için indirim sinyalleri verildi. Dolar bu gelişme sonrasında G-10 ülke paraları karşısında geriledi. Dolar/TL ise 5,73’e kadar indi.

FED, faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek %2,25 – 2,50 aralığında bıraktı.

FED Faiz İndirim Sinyali17 politika yapıcının 8’i 2019 yılı için daha düşük faiz öngörüsünde bulundu. 8 katılımcı faiz indirimi beklerken, 8 tanesi sabırlı olmanın daha doğru olacağı mesajını verdi. Politika yapıcıların 1 tanesi ise faiz artışı beklediğini bildirdi.

Bu ayki toplantıdan faiz indirim kararı çıkmadı. 2019 yılı için politika faiz medyan tahmini %2,4, 2020 yılı için %2,1 olarak açıklandı. Belirsizliğin arttığına dikkat çekilirken, karar metninde açıklanacak verilerin yakında takip edileceği aktarıldı. Bunun yanında karar metninden “sabırlı duruş” ifadesi çıkarıldı.

Manşet ve çekirdek enflasyonun %2’nin altında seyretmeye devam edeceği belirtildi.

Manşet ve Çekirdek Enflasyon TahminiAmerikan ekonomisi için 2019 yılı büyüme tahmini değiştirilmeyerek %2,1’de bırakılırken, 2020 tahminleri %1,9’dan %2’ye yükseltildi. 2021 yılı için ise %1,8 olarak açıklandı. Bu yıl için daha önce %3,7 olarak açıklanan işsizlik beklentisi %3,6’ya, gelecek yıl için %3,8’den %3,7’ye, 2021 yılı için ise %3,9’dan %3,8’e düşürüldü.

FED Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, finansal koşulların ekonomiyi daha az desteklediğini ve petrol fiyatlarının manşet enflasyonu geçici olarak aşağı çektiğini söyledi.

FED’in 2019 yılı için faiz indirimi sinyali vermesi, doların küresel çapta düşmesine sebep oldu.

Dolar Küresel Çapta GerilediÇarşamba günü 5,82 – 5,91 arasında dalgalanan Dolar/TL, FED açıklamalarının ardından 5,73’e kadar indi. TSİ 10:31’de 5,7474 liradan işlem görüyor. Garanti Yatırım’dan Tufan Cömert, kurun en iyi senaryoda 5,60 – 5,65 arasında, daha yukarı hareketlerde ise 6,05 civarında hareket ettiğini belirtti.

ABD ile S-400 meselesinin yaşandığı gerginlik ortamında bu bant içerisinde kalmaya devam edeceğimizi dile getirdi. Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge ise FED’in Trump’ın baskılarına boyun eğmiş gibi göründüğünü, bu nedenle piyasaların Temmuz ve Eylül toplantıları için faiz indirimi fiyatlaması yaptığını yorumladı.

FED sonrası dolar kadar ABD Hazine tahvilleri de düşüş gösterdi.

ABD Hazine TahvilleriABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi 2016 yılından bu yana ilk kez %2’nin altına geriledi. 30 yıllıkların faizi ise %2,5 altında seyretti. Mizuho Bank Ltd. Baş Piyasa Ekonomisti Daisuke Karakama, FED’in etkisinin piyasada kademeli olarak hissedileceğini söyleyerek; “FED’in açıklaması döviz piyasalarını faiz indirimleri ihtimali göz önünde bulundurulduğunda tahvilleri yakalaması için en sonunda harekete geçirdi. FED’in açıklaması yenin tam anlamıyla dolar karşısında güçleneceği senaryoyu destekliyor.” yorumunu yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi söz konusu gelişmelerin ardından %0,3 oranında düşüş gerçekleştirdi. Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge’nin bu konu hakkındaki yorumu ise; gerileyen tahvil faizlerinin Çin ve Türkiye gibi yüksek faiz oranı çevirmek zorunda kalan piyasalara avantaj sağladığı şeklinde oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu